Targi, rynki, jarmarki-handel pod chmurką

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Targi, rynki, jarmarki-handel pod chmurką

#1

Post autor: Jadzia »

W związku ze zbliżającym się (kolejnym) Pchlim Targiem http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... =20&t=1605" onclick="window.open(this.href);return false; - coś o handlu ulicznym :lol: (teoria :facepalm )

W XV w. wymiana towarowa miała miejsce na targach i jarmarkach. Tczewskie jarmarki odbywały się w niedziele i prawdopodobnie w dniu św. Burcharda – 6 października. Natomiast cotygodniowy targ – w sobotę.

W XVI w. handlem w mieście zajmowali się kramarze, którzy zbywali artykuły codziennego użytku oraz straganiarze sprzedający głównie artykuły spożywcze. W roku 1570 w Tczewie odnotowano 2 kramarzy i 7 straganiarzy z 10 straganami. Wilkierz starał się regulować konkurencję pomiędzy nimi i obywatelami, którzy mogli zajmować się handlem. Dokument ten był zbiorem nakazów, które sprzedający i kupujący musieli respektować.
I tak:
§ 3: dbał o niedopuszczanie na jarmark konkurentów cechowego rzemiosła – Szkotom i wędrownym handlarzom w ogóle zakazano wstępu do miasta,
§ 97: wyszynkiem piwa w domach lub na ulicy mogli zajmować się ludzie zacni, po uprzednim zgłoszeniu tego u burmistrza,
§ 109: „Gdy obywatel zobaczy stojącego i targującego się o jakiekolwiek towary sąsiada, nie wolno mu przeszkadzać i samemu włączać się do targu pod karą jednej marki. Gdy jednak sąsiad odejdzie od wozu, to może podejść i zacząć targowanie.” – chociaż handel wewnątrz miasta miał się odbywać w wyznaczonym ku temu miejscu, to ten zapis może świadczyć o tym, że można było spotkać ludzi targujących się także przy wozach,
§ 116 zabraniał obcym handlu na rynku – nad realizacją tego zakazu czuwali targowi, którzy kontrolowali także ceny i jakość towarów (np. świeżość ryb), czuwali nad przestrzeganiem zasad monopolu, godzin sprzedaży określonych towarów oraz dbali o to, żeby w mieście nie sprzedawano obcej wódki (miasto miało także wyłączność na sprzedaż miodu pitnego i piwa, natomiast wino można było sprzedawać za zezwoleniem),
§ 117: sprzedażą towarów w beczkach (np. sól) mógł trudnić się każdy, ale tylko przed drzwiami swojego domu, w sposób nie tamujący ruchu,
§ 127-128: zabroniono handlu towarami, które sprzedawali straganiarze koło ratusza; oni natomiast, powinni powstrzymać się od sprzedaży towarów kramarskich (jeśli w mieście są mieszczanie – kramarze),
§ 131: „Wszyscy rybacy winni przynosić ryby na nasz targ: tu je sprzedawać, jeżeli zaniosą je gdzie indziej, to stracą prawo do zamieszkania.”
§ 132: jeśli burmistrz lub targowi stwierdzili, że ryby sprzedawane na targu nie są świeże, rybak powinien je usunąć (zgodnie z § 130 przyniesione ryby na targ należało sprzedać najpóźniej do południa następnego dnia, w przeciwnym wypadku groziła kara w wysokości 20 guldenów),

W Tczewie w XVI w. handel zbożem miał wielkie znaczenie, o czym świadczy wilkierz, w którym poświęcono temu zagadnieniu wiele miejsca. Przepisy te miały na celu zapewnienie przede wszystkim równości w dostępie do tego dobra – zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Handel zbożem mógł odbywać się tylko i wyłącznie w obrębie murów miejskich, na targu, bez pośrednictwa osób trzecich i tylko z jednym sprzedającym.
Handel w tym okresie był dobrze rozwinięty. Realizowano go poprzez sieć punktów sprzedaży, czyli: ławy rzemieślnicze, stragany i kramy. Tak jak dotychczas, głównym punktem wymiany był rynek. Ławy rzemieślnicze usytuowane były w pobliżu ratusza oraz w uliczkach bocznych od rynku. Istniały także punkty sprzedaży, czyli budy (12 w owym czasie) – tam swoje wyroby oferowali rzemieślnicy. Fakt handlowania w bocznych uliczkach może wskazywać na związek z ich nazwami. Roman Landowski twierdzi, że kramy sprzedających ryby stały wzdłuż ulicy Rybackiej. Natomiast ulica Garncarska może mieć swoje źródło w garncarzach, którzy w dni handlowe wystawiali tam na sprzedaż swoje wyroby (zapisy hipoteczne po 1577 r. wykazują mistrzów tego zawodu, ale ich warsztaty rzemieślnicze figurują w zupełnie innych miejscach). W drugiej połowie XVI w. odbywało się u nas 5 jarmarków -poniedziałki po Święcie Trzech Króli, po niedzieli zapustnej, po Bożym Ciele, po obchodzie wzniesienia Krzyża Świętego oraz po św. Marcinie (11 listopada). Jarmarki jesienno-zimowe trwały 2 dni, a pozostałe – 3 dni.

