Herb Miasta Tczewa

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Podziękował : 32 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy
Kontakt:

Re: Herb Miasta Tczewa

Post autor: zunia » 17 wrz 2012, o 20:01

Dzisiaj przeglądnęłam harcerskie kroniki ( wcześniej były wypożyczone na wystawę). Niestety, nie znalazłam w nich plakietki z herbem, o której piszesz w poście be-good @ Herb Miasta Tczewa" onclick="window.open(this.href);return false;
Jest za to plakietka z okazji nadania hufcowi imienia Władysława Jurgo w 1972 r., zatwiedzona przez Komendę Hufca do noszenia na mundurze zamiast herbu.
Załączniki
plakietka.jpg
plakietka.jpg (308.01 KiB) Przejrzano 119 razy
plakietka.jpg
plakietka.jpg (308.01 KiB) Przejrzano 119 razy

Awatar użytkownika

Emiii
Najemca
Najemca
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Post autor: Emiii » 1 lis 2012, o 22:41

Pamiątka rodzinna znalezione u wujka w Czarnej Wodzie, która dotarła tam z ... NIEMIEC ... planowana jest akcja przejęcia i zagarnięcia przy najbliższej okazji oraz zweryfikowanie historii owego cuda :)
Załączniki
2012-10-31 16.03.29.jpg
Gryf
2012-10-31 16.03.29.jpg (221.15 KiB) Przejrzano 119 razy
2012-10-31 16.03.29.jpg
Gryf
2012-10-31 16.03.29.jpg (221.15 KiB) Przejrzano 119 razy
"Są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu..." xD
Paulo Coelho

Awatar użytkownika

Autor Tematu
zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Kontakt:

Post autor: zet48 » 16 sty 2013, o 00:53

Czytający prasę Gryz z Gazety Tczewskiej
Załączniki
1.jpg
zbiory własne
1.jpg (239.97 KiB) Przejrzano 250 razy
1.jpg
zbiory własne
1.jpg (239.97 KiB) Przejrzano 250 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował : 129 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy

Post autor: be-good » 26 sty 2013, o 20:15

To, co teraz napiszę jest jeszcze bardziej schizowe niż mój post w tym temacie porównujący nasze wyobrażenie gryfa z sumeryjskim Pazuzu:

Czy ktoś z Was zna lub może tu przedstawić jakikolwiek wizerunek tczewskiego gryfa SPRZED II WOJNY,
który jest identyczny/ bardzo podobny do obecnie używanego wzorca?

Obrazek

Mam obawy, że znalazłem autorów obecnego designu naszego herbu... :facepalm
Oby okazały się one jedynie moim świrowaniem... :fool
Design.JPG
Design.JPG (188.02 KiB) Przejrzano 232 razy
Design.JPG
Design.JPG (188.02 KiB) Przejrzano 232 razy
Ten wizerunek znamy od dziecka, czcimy go i lubimy, ale czy wiemy kto i kiedy go zaprojektował ??
P.S. To dyskusja wizerunku, a nie kolorów gryfa.

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 157 razy
Otrzymał podziękowań: 188 razy

Post autor: LukaszB » 26 sty 2013, o 20:28

be-good pisze:Ten wizerunek znamy od dziecka, czcimy go i lubimy, ale czy wiemy kto i kiedy go zaprojektował ??
Korespondowałem z autorem - Piotrem Bartkowskim:

Obecny ksztalt herbu miasta Tczewa opracowalem w latach 70-tych na zlecenie/prosbe Pana Z. Kulakowskiego oraz urzedu miejskiego miasta Tczewa. Orginalny rysunek wykonalem farbami plakatowymi a wizerunek gryfa otrzymal kontur namalowany czarnym tuszem. Sylwetka herbu Tczewa przed ratuszem, nota bene moj wlasny pierwowzor, zostal przeniosiony w powiekszeniu na plyte stalowa pod dozorem technicznym pp. Jana Dolnego i Norberta Jatkowskiego (?).
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...

Post autor: be-good » 26 sty 2013, o 20:37

LukaszB pisze:Korespondowałem z autorem - Piotrem Bartkowskim:
...Obecny ksztalt herbu miasta Tczewa opracowalem w latach 70-tych na zlecenie/prosbe Pana Z. Kulakowskiego oraz urzedu miejskiego miasta Tczewa...
Wiele od siebie nie dodał :nea , miał dobre wzorce...
Jak ten - 30 lat wcześniej... :nose :

Obrazek
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 8463#p8463" onclick="window.open(this.href);return false;

Edytka:

Medal wybity kilkanaście lat przed zleceniem Pana Bartkowskiego:

Obrazek

Obrazek

On być może właśnie wykonał zalegalizowaną przez ówczesnych włodarzy matrycę dla późniejszych twórców i użytkowników,
ale blisko 100% "jego gryfa" pojawiało się, jak widać, dużo wcześniej.
A przede wszystkim, jak wytłumaczyć obecność gryfa prawie identycznego z gryfem Pana Bartkowskiego na okupacyjnym znaczku opłaty skarbowej?
Mam nadzieję, że ktoś przedstawi tu przedwojennego gryfa o tym kształcie, tak jak o to prosiłem kilka postów wyżej...

Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:

Post autor: be-good » 27 sty 2013, o 15:43

Wiemy, że przed wojną Polacy przebarwili tczewskiego gryfa, którego dotychczas ludzie woleli widzieć w kolorach biało-czerwonych:

Obrazek

Ale kto po raz pierwszy użył naszego dzisiejszego "modelu?" CZYTAJ / POMÓŻ: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 363#p34363" onclick="window.open(this.href);return false;

Ze strony głównej Dawnego Tczewa (Galeria) - kilka miesięcy po okupacji hitlerowskiej władze miasta występują do Wojewody Gdańskiego o uznanie takiego wzorca herbu:
PL gryf 1946.JPG
PL gryf 1946.JPG (112.14 KiB) Przejrzano 187 razy
PL gryf 1946.JPG
PL gryf 1946.JPG (112.14 KiB) Przejrzano 187 razy
Czerwony język i pazury to spore heraldyczne fanaberie :) .

Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Post autor: Michał » 27 sty 2013, o 19:06

Ależ bez obaw. No chyba, żeby generała, doktora, premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja Składkowskiego uznać za zwolennika III Rzeszy. Bo to on nam go (co prawda przez zastępcę) łaskawie nadał.

Herb Tczewa został ustalony na poziomie ministerialnym w 1939 roku:http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet; ... 0139&min=1

Notabene z tego co pamiętam, był to jedyny zatwierdzony przed wybuchem wojny (czyli de facto prawnie obowiązujący), herb miasta w dzisiejszym województwie pomorskim.

Notabene 2 marca można urządzić urodziny naszemu gryfkowi. :lol:

Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:

Post autor: be-good » 27 sty 2013, o 19:37

Michał pisze:Notabene 2 marca można urządzić urodziny naszemu gryfkowi. :lol:
Każda okazja dobra do dyskusji :) :ok
Pozwalam sobie zalinkować brzmienie Zarządzenia:

Obrazek

Wynika z tego, że w dniu wybuchu wojny nasz herb, co do kolorów, wyglądał tak jak ten w SP nr 5:
Obrazek
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 4467#p4467" onclick="window.open(this.href);return false;

Czy zachował się wspominany w zarządzeniu wizerunek zatwierdzonego wówczas (wiosna 1939 roku) herbu ??

Nowa kolorystyka gryfa w Zarządzeniu jest tu w bardzo przejrzysty sposób określona.
Ale mój "stres" :fool z kilku postów wyżej dotyczy wizerunku, kształtu, proporcji gryfa.
Bo według opisu barw z Zarządzenia wymogi spełniałby nawet ten herb:

Obrazek
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?p=634#p634" onclick="window.open(this.href);return false;
(Wiem, wiem... nie ma srebrnego tła :) ).

Założyłem poszukiwawczy temat http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 363#p34363" onclick="window.open(this.href);return false; i będę mógł spać spokojnie kiedy zobaczę gryfa o takich lub bardzo podobnych proporcjach pochodzącego sprzed września 1939 :) :

Obrazek

Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Post autor: Michał » 27 sty 2013, o 21:03

Gdyby rzecz się nie działa w naszym pięknym kraju nad Wisłą, to ta dyskusja byłaby bezprzedmiotowa, gdyż na stronie Sejmu jest jasno zaznaczone, że rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie herbu Tczewa obowiązuje do dziś. Ergo obowiązuje również "wizerunek zatwierdzonego herbu". Dodając to do faktu, że dzisiejszy wzór herbu był bez wątpienia w użytku w okresie PRL, przed erą radosnej twórczości samorządów w tej materii, to logicznym zdawałoby się twierdzenie, że korzystamy dziś z herbu zatwierdzonego przez MSW w 1939 roku.

Ale nie takie kwiatki prawne u nas już widziano, by tą logiczną interpretacje uznać za bezdyskusyjną. :lol:

Swego w czasu w erze debat nad herbem województwa pomorskiego (w roku bodajże 1999) słuchałem ciekawego wykładu profesora Błażeja Śliwińskiego dotyczącego herbów miast Pomorza. Z tego co pamiętam, to stwierdził on wówczas, że Tczew, był po 1989 roku jednym samorządem na terenie dzisiejszego województwa, który nie miał żadnych herbowych rozterek, gdyż tylko nasze miasto używało herbu zatwierdzonego jeszcze przed wojną. Zaś używało dlatego, że tylko Tczewowi (w skali dzisiejszego pomorskiego) MSW zdążyło herb zatwierdzić do wybuchu wojny.

Jednak bez wątpienia, herb podlegał po 1945 jakiemuś liftingowi graficznemu i trudno wyrokować na ile dzisiejszy wzór jest wierny prawnie obowiązującemu wizerunkowi. :lol: Acz śmiem twierdzić, że różnice są stosunkowo niewielkie.

Trzeba by zrobić śledztwo w Urzędzie Miasta, albo w MSW. :lol:

Herb tczewski to bardzo ciekawy przypadek, bo z tego co pamiętam z rzeczonego wykładu same prace nad naszym herbem były w latach 30-tych XX wieku, były niezwykle burzliwe bo specjalistom trudno było dojść do ładu, któreż to kolory - srebrno-czerwony, czy niebiesko-żółty są historycznie uzasadnione. Rzecz jasna głownie z tego powodu, że za każdą wersją szła odpowiednia ideologia. ;)

ODPOWIEDZ