Kominiarze

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4759
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 189 razy
Otrzymał podziękowań: 133 razy
Płeć:
Kontakt:

Kominiarze

#1

Post autor: be-good »

Na Allegro pokazali:
548.jpg
548.jpg (164.09 KiB) Przejrzano 347 razy
548.jpg
548.jpg (164.09 KiB) Przejrzano 347 razy
Za durne komentarze poleci wypłata :pala :pala :pala :nono2 . Podaję cennik za przepchanie komina w pierwszym sezonie grzewczym pierwszej wojny światowej.
Forumowicz Mirek Tcz zajmujący się tym zawodowo kasowałby za usługę ZIBEN FUFCYŚ.
Niniejszy secesyjny w swej części graficznej kwit, wystawiony przez kominiarską firmę Braci Gringel / Okrzei 11, wysłany został do Wielkich Mątów:

https://maps.google.pl/maps?saddr=54.00 ... sz=19&z=19

Odbiorcą był tamtejszy proboszcz ksiądz August Terlecki , który rozpoczął udane próby wznowienia procesu beatyfikacyjnego Doroty z Mątów.

CZYTAJ: http://malbork.naszemiasto.pl/artykul/1 ... ,id,t.html
Zielke w swoim poście pokazał najpewniej R.I.P. krewnych mątowskiego Proboszcza:

Obrazek

CZYTAJ BO NAPRAWDĘ WARTO: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 999#p15999

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7741
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 434 razy
Otrzymał podziękowań: 399 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kominiarze

#2

Post autor: LukaszB »

Z racji bliskiej współpracy ze spółdzielnią kominiarską 8-) pora zająć się tą grupą zawodową, która w naszym mieście ma oczywiście bogate tradycje :)
Historię kominiarstwa możemy poznać na wielu stronach spółdzielni, więc ograniczę się tylko do naszego regionu.
Rozwój budowy kominów i kanałów połączeniowych, szczególnie w większych obiektach tj., pałacach, zamkach, klasztorach i ratuszach stwarzał niebezpieczeństwo powstawania pożarów poprzez zapalanie się sadzy. Zanieczyszczone kanały kominowe uniemożliwiały także użytkowanie palenisk, stąd pojawiła się konieczność regularnego czyszczenia kominów. Pierwsi kominiarze pojawili się na przełomie XIII i XIV wieku. Cieszyli się oni nie tylko poważaniem ludu, ale również władców np. za czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego byli zwalniani od służby wojskowej, otrzymywali pozwolenie na noszenie "uniformu" (munduru urzędowego) z szablą urzędniczą, godłem państwowym i cylindrem. Dużym usprawnieniem dla wykonywania zawodu były cechy, które przyczyniały się do podnoszenia rangi oraz dbały o etykę zawodową. W Polsce pierwszy cech powstał w 1776r. w Warszawie. Okres zaboru pruskiego to Noszenie ustanowionych przez cechy galowych mundurów przysługiwało tylko wyróżniającym się członkom cechów. Okres zaborów nie pozwolił na dalsze umacnianie się roli i znaczenia kominiarstwa w Polsce oraz ukształtowanie własnego, polskiego, modelu tej branży. W zaborze pruskim istniały organizacje rzemieślnicze, takie jak cechy lub korporacje kominiarskie, których członkowie nosili czarny galowy mundur zbliżony do kroju mundurów żołnierskich tamtych czasów - dwurzędowy układ guzików, sztywny stojący kołnierz, szeroki pas. Pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości to okres trudny dla kominiarstwa ponieważ obowiązywały różne, odmienne przepisy regionalne, nie zawsze korzystne nawyki i tradycje, zasady organizacyjne, styl pracy itp. Ujednolicenie działalności rzemiosła kominiarskiego nastąpiło w roku 1928 na mocy ustanowionego w 1927r prawa przemysłowego i wydania przepisów szczegółowych i wykonawczych, w myśl których zaliczono kominiarstwo do rzemiosł koncesjonowanych. Województwa dzielono na okręgi (rejony) kominiarskie, a władze powiatowe przydzielały koncesje. Po wojnie usługi kominiarskie zostały zmonopolizowane przez powstające spółdzielnie. W naszym rejonie działała spółdzielnia z Gdańska, która tak przedstawia swoją historię http://kominiarze.gda.pl/index.php?p=1:

Wróćmy na moment do przeszłości, do dni kiedy to z indywidualnych warsztatów rzemieślniczych powstała spółdzielnia. Wspomnijmy tych ludzi, którzy tworzyli i tworzą Spółdzielnię do dnia dzisiejszego. Prace organizatorskie rozpoczęło kilka osób, które doskonale zdawały sobie sprawę jak trudnego podjęły się zadania, tym bardziej, że chodziło o stworzenie firmy, w której niezbędne było wspólne działanie.

Grupa kominiarzy, a było ich 54. powołała do życia Wojewódzką Rzemieślniczą Spółdzielnię Kominiarzy i opracowała jej statut. Do zebrania organizacyjnego doszło w lipcu 1951 r. Prezydium zebrania tworzyli koledzy: Leon Andrzejewski Konstanty Pilaszek oraz Jerzy Masztalerz. W wyniku wyborów do Rady Nadzorczej weszło sześciu z założycieli. Powołano też Zarząd, którego pierwszym prezesem został Władysław Raczek.
Terenem działania nowo zarejestrowanej Spółdzielni był Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Puck, Kartuzy, Tczew, Malbork, Pruszcz Gd., Lębork, Starogard Gdański, Elbląg, Kwidzyn, Sztum oraz Kościerzyna.

Od listopada 1951r. pracować zaczęły spółdzielcze punkty usługowe urządzone przeważnie w mieszkaniach nowo mianowanych kierowników. Prawie wszędzie występowały braki w urządzeniach socjalnych. Brak wzorów podstawowej dokumentacji hamował prawidłowy start, piętrzyły się przeszkody natury organizacyjnej i finansowej. Następowały częste zmiany składu Zarządu Spółdzielni. Efektem tego było zwołane w czerwcu 1952r. nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, które dokonało podziału Wojewódzkiej Rzemieślniczej Spółdzielni na gdańską, gdyńską oraz tczewską.

W maju 1957r. spółdzielnie w Gdańsku i Gdyni połączyły się. Powstała Gdańska Rzemieślnicza Spółdzielnia Kominiarzy. Po kilku latach, z dniem l stycznia 1964r. ,Walne Zgromadzenia członków w Gdańsku i Tczewie wspólnie utworzyły Wojewódzką Spółdzielnię Kominiarzy w Gdańsku, jedną dużą jednostkę usługową, silną technicznie i ekonomicznie.

Od tej pory, przy współpracy władz lokalnych oraz organów Straży Pożarnej, przy efektywnym udziale załogi, ujednolicono zakres działalności gospodarczej. Stale polepszano jakość wykonywanych usług, co owocowało spadkiem ilości skarg ze strony klientów, zmniejszeniem do minimum palności z przyczyn przypisywanych kominiarzom. Zadbano o wzrost kwalifikacji zawodowych oraz zabezpieczenie socjalne pracowników. W 1966r. oddano do dyspozycji załóg nowe lub wyremontowane, odpowiadające potrzebom kominiarzy, lokale na zakłady usługowe. Dyrekcja przeniosła się do obecnej siedziby w Gdańsku Oliwie.

Praca Rady Nadzorczej w tym okresie przyczyniła się do istnienia Spółdzielni w dzisiejszym kształcie. Jej członkowie stanowczo i nieustępliwie argumentowali potrzebę rozszerzenia terenu działania spółdzielni. Należy tutaj wspomnieć o jej wieloletnim przewodniczącym koi. Stanisławie Szymańskim, który cieszył się ogromnym zaufaniem załogi. Nie można pominąć ogromnej roli Zarządu w jej 50 letnim istnieniu. Na szczególną uwagę zasługuje jej wieloletni prezes Tadeusz Bigus, człowiek niezwykle pracowity, zaangażowany, oddany sprawom spółdzielni.

W maju 1971 r. w spółdzielni powstało Koło Sportowe "START". Jego czołowymi działaczami byli Tadeusz Siewierski i Marian Chyła. Na przestrzeni lat zanotowano wiele osiągnięć:
- I miejsce w Wojewódzkiej Spartakiadzie Spółdzielczości Pracy w 1984r.,
- II miejsce w 1985r, a przez wiele kolejnych lat I miejsce we współzawodnictwie między kołami sportowymi.

W 1975r. zrealizowany został postulat połączenia wszystkich Spółdzielni Kominiarskich w Polsce w Krajową Spółdzielnię Pracy Usług Kominiarskich z siedzibą we Wrocławiu, jako jeden organ gospodarczy pod wspólnym kierownictwem. Staliśmy się Oddziałem Okręgowym na terenie ówczesnych województw gdańskiego i elbląskiego. Jednakże w wyniku przemian gospodar­czych oraz zmian w przepisach dotyczących spółdzielczości w czerwcu 1990r. znowu staliśmy się samodzielnie działającą jednostką i w tej formie działamy do dnia dzisiejszego.

Oto kursanci z roku 1953.
Załączniki
kominiarze 1.jpg
kominiarze 1.jpg (297.57 KiB) Przejrzano 262 razy
kominiarze 1.jpg
kominiarze 1.jpg (297.57 KiB) Przejrzano 262 razy
kominiarze 4.jpg
kominiarze 4.jpg (245.54 KiB) Przejrzano 262 razy
kominiarze 4.jpg
kominiarze 4.jpg (245.54 KiB) Przejrzano 262 razy
kominiarze 5.jpg
kominiarze 5.jpg (404.1 KiB) Przejrzano 262 razy
kominiarze 5.jpg
kominiarze 5.jpg (404.1 KiB) Przejrzano 262 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4179
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 262 razy
Otrzymał podziękowań: 275 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kominiarze

#3

Post autor: Jadzia »

Gdzie wykonano te zdjęcia?

Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Kontakt:

Re: Kominiarze

#4

Post autor: zet48 »

Na dwóch pierwszych widzimy w tle kościół św. Józefa więc prawdopodobnie wykonano je na dachu jednej z kamienic na ul. Sobieskiego ...trzecie zdjęcie - sądząc po drzwiach - też wykonano przy jednej z kamienic na ul. Sobieskiego.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7741
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 434 razy
Otrzymał podziękowań: 399 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kominiarze

#5

Post autor: LukaszB »

Tczewscy kominiarze posiadali niewielką bibliotekę fachową, po której pozostało kilkanaście książek z przełomu lat 50tych i 60tych.
Załączniki
bibl.jpg
bibl.jpg (101.29 KiB) Przejrzano 219 razy
bibl.jpg
bibl.jpg (101.29 KiB) Przejrzano 219 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

ODPOWIEDZ