Budownictwo zakładowe

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7625
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 352 razy
Otrzymał podziękowań: 328 razy
Płeć:
Kontakt:

Budownictwo zakładowe

#1

Post autor: LukaszB » 10 sie 2015, o 23:50

Dla wielu Polaków pierwszym i najważniejszym miejscem, z którym wiązali swe nadzieje na załatwienie swych problemów mieszkaniowych był zakład pracy. To on, ze środków zgromadzonych na Zakładowych Funduszach Mieszkaniowych mógł wspierać swych pracowników zarówno w wysiłkach otrzymania lokalu, jak i jego remontu.

Wynikało to przede wszystkim z faktu, że wiele z nich posiadało mieszkania tzw. zakładowe lub je budowało. Ponadto po 1956 r. powstawały zakładowe (i międzyzakładowe) spółdzielnie mieszkaniowe, dzielące lokale między pracowników. Poza tym, mogły one „wykupywać” część lokali budowanych przez spółdzielnie powszechne oraz wspierać wysiłki swych pracowników, zmierzające do otrzymania mieszkania kwaterunkowego.

http://www.historiaspoleczna.uw.edu.pl/ ... ania_w_PRL

Chciałbym stworzyć listę budynków zbudowanych przez tczewskie zakłady pracy lub tych, gdzie wykupywały one mieszkania dla swoich pracowników :help
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1428
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 208 razy
Otrzymał podziękowań: 176 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Budownictwo zakładowe

#2

Post autor: niespokojna66 » 11 sie 2015, o 08:04

Na pewno był to budynek przy Orzeszkowej 9, zbudowany na potrzeby pracowników "Polmo".Budynki na Armii Krajowej za TBS były nazywane "malinowskimi", bo budowano je dla pracowników "Malinowa".Jagiełły 3 dla pracowników kolei.
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/

ODPOWIEDZ