Tczewskie PGRy

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował;: 236 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy

Re: Tczewskie PGRy

Post autor: LukaszB » 17 lut 2012, o 21:02

Bardziej myślałem o maszynach i miejscu ich napraw. Tak naprawdę PGRy w mieście były potrzebne do wyżywienia tego konkretnego miasta. Wdaje mi się cały czas, że trop przekształcenia folwarków w PGRy jest dobry...
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

Opiekun forumJadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Podziękował;: 226 razy
Otrzymał podziękowań: 242 razy

Post autor: Opiekun forumJadzia » 17 lut 2012, o 21:05

Może rynek zbytu? Produkcja blisko potencjalnych miejsc sprzedaży? :scratch (nie mam tych książek :nea - szczelam)

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:

Post autor: LukaszB » 17 lut 2012, o 21:11

Może wszystko odbyło się na zasadzie adaptacji do stanu faktycznego? np. są sady ktoś musi się nimi zająć, stwórzmy PGR!
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Kontakt:

Post autor: mzk » 17 lut 2012, o 21:14

Proszę strzelać. Nie ma głupich odpowiedzi, są tylko głupie pytania [tak mawiał jeden z moich, na szczęście już emerytowanych, profesorów]. A jesteście Państwo coraz bliżej. Państwa dyskusja pokaże wam, ze tych aspektów było więcej niż te dwa przykłady, które chciałem przedstawić.

Awatar użytkownika

Opiekun forumJadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:

Post autor: Opiekun forumJadzia » 17 lut 2012, o 21:15

Zatrudnienie? :facepalm

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: mzk » 17 lut 2012, o 21:18

bingo. Tylko proszę inaczej sformułować tę myśl.

Awatar użytkownika

Opiekun forumJadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:

Post autor: Opiekun forumJadzia » 17 lut 2012, o 21:29

Problem z miejscami pracy po wojnie. Zniszczenia wojenne skutkowały brakiem miejsc zatrudnienia.... :scratch :facepalm

Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 176 razy
Otrzymał podziękowań: 124 razy

Post autor: be-good » 17 lut 2012, o 21:41

Jadzia pisze:Problem z miejscami pracy po wojnie. Zniszczenia wojenne skutkowały brakiem miejsc zatrudnienia.... :scratch :facepalm
Plus bliskość dyrekcji PGRów do powiatowej centrali; partyjny etatyzm; komunikacja na przełomie lat 40 i 50tych też szwankowała...

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: mzk » 17 lut 2012, o 21:49

Tak w tym senesie, iż miasta stanowiły zaplecze kadrowe. W początkowym okresie chłopi bardzo niechętnie odnosili się do idei PGR i Spółdzielni Produkcyjnych. Poza tym skupiali się na użytkowaniu swojej własnej ziemi. Z argumentem Pana Łukasza odnośnie zaplecza mieszkaniowego tez mogę się zgodzić, ale tylko warunkowo. Musimy pamiętać, iż przez pierwsze lata w Tczewie powszechny był "głód" mieszkaniowy. Wczoraj w Archiwum czytałem nawet raport z 1950 r., w którym padło słowa "klęska". Pierwszym zbudowanym zupełnie od zera budynkiem po wojnie był bodajże Dom Socjalny na terenie Fabryki Gazomierzy, wybudowany w 1950 r. Pierwszy powojenny budynek mieszkalny powstaje chyba dopiero w 1955 r. muszę się jednak zgodzić, iż na pewno w Tczewie było dużo łatwiej zapewnić robotnikom miejsce zamieszkania niż na wsi - przynajmniej do czasu usprawnienia transportu oraz budownictwa wiejskiego. ciekawa wydaje się hipoteza o zapleczu technicznym. zgoda. Tylko muszę wspomnieć, iż tczewski TOR w raportach ówczesnych władz w swoich pierwszych latach rysuje się jako obraz "nędzy i rozpaczy" pod względem produktywności. Bywały miesiące, iż 1 traktor remontowali miesiąc [nie koniecznie z ich winy, musimy wziąć pod uwagę braki w częściach zamiennych]. Władze na pewno miały jednak ten argument na uwadze.
Jak Państwo myślą, jaki jeszcze był powód umiejscowienia PGR tak blisko miast.

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:

Post autor: LukaszB » 31 gru 2013, o 17:18

Odświeżając wątek PGR/ dawnych folwarków tak wyglądał ten z dzisiejszej 30go Stycznia w roku 1881
Załączniki
mój folwark.jpg
mój folwark.jpg (135.23 KiB) Przejrzano 235 razy
mój folwark.jpg
mój folwark.jpg (135.23 KiB) Przejrzano 235 razy

ODPOWIEDZ