Spółdzielnia Rybołówstwa Śródlądowego Troć

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Spółdzielnia Rybołówstwa Śródlądowego Troć

#1

Post autor: LukaszB »

W 1977 powstał w Tczewie zakład przetwórstwa rybnego, należący do Spółdzielni Rybołówstwa Śródlądowego Troć. W roku 1990 został zakupiony przez prywatnego inwestora i przemianowany na Zakład Przetwórstwa Rolno-Spożywczego KORAL. Co ciekawe na stronie tego ostatniego jest informacja o tym, że " (zakład) w Tczewie powstał w latach 50-tych jako Spółdzielnia Rybołówstwa Śródlądowego TROĆ." Spółdzielnia istnieje cały czas, zajmuje się zarybianiem i sprzedażą koncesji na połów ryb na naszych rzekach.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Spółdzielnia Rybołówstwa Śródlądowego Troć

#2

Post autor: Jadzia »

Garść informacji o "Troci". Fakt, daty trochę "skaczą" :scratch
Na początek coś z "Album Tczewski. Fotografie po 1945 roku", cz. 3:
Troć1.jpg
Troć.jpg
Image (35)3 cz.jpg
Kronika (zbiory MBP) potwierdza 1953 r.:
41.jpg
"Gospodarka Tczewa w końcowym okresie PRL".

Okres intensywnego rozwoju przeżywała od 1973 roku Spółdzielnia Pracy Rybołówstwa Śródlądowego "Troć", która poza prowadzeniem połowów na Wiśle i Nogacie, rozpoczęła produkcję marynat i zaczęła rozbudowywać przetwórstwo rybne.

Próba zreformowania przez władze centralne systemu funkcjonowania przedsiębiorstw państwowych, przeprowadzona w latach 1983-1986 i ukierunkowana na zwiększenie ich samodzielności finansowej, pogłębiła w wielu wypadkach trudności ekonomiczne zakładów tczewskich. Ich produkcja spadała, nie miały dostatecznego zaopatrzenia w paliwo, części zamienne, w surowiec. Część mniejszych zakładów zagrożona była upadłością, np. Spółdzielnia "Troć" w 1986 roku.

"Po 1989 roku".

W firmę prywatną przekształciła się tczewska spółdzielnia "Troć", należąca do Brygidy Stachnik i Henryka Mielewczyka od końca 1990 roku. Grupę 30 osób załogi powiększono w rok później do 96 i do 200 w 1993 roku, unowocześniono technologię przetwórstwa rybnego, poszerzono asortyment surowca. Otrzymywano go teraz z Gdyni, Darłowa i Helu oraz z rynków zagranicznych: z Danii, Anglii, Szkocji, chociaż w 80% zakład korzystał z surowców krajowych. Za swoje wyroby otrzymał dwa wyróżnienia na Targach "Polish '93" w Gdańsku.

Źródło: "Historia Tczewa", pod red. W. Długokęckiego.

I kilka słów z "Życie Tczewem pisane", Cz. Glinkowski:
"Wykaz zrealizowanych inwestycji w latach 1945-1977".

1977 Wybudowanie zakładu przetwórstwa rybnego Spółdzielni Rybołówstwa Śródlądowego "Troć"

Rok 1982 - nadzieja na stopniowe wychodzenie z kryzysu.
Został wprowadzony nowy system ekonomiczno-finansowy, w tym reforma cen detalicznych i rekompensat. Rynek, mimo że ubogi, został uporządkowany.
Na miejski rynek wszedł "Herbapol" z nową bazą i "Troć" z przetwórstwem rybnym.

Za ten post autor Jadzia otrzymał podziękowanie:
LukaszB (24 sty 2017, o 07:05)
Ocena: 12.5%
ODPOWIEDZ