Szukamy parowozu

Dworce; Budynki kolejowe
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szukamy parowozu

#21

Post autor: LukaszB »

Rozmawiałem z Przemkiem o ratowaniu wraku Ty - 2. Okazuje się, ze jest to unikat wyprodukowany w czeskiej Skodzie. Mamy nawet już miejsce ekspozycji - ślepy tor przy poczcie dworcowej. Ma może ktoś zdjęcie tego terenu? :help
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szukamy parowozu

#22

Post autor: Jadzia »

LukaszB pisze: Ma może ktoś zdjęcie tego terenu? :help
Może to Ci coś pomoże http://www.forum.tcz.pl/showthread.php? ... #pid119188" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szukamy parowozu

#23

Post autor: LukaszB »

Nie znalazłem :nea
Ślepy tor "wchodzi" w peron 1 - kiedyś była tam rampa przy magazynach kolejowych, która została rozebrana.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

przem710
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 127
Rejestracja: 6 lis 2011, o 17:40
Lokalizacja: Tczew - Miasto Kolejarzy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Szukamy parowozu

#24

Post autor: przem710 »

Tak potwierdzam, Ty2-1140 to jedyny zachowany przedstawiciel serii Ty2 który był wyprodukowany w zakładach Skoda w 1944 roku, więc jego wartość historyczna jest duża. Parowóz na stałe z Zajączkowem zawiązał się w 1978, oficjalnie skreślono go w 1993 roku. Plan pracy w 1988 roku zakładał zatrudnienie Ty2-1140 z pociągami zbiorczymi do Kościerzyny. Jeszcze jedna sprawa, przeglądając statystyki ostatnich parowozów pracujących w Zajączkowie okazuje się że TY2-1140 był ostatnim parowozem który oficjalnie widniał na stanie MD Zajączkowo Tczewskie. Walory historyczne parowozu mówią same za siebie że parowóz należałoby zachować.
pozdrawiam
przem710

http://www.forumkolejowe.pl
Moja galeria kolejowa http://www.stacjatczew.cba.pl
Awatar użytkownika

przem710
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 127
Rejestracja: 6 lis 2011, o 17:40
Lokalizacja: Tczew - Miasto Kolejarzy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Szukamy parowozu

#25

Post autor: przem710 »

Nawiązując do rozmowy z Łukaszem przygotowałem krótką historię interesującego nas parowozu Tkt48-170

Tkt48-170 został zbudowany 1956 roku w Fabryce Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chorzowie. Służbę na PKP rozpoczął w lokomotywowni MD Szczecinek, w latach późniejszych zmieniał macierzyste jednostki cały czas pozostając w Pomorskiej DOKP, stacjonując w Białogardzie, Szczecinie i Słupsku. Po koniec 1965 roku parowóz opuszcza pomorskie szlaki trafiając na Śląsk gdzie przydzielono go do MD Czechowice Dziedzice. Ze Śląskiem lokomotywa była związana do połowy 1982 roku stacjonując w takich lokomotywowniach jak Rybnik, Katowice, Racibórz. Ze Śląska lokomotywa trafiła na Mazury pracując w MD Korsze, pozostając tam do końca swej eksploatacji. Oficjalnie lokomotywę skreślono z ilostanu PKP 26.08.1989 roku. Do 1993 roku parowóz był odstawiony na tyłach lokomotywowni w Korszach, a następnie już jako wrak w opłakanym stanie trafił do Chojnic gdzie poddano go renowacji u ustawiono jako pomnik. Parowóz pełnił rolę pomnika do 2008 roku, kiedy to na skutek podziału majątku PKP Cargo, pomiędzy różne spółki grupy PKP lokomotywownia w Chojnicach stała się własnością PKP Przewozy Regionalne, natomiast cały tabor należący do PKP Cargo w tym Tkt48-170, został przetransportowany do Zajączkowa Tczewskiego gdzie znajduje się do dziś i oczekuje na dalszy los.
pozdrawiam
przem710

http://www.forumkolejowe.pl
Moja galeria kolejowa http://www.stacjatczew.cba.pl
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szukamy parowozu

#26

Post autor: LukaszB »

Dzisiaj miał spotkanie w UM w sprawie parowozu, na które przybył p. Piotr Dowbor z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych. Temat parowozu od razu ruszył z miejsca bo dokładnie wiemy już gdzie i do kogo bezpośrednio uderzyć oraz jak napisać pismo żeby było dobrze :ok Na nasz TKt48 ostrzą sobie zęby we Wrocławiu, ale w ząbki to oni mogą :boks :tczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szukamy parowozu

#27

Post autor: LukaszB »

Miejsce pod parowóz jest przygotowane, ale myślałem o wzbogaceniu go o detale infrastruktury kolejowej takie jak: semafor kształtowy
semafor kszałtowy.jpg
semafor kszałtowy.jpg (66.01 KiB) Przejrzano 972 razy
semafor kszałtowy.jpg
semafor kszałtowy.jpg (66.01 KiB) Przejrzano 972 razy
, zwrotnica ręczna
zwrotnica.jpg
zwrotnica.jpg (181.24 KiB) Przejrzano 972 razy
zwrotnica.jpg
zwrotnica.jpg (181.24 KiB) Przejrzano 972 razy
, żuraw wodny
żuraw wodny.jpg
żuraw wodny.jpg (124.41 KiB) Przejrzano 972 razy
żuraw wodny.jpg
żuraw wodny.jpg (124.41 KiB) Przejrzano 972 razy
. Czy znawcy tematu mogą podpowiedzieć jakie jeszcze dawne detale mogą pasować do tego miejsca?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Szukamy parowozu

#28

Post autor: zet48 »

Między Wiaduktem 800-lecia Tczewa i dawną siedzibą kolejowej straży jest kamienica a przy niej ogród ...w ogrodzie ktoś zebrał pokaźny zbór tego typu sprzętów kolejowych.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szukamy parowozu

#29

Post autor: Jadzia »

zet48 pisze:Między Wiaduktem 800-lecia Tczewa i dawną siedzibą kolejowej straży jest kamienica a przy niej ogród ...w ogrodzie ktoś zebrał pokaźny zbór tego typu sprzętów kolejowych.
Mam jedno słabe zdjęcie tego miejsca :nea Głupio mi było focić, bo siakiś jegomość siedział koło tego domu. zet ma rację, sporo tam gadżetów - oryginalne miejsce :)
gd.jpg
gd.jpg (287.27 KiB) Przejrzano 963 razy
gd.jpg
gd.jpg (287.27 KiB) Przejrzano 963 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szukamy parowozu

#30

Post autor: LukaszB »

LukaszB pisze:Rozmawiałem z Przemkiem o ratowaniu wraku Ty - 2. Okazuje się, ze jest to unikat wyprodukowany w czeskiej Skodzie. Mamy nawet już miejsce ekspozycji - ślepy tor przy poczcie dworcowej. Ma może ktoś zdjęcie tego terenu? :help
Zrobiłem zdjęcie toru. Na początek może chyba być na małą ekspozycje parowozów
Załączniki
tor ślepy.jpg
tor ślepy.jpg (246.09 KiB) Przejrzano 920 razy
tor ślepy.jpg
tor ślepy.jpg (246.09 KiB) Przejrzano 920 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