Strona 1 z 1

Budownictwo zakładowe

: 10 sie 2015, o 23:50
autor: LukaszB

Dla wielu Polaków pierwszym i najważniejszym miejscem, z którym wiązali swe nadzieje na załatwienie swych problemów mieszkaniowych był zakład pracy. To on, ze środków zgromadzonych na Zakładowych Funduszach Mieszkaniowych mógł wspierać swych pracowników zarówno w wysiłkach otrzymania lokalu, jak i jego remontu.

Wynikało to przede wszystkim z faktu, że wiele z nich posiadało mieszkania tzw. zakładowe lub je budowało. Ponadto po 1956 r. powstawały zakładowe (i międzyzakładowe) spółdzielnie mieszkaniowe, dzielące lokale między pracowników. Poza tym, mogły one „wykupywać” część lokali budowanych przez spółdzielnie powszechne oraz wspierać wysiłki swych pracowników, zmierzające do otrzymania mieszkania kwaterunkowego.

http://www.historiaspoleczna.uw.edu.pl/ ... ania_w_PRL

Chciałbym stworzyć listę budynków zbudowanych przez tczewskie zakłady pracy lub tych, gdzie wykupywały one mieszkania dla swoich pracowników :help

Re: Budownictwo zakładowe

: 11 sie 2015, o 08:04
autor: niespokojna66
Na pewno był to budynek przy Orzeszkowej 9, zbudowany na potrzeby pracowników "Polmo".Budynki na Armii Krajowej za TBS były nazywane "malinowskimi", bo budowano je dla pracowników "Malinowa".Jagiełły 3 dla pracowników kolei.