Stary Dworzec

Dworce; Budynki kolejowe
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stary Dworzec

#51

Post autor: be-good »

LukaszB pisze: - nieumyślne zaprószenie ognia przez żołnierzy KBW
- ktoś chciał spalić komendę KBW
- wehrwolf
Pierwszej wersji jakoś nie umiem brać na poważnie... z szacunku dla Polskiego Wojska.
Dwie kolejne mogłyby spokojnie być używane w PRL na korzyść i ku chwale powojennych władz => Po co było im tworzyć jakieś dodatkowe antydatowane mity i legendy?
Ja mam ciągle (znikającą błyskawicznie od dziś) nadzieję, że to jest jakoś błędnie opisana fotografia....
viewtopic.php?f=29&t=37&p=8588&hilit=%C ... rcem#p8588
Ale sprawdzałem mundury KBW i te na zdjęciu dobrze im odpowiadają....
I dlaczego fakt istnienia Dworca w całości ładne KILKA MIESIĘCY (uchwała o powołaniu KBW to ostatnie dni maja 1945) po wyzwoleniu praktycznie nie istnieje w popularnych publikacjach :scratch :nea
Może czyjś (nie mam pojęcia czyj) pragmatyzm uznał, że korzystając z zawieruchy niedawno zakończonej wojny można doprowadzić do bardziej ergonomicznego rozwiązania tczewskiego węzła kolejowego?
Bo wtedy (lato 1945) Stary Dworzec był jeszcze bardziej niż przed wojną niewydajny i lekko nieuzasadniony w tamtym, oryginalnym miejscu...
Ostatnio zmieniony 20 lip 2011, o 23:34 przez be-good, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stary Dworzec

#52

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:
LukaszB pisze: - nieumyślne zaprószenie ognia przez żołnierzy KBW
- ktoś chciał spalić komendę KBW
- wehrwolf
Pierwszej wersji jakoś nie umiem brać na poważnie...
Dwie kolejne mogłyby spokojnie być używane w PRL na korzyść i ku chwale powojennych władz => Po co było im tworzyć jakieś dodatkowe antydatowane mity i legendy?
Ja mam ciągle (znikającą błyskawicznie od dziś) nadzieję, że to jest jakoś błędnie opisana fotografia....
viewtopic.php?f=29&t=37&p=8588&hilit=%C ... rcem#p8588
Ale sprawdzałem mundury KBW i te na zdjęciu dobrze im odpowiadają....
I dlaczego fakt istnienia Dworca w całości ładne KILKA MIESIĘCY (uchwała o powołaniu KBW to ostatnie dni maja 1945) po wyzwoleniu praktycznie nie istnieje w popularnych publikacjach :scratch :nea
"26 marca 1945 Rząd Tymczasowy podjął uchwałę o powołaniu KBW" - więc mógł to być np. kwiecień. Nie wiem dlaczego odrzucasz dwie pierwsze wersje. Wynika z tego jakby w Polsce nikt nie mógł zaprószyć ognia (np. podczas popijawy których na komendzie mogło być wiele) i chcieć podpalić komisariat (grupy antykomunistyczne u nas działały np. młodzież, Łupaszko zrobił akcje w Tczewie itd.) Trzecia jest najmniej prawdopodobna, ale ostatnie grupy werwolfu zostały rozbite właśnie w niedalekim Gdańsku. Sprawa wymaga dalszych badań, jedyne co możemy na pewno odrzucić to mityczny desant niemiecki
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stary Dworzec

#53

Post autor: be-good »

Wiem, że wikipedia to... WIADOMO, ale tam piszą o 25 maja 1945 http://pl.wikipedia.org/wiki/Korpus_Bez ... %99trznego
Ktoś (nie wskazuję nikogo z nas, ale chwytamy się różnych źródeł, co wpływa na nasze wnioski) nie ma racji.
Pisałem, że pierwszej wersji nie umiem brać na poważnie, jak potem w edycji dodałem (nałożyły się czasowo nasze posty);
dwie kolejne wersje spokojnie mogły być pieszczone w PRL.
A nie były.
Jako odbiorca tego, co piszą historycy odczuwam tu tzw. solidny dysonans poznawczy, nawet biorąc pod uwagę to, co publikowano po 1989.
Jeśli nawet panowie z KBW stanęli do fotki na dworcu w Tczewie 27 marca 1945 - czy mamy POPULARNE tczewskie publikacje mówiące, że w tamtych dniach tczewski dworzec miał się całkiem dobrze?
Keep searching :friends
A KOŃCZĄC - CZEKAM TU NA KOMENTARZ MZK :)