W XVII w. handlem detalicznym trudnili się rzemieślnicy i straganiarze. Tych drugich w 1662 r. odnotowano dwóch - sprzedawali śledzie, kaszę, słoninę, masło, tran i olej. Cotygodniowe targi były wówczas główną formą wymiany lokalnej. Ich podstawowym celem było utrzymanie i rozwój więzi ekonomicznej Tczewa z jego wiejskim zapleczem. Zasada tam panująca, to wolna sprzedaż i kupno przez wszystkich bez względu na stan i miejsce zamieszkania. Duże znaczenie miał tutaj przewóz wiślany – targi miały szerszy zasięg, ponieważ sięgały również chłopów żuławskich, którzy przywozili na tczewski rynek zboże i inne produkty.
Jarmark w naszym mieście w XVII w. odbywał się w niedzielę po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli 14 września. Ten termin mógł zostać przesunięty jedynie z ważnych powodów. Na tczewski jarmark przybywali producenci z najbliższego zaplecza miasta. Można było spotkać rzemieślników malborskich, starogardzkich, gniewskich oraz elbląskich. Na jarmarkach mogli zyskiwać nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale także kasa miejska, która pobierała opłaty za różne usługi – wynajmowanie bud i straganów, ważenie towarów, postojowe.

C.d.n. za chwilę...
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Targi, rynki, jarmarki-handel pod chmurką

#2

Post autor: Jadzia »

W XVIII/XIX w. pojawiały się problemy ze sprzedażą wyrobów rzemieślniczych na jarmarkach miejskich, gdyż poważną konkurencją stały się jarmarki wiejskie i rzemiosło. Tczewski jarmark miewał wtedy więcej rzemieślników niż kupujących. W tym okresie, jak i poprzednio głównym miejscem wymiany towarowej był rynek „wokół ratusza znajdowały się ławy chlebowe oraz rzemieślnicze”. Tak jak w XVI w. jarmark odbywał się 14 września o czym świadczy notatka prasowa pochodząca z „Pielgrzyma” – nr 73, 1876 r.:

W połowie września 1876 r. w Tczewie miała miejsce nietypowa zbrodnia. Podczas jarmarku pewien robotnik zaręczony z dziewczyną tańczył z nią, po czym do tańca poprosił ją inny młody chłopak. Po wszystkim narzeczeni pokłócili się i usłyszano krzyk. Okazało się, że panna leżała cała we krwi, a obok niej narzeczony. Spośród kilku ran zadanych dziewczynie jedna ugodziła ją w serce, natomiast narzeczony miał dwie głębokie rany, prawdopodobnie też śmiertelne. Najpewniej narzeczony z zazdrości chciał zabić swoją przyszłą żonę, a później próbował siebie pozbawić życia.

Fot.1.jpg
Fot. z marienburg, kole 1900 r.
Fot.1.jpg (190.54 KiB) Przejrzano 1994 razy
Fot. z marienburg, kole 1900 r.
Fot. z marienburg, kole 1900 r.
Fot.1.jpg (190.54 KiB) Przejrzano 1994 razy
Źródło: Teki Kociewskie, zeszyt VI, 2012 r.

Żeby dopełnić informacje z tego okresu, pozwolę sobie zalinkować artykuły wstawione przez be-głóda w temacie: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 284#p33284" onclick="window.open(this.href);return false; :
Obrazek
Obrazek

Na początku XX w. na starym i nowym rynku dwa razy w tygodniu odbywały się targi artykułów żywnościowych i wyrobów rzemieślniczych. Trzecie targowisko zwane „świńskim rynkiem” (usytuowane na placu przed budynkiem straży pożarnej) było miejscem, gdzie handlowano zwierzętami. Jarmarki, na których sprzedawano bydło i konie odbywały się cztery razy w roku.
Fot.2.jpg
Fot.2.jpg (117.63 KiB) Przejrzano 1994 razy
Fot.2.jpg
Fot.2.jpg (117.63 KiB) Przejrzano 1994 razy
Źródło: Gazeta Gdańska - Echo Gdańskie, nr 180, rok 38, 08.08.1928 ; „Sprawozdanie administracyjne Magistratu miasta Tczewa za rok 1927-28”; Kalendarz Łąkowski na rok 1933

Obrazek

O ulicznym handlu w okresie międzywojennym opowiada w swoich wspomnieniach Czesław Knopp:

„Na rogu ulic Mickiewicza i Dworcowej (dziś Kardynała Wyszyńskiego) stały handlarki, które chyba w każdej porze roku sprzedawały jarzyny i przyprawy do zup. Jedna z nich sprzedawała również solone śledzie. Miała zawsze na głowie kapelusz słomkowy z szerokim rondem. Mówiono wtedy o kobietach noszących podobne kapelusze, że mogą sprzedawać cebulę. W każdą środę i sobotę, w godzinach przedpołudniowych, odbywał się tam targ. Przyjeżdżali tam okoliczni rolnicy i handlarze sprzedający masło, jaja, drób i produkty ze swoich gospodarstw. Wielu z nich przypływało statkiem z Gniewa. W lecie można było kupić leśne owoce i grzyby. Rzeźnicy, początkowo pod brezentowymi budami zachwalali swoje wyroby, jednak z biegiem czasu musieli sobie sprawić kioski drewniane, czysto malowane i przed każdym targiem myte. Wtedy też zostali wysiedleni na ulicę Lipową i Forstera (dzisiaj Okrzei). Urzędnicy pobierający opłaty rynkowe, sprawdzali, czy czystość była zachowana. Po drugiej stronie ulicy Forstera umieszczono sprzedawców śledzi. Pamiętam, że im można było oddać wszelką ilość względnie czystych gazet. Śledzia i tak trzeba było moczyć, obierać ze skóry i myć. Gazeta więc mu nie szkodziła.”

„Naprzeciw nie istniejącego już dzisiaj młyna, na rogu Sambora i Dworcowej, był targ ziemniaczany. Ten był głównie czynny na jesieni, kiedy prawie wszyscy zaopatrywali się w zapasy ziemniaków i kapusty na zimę. Jednak przez cały rok ktoś tam stale handlował. Nie pamiętam zresztą żadnego sklepu z jarzynami, więc te targowiska były jedynym miejscem zaopatrywania się w ziemniaki i jarzyny. W niektórych okresach był również czynny „Świński rynek”, na placu przed strażą pożarną.”

Źródło: KMR nr 32 z 2001 r.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Targi, rynki, jarmarki-handel pod chmurką

#3

Post autor: Jadzia »

Frekwencja sprzedających na targach w latach 1935-1938:
Fot.3 1938Image (48).jpg
Dane pochodzą z: Sprawozdanie Zarządu Miejskiego w Tczewie za rok 1937/38
Fot.3 1938Image (48).jpg (166.59 KiB) Przejrzano 1991 razy
Dane pochodzą z: Sprawozdanie Zarządu Miejskiego w Tczewie za rok 1937/38
Dane pochodzą z: Sprawozdanie Zarządu Miejskiego w Tczewie za rok 1937/38
Fot.3 1938Image (48).jpg (166.59 KiB) Przejrzano 1991 razy
Obrazek

Ze sprawozdania Zarządu Miejskiego dowiadujemy się, że w latach 1937/38 targi odbywały się na trzech targowiskach miejskich: ówczesny Plac Br. Pierackiego, Rynek Nowomiejski (artykuły żywnościowe i wyroby rzemieślnicze) oraz plac przed Strażą Pożarną – targowisko zwierzęce. W związku z fatalnym stanem tych miejsc, Zarząd Miejski przystąpił do ich gruntownej naprawy. Plac