Strona 1 z 1

Zarys Dziejów Powiatu Tczewskiego

: 30 sty 2011, o 22:58
autor: zet48
Zarys Dziejów Powiatu Tczewskiego autorstwa Leszka Muszczyńskiego.

Polecam lekturę interesującym się historią Ziemi Tczewskiej.

Re: Zarys Dziejów Powiatu Tczewskiego

: 2 lut 2011, o 00:31
autor: zielu
Podczas zeszłotygodniowej promocji tej publikacji autor zapowiedział wydanie monografii tczewskiej kolei. Trzymam kciuki.

Re: Zarys Dziejów Powiatu Tczewskiego

: 2 lut 2011, o 00:42
autor: zet48
Właśnie miałem zamiar napisać kiedy odbyła się promocja.
Promocja obyła się czwartek, 27 stycznia w sali konferencyjnej Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie odbyła się promocja dwóch publikacji regionalnych: „Zarysu dziejów Powiatu Tczewskiego” autorstwa Leszka Muszczyńskiego oraz czwartego numeru „Tek Kociewskich”, pod redakcją Krzysztofa Kordy i Michała Kargula.


Promocja zgromadziła liczne (jak na tczewskie warunki) grono zainteresowanych, bo ok. 50 osób. Każdy z przybyłych otrzymał bezpłatnie po egzemplarzu obu tytułów. Spotkanie otworzył i poprowadził prezes Oddziału Kociewskiego ZKP w Tczewie dr Michał Kargul.

Po przywitaniu przybyłych gości głos zabrał Tomasz Jagielski, który krótko zaprezentował najnowszą pracę Leszka Muszczyńskiego. Podkreślał jej innowacyjność, gdyż jest to pierwsza publikacja prezentująca historię powiatu tczewskiego, omawiająca dzieje należących do niego miejscowości oraz zwracał uwagę na jej popularyzatorski charakter. Ograniczenia objętości zmusiły autora do przedstawienia tylko najważniejszych faktów z historii lokalnej, co dobrze widać przy prezentacji choćby historii samego Tczewa. Z drugiej strony wiele małych miejscowości po raz pierwszy doczekały się notki polskiego historyka na swój temat. Recenzent podsumował swoją ocenę, zdaniem, że praca Leszka Muszczyńskiego jest ważną publikacją przybliżającą historię lokalną mieszkańcom powiatu.

Następnie głos zabrał sam autor, który krótko przedstawił proces powstawania swojej pracy oraz związane z tym trudności. zastrzegł sobie, że nosi ona tytuł „Zarys” właśnie dlatego, by nie sprawiać wrażenia stricte naukowej monografii, gdyż na stworzenie takiej nie miał wydawniczych możliwości. Podkreślił także, że ukończył ją praktycznie już w roku 2009, dopisując tylko nieliczne informacje z początków 2010 r., stąd parę informacji dotyczących historii najnowszej mogło się dezaktualizować. Na koniec zaapelował do zebranych o wszelkie uwagi i głosy krytyczne, które pozwolą mu, jak ma nadzieję, na wydanie w przyszłości drugiej rozszerzonej i poprawionej wersji „Zarysu dziejów Powiatu Tczewskiego”.

Kolejnym prelegentem był Krzysztof Korda, wiceprezes ZKP i współredaktor „Tek Kociewskich”, który najpierw krótko przedstawił historię tego periodyku. Następnie redaktor przedstawił zawartość najnowszego, czwartego zeszytu, która w dużej mierze jest plonem Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych w 2010 r. Na koniec zaapelował do zebranych o nadsyłanie prac i pomysłów związanych z Pomorzem i Kociewiem, które mogą wzbogacić kolejny numer „Tek Kociewskich”.

Inaugurując dyskusję Michał Kargul przypomniał zebranym o tym, że wszystkie numery „Tek Kociewskich” są dostępne w Internecie a także zwrócił uwagę, że są one wyrazem aktywności określonego środowiska – ludzi Zrzeszenia na Kociewiu. Jest to tym widoczniejsze w najnowszym numerze, że obok tradycyjnego przedstawienia aktywności oddziału tczewskiego, także oddział w Pelplinie nadesłał tekst opisujący jego działania w ostatniej kadencji władz. Redaktor podkreślił, że ma świadomość, że niektórym środowiskom na Kociewiu nie podobają się powiązania z Kaszubami, jednak kociewscy zrzeszeńcy uważają, że kroczą słuszną drogą, która może zapewnić Kociewiu dobre perspektywy na przyszłość.

Następnie głos zabierali obecni na sali, m.in. Tadeusz Wrycza, Jan Kulas, Marek Kordowski, Janusz Kowalkowski, czy Wiesława Quella. Dyskusja skoncentrowała się na wykorzystaniu w pracy historyków lokalnych świadectw żyjących osób. Podkreślano, że wiele faktów, na których historycy nie mają świadectw pisanych można odtworzyć w oparciu o pamięć świadków. Temat ten wywołał ożywiona dyskusję, gdzie głos zabierali także Leszek Muszczyński i Krzysztof Korda, która zakończyła się stwierdzeniem, że należy wzmóc wysiłki zbierania relacji, żyjących świadków historii, zwłaszcza tej wojennej.

Na zakończenie organizatorzy podziękowali wszystkim obecnym i zaprosili na kolejne spotkania organizowane przez tczewskie Zrzeszenie.

Od siebie dodam że z uwagą wsłuchiwałem się w dyskusję ...każde słowa świadków minionych wydarzeń mogą być skarbem dla nowych pokoleń.

Re: Zarys Dziejów Powiatu Tczewskiego

: 2 mar 2011, o 03:06
autor: mzk
Pozycja co najmniej ciekawa, niestety nie wolna od błędów, co jednak nie wydaje się winą autora, a tylko stanu badań nad historią powiatu.