Związek Towarzystw Kupieckich

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Związek Towarzystw Kupieckich

#1

Post autor: Big Zbig »

Jak to najczęściej bywa, do zainicjowania niniejszego tematu skłoniło mnie odnalezienie w moich "zasobach" przedwojennej fotografii , na kórej uwieczniono członków Związku Towarzystw Kupieckich. Daty oraz miejsca wykonania tego zdjęcia nie zdołałem ustalić. Może tłem jest weranda na tyłach Hali Miejskiej, na której umieszczono Tarcze Związku oraz hasło "Cześć Kupiectwu".
Związek Towarzystw Kupieckich na Pomorzu został powołany 27 listopada 1919 roku podczas zjazdu założycielskiego w Grudziądzu.Członkami - założycielami ZTK były Towarzystwa Kupców Samodzielnych z takich miejscowości jak: Chojnice, Gniew, Grudziądz,Czersk, Kartuzy, Kościerzyna, Nowe, Pelplin, Starogard Gd., Tczew, Toruń i Tuchola.
Organizacja ta stanowiła najbardziej znaczące przed wojną zrzeszenie gospodarcze , którego głównym zadaniem była polonizacja kupiectwa na przyłączonym do Macierzy Pomorzu.
W czasie II wojny światowej znaczna liczba kupców padła ofiarą prześladowań ze strony Niemców, tracąc swój dobytek a często i życie. Po zakończeniu wojny 9 grudnia 1945 roku na Zjeździe Kupiectwa w Gdyni powołano Związek Zrzeszeń Kupieckich, przemianowany później w istniejące do dziś Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług w Gdańsku.
Załączniki
e5943a38.xl.jpg
Członkowie Związku Towarzystw Kupieckich na wspólnej fotografii
e5943a38.xl.jpg (195.89 KiB) Przejrzano 523 razy
Członkowie Związku Towarzystw Kupieckich na wspólnej fotografii
Członkowie Związku Towarzystw Kupieckich na wspólnej fotografii
e5943a38.xl.jpg (195.89 KiB) Przejrzano 523 razy
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
Kontakt:

Re: Związek Towarzystw Kupieckich

#2

Post autor: zielu »

Big Zbig pisze:Daty oraz miejsca wykonania tego zdjęcia nie zdołałem ustalić. Może tłem jest weranda na tyłach Hali Miejskiej, na której umieszczono Tarcze Związku oraz hasło "Cześć Kupiectwu".
Nie "może", ale na pewno :ok

Kadr z pocztówki Ramzesa:
Załączniki
Scannen0007-crop.jpg
Scannen0007-crop.jpg (60.49 KiB) Przejrzano 512 razy
Scannen0007-crop.jpg
Scannen0007-crop.jpg (60.49 KiB) Przejrzano 512 razy
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
ODPOWIEDZ