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Stary Dworzec

#54

Post autor: mzk »

Dworzec funkcjonował i w listopadzie 1945 r. Istniała na nim (oprócz jednostki Zaporowej) m.in placówka Armii Czerwonej oraz punkt wydawania żywności Polskiego Czerwonego Krzyża w Tczewie.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stary Dworzec

#55

Post autor: be-good »

mzk pisze:Dworzec funkcjonował i w listopadzie 1945 r. Istniała na nim (oprócz jednostki Zaporowej) m.in placówka Armii Czerwonej oraz punkt wydawania żywności Polskiego Czerwonego Krzyża w Tczewie.
W takim razie, tu nie ma złośliwości a jest chęć dochodzenia faktów :friends , przedstawiciele jakiej nacji dokonali świadomej eliminacji Starego Dworca w Tczewie?
Czy faktycznie miały miejsce jakiekolwiek uwieńczone sukcesem niemieckie działania mające na celu anihilację Starego Dworca istniejącego conajmniej do listopada 1945?
Czy istnieją jakieś wiarygodne przekazy potwierdzające podpalenie, a zwłaszcza spalenie Starego Dworca przez Rosjan (nawet nie pytam o marzec 1945...)?
Czy rozebrano go w okresie początków względnej stabilizacji w celu (pragmatycznie na to patrząc - oczywistego, praktycznego i logicznego) podwyższenia wydajności tczewskiego węzła kolejowego?
viewtopic.php?f=29&t=37&p=8588&hilit=%C ... rcem#p8588

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Stary Dworzec

#56

Post autor: mzk »

Odpowiem pytaniem na pytanie. Czy "stary dworzec" to jeden budynek? Proszę się zastanowić. Odpowiedź jest prozaiczna.
W ramach podpowiedzi. W jednej ze skarg (z XI 1945 r.) do wojewody gdańskiego czytamy: "Komendant Sowiecki nie dotrzymując przyżeczenia [tak w oryginale], iż pozostawi w spokoju placówkę PCK punkt odżywczo - opiekuńczy na dworcu na peronie tzw. >>bydgoskim<< w Tczewie".
A więc?
Przepraszam, że w takiej formie, aczkolwiek mój dowódca zawsze mówił: "Nie chcemy żeby było zbyt łatwo, bo to psuje charaktery".

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Stary Dworzec

#57

Post autor: mzk »

Trochę się cofnę. Wcześniej toczyła się dyskusja wobec nazwy jednostki KBW. Pełna nazwa (oficjalna) brzmiała: Komenda Zaporowa Wojska Polskiego.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stary Dworzec

#58

Post autor: be-good »

