Aus Dirschaus Vergangenheit 1910 Paul Paschke

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
karas79
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 46
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:54
Kontakt:

Aus Dirschaus Vergangenheit 1910 Paul Paschke

#1

Post autor: karas79 »

Kilkudziesięciostronnicowa książka na temat historii Tczewa, utrzymana w typowo pruskim tonie.
Do przeczytania po kliknięciu na poniższy link. Autor Paul Paschke. Język niemiecki.

http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dli ... 9&from=FBC

Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 553
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 136 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy
Kontakt:

Re: Aus Dirschaus Vergangenheit 1910 Paul Paschke

#2

Post autor: mieczy »

Na stronie Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej znalazłem pozycję :
Aus Dirschaus Vergangenheit : Zum 650 jährigen Jubiläum der Stadt

Opis : Publikacja historyczna wydana z okazji 650 lecia istnienia miasta Tczewa(ukazała się pierwotnie w „Dirschauer Zeitung” 1910/11). Właściwe obchody zaplanowano jednak na rok później, gdy będzie już gotowa hala miejska, w której będą mogły odbyć się uroczystości. Prawa miejskie Tczew uzyskał w 1260 r. (nadał mu je pomorski książę Sambor II, dla którego Tczew był rezydencją, jednak ślady osadnictwa na tym terenie datują się na czasy znacznie wcześniejsze (znaleziska z epoki kamiennej oraz – szczególnie liczne – z epoki brązu, m. in. grobowiec z 14 urnami z prochami spalonych na stosie ciał). Ostatnim władcą z rodu Sambora był jego wnuk Kazimierz, który rezydował w Tczewie w latach 1308-1310. Poprosił on Zakon Krzyżacki o ochronę Tczewa przed Brandenburczykami. Krzyżacy przejęli miasto, podpalili i zniszczyli zamek. Po bitwie grunwaldzkiej Tczew przeszedł pod panowanie polsko-litewskie. Głównymi zajęciami mieszkańców Tczewa było rolnictwo, hodowla bydła, rzemiosło, handel i rybołówstwo. Wielu trudniło się flisactwem na własnych tratwach. Jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń za panowania polskich władców był pożar z 1577 r., spowodowany nieostrożnością polskich wojsk (pastwą płomieni nie padły jedynie mury miejskie, kościoły, trzy domy mieszkalne i dwa spichlerze). W 1623 w Tczewie był hucznie przyjmowany Zygmunt III Waza wraz z rodziną. W latach 1626-29 czterokrotnie zatrzymywał się w mieście Gustaw Adolf. Tczew poważnie ucierpiał w wyniku wojen ze Szwecją.

Polecam stronę :

http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dli ... Zmie%C5%84

Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2305
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 92 razy
Otrzymał podziękowań: 91 razy
Kontakt:

Re: Aus Dirschaus Vergangenheit 1910 Paul Paschke

#3

Post autor: zielu »

mieczy pisze:Ostatnim władcą z rodu Sambora był jego wnuk Kazimierz, który rezydował w Tczewie w latach 1308-1310. Poprosił on Zakon Krzyżacki o ochronę Tczewa przed Brandenburczykami.
W pierwszym zdaniu autor pomylił się o mniej więcej dwa lata. Drugie to oczywista bzdura - Kazimierz prosił Krzyżaków, owszem, ale o zaprzestanie działań wojennych po masakrze gdańszczan i zdobyciu ich grodu.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

ODPOWIEDZ