mzk pisze:Odpowiem pytaniem na pytanie. Czy "stary dworzec" to jeden budynek? Proszę się zastanowić. Odpowiedź jest prozaiczna.
W ramach podpowiedzi. W jednej ze skarg (z XI 1945 r.) do wojewody gdańskiego czytamy: "Komendant Sowiecki nie dotrzymując przyżeczenia [tak w oryginale], iż pozostawi w spokoju placówkę PCK punkt odżywczo - opiekuńczy na dworcu na peronie tzw. >>bydgoskim<< w Tczewie".
A więc?
Do wczoraj bezkrytycznie widziałem w kompleksie zabudowań Starego Dworca ofiarę jednego z dwóch „przyjezdnych” totalitaryzmów, bezapelacyjnie kojarząc datę jego zniszczenia z marcem 1945.
Szczerze – najbardziej trzęsie mną to, że tak proste fakty jak istnienie Dworca w niezłej kondycji dobre pół roku po wojnie mogą zostać przykryte wszechobecną, powielaną i utrwalaną wersją o zniszczeniu go w wojennej zawierusze, nieważne nawet przez kogo, choć wiadomo, że co złego to nie my… A przecież to działo się relatywnie niedawno, wciąż żyją w mieście i okolicach setki osób, które mogą taki obraz kwestionować .
Zadając podstawowe dochodzeniowe pytanie – „Qui bono?” muszę sobie odpowiedzieć, że …
W świetle informacji o istnieniu dworca w listopadzie 1945, Niemców jako niszczycieli Starego Dworca możemy chyba spokojnie wykluczyć…
Co najmniej do jesieni 1945 Rosjanie za wszelką cenę naprawiali i utrzymywali korytarze transportowe łączące Niemcy z ZSRR aby móc szybko wycofywać frontowe jednostki z Niemiec na dalekowschodnie rubieże, zaopatrywać siły okupacyjne w Niemczech i przy okazji wywozić atrakcyjne trofiejne gadżety do kraju. Trudno uwierzyć mi w chęć świadomego przecięcia jednego z tych korytarzy tranzytowych przez Rosjan; można oczywiście obwiniać pijaną swołocz itp., itd., ale ciężko mi wyobrazić sobie rosyjskich żołnierzy podpalających budynki, w których bezpośrednim pobliżu są ich wojskowe placówki. Oprócz tego cytowanego pisma, czy są jakieś inne wiarygodne przesłanki mogące udowodnić udział Rosjan w zniszczeniu kompleksu budynków? Osobiście sam wiele razy mówiłem, że kogoś zatłukę, ale to jeszcze nie udowadnia, ze jestem mordercą.
Nowe realia powojenne wymagały nowych rozwiązań; dworzec tczewski leżący na linii kolejowej Berlin – Petersburg, obsługujący przez blisko stulecie głównie ruch na tym kierunku, znalazł się w całkiem nowej sytuacji – perspektywy mocnego ograniczania kolejowego ruchu wschód – zachód i rozwoju sprawnego połączenia centralnej Polski i Śląska z polskim Gdańskiem i Gdynią i ich portami. Pod koniec 1945 roku zaczynało się to stawać jasne, sytuacja międzynarodowa przestawała być tymczasowa i wymuszała nowe posunięcia w celu budowy i odbudowy korytarzy transportowych.
Stary Dworzec z jego lokalizacją, jak mówi Prezes, „nie wpisywał się” w takie realia. Po prostu Polsce (nie wnikam, bo nie wiem - kto mógł tu być decydentem) potrzebny był tczewski węzeł kolejowy z nieskomplikowanym, prostym a nie wahadłowym przejazdem południe – północ.
A ponieważ mało co wydarza się przez przypadek…
Też niedopowiadam, bo sam boję się wniosków :(
Dodam taki żarcik z kronik :) :
Załączniki
DzienKobiet.jpg
DzienKobiet.jpg (91.77 KiB) Przejrzano 803 razy
DzienKobiet.jpg
DzienKobiet.jpg (91.77 KiB) Przejrzano 803 razy
Ostatnio zmieniony 21 lip 2011, o 16:47 przez be-good, łącznie zmieniany 1 raz.

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Stary Dworzec

#59

Post autor: mzk »

Taka ciekawostka. Żołnierze AC, którzy dopuszczali się kradzieży na ludności miejscowej najprawdopodobniej nie wywozili tego do Kraju Rad. Ile przecież taki żołnierz mógł ze sobą zabrać. Najprawdopodobniej sprzedawali to ludności miejscowej innego rejonu (powiatu, gminy). Zarobione tak pieniądze pożytkowali na codzienne potrzeby. Oczywiście kupujący świetnie sobie zdawali sprawę skąd pochodzą nabywane towary.
A teraz mała podpowiedź o losach dworca. W lutym 1949 r. Pewna instytucja została przeniesiona z peronu południowego na północny. Przerobiono tam były bufet kolejowy na kancelarie i dyżurkę.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Stary Dworzec

#60

Post autor: be-good »

To ta sala istniała w 1949 roku?... :facepalm
Nie domyślę się o jaką instytucję chodzi ale i tak ja, dotychczas bezkrytyczny klient tego, co mi napisano w ojczystym języku, czuję się przygnieciony dawkami informacji o istnieniu choć części substancji Dworca cztery lata po wyzwoleniu...
Załączniki
Boof.JPG
Boof.JPG (246.92 KiB) Przejrzano 855 razy
Boof.JPG
Boof.JPG (246.92 KiB) Przejrzano 855 razy
ODPOWIEDZ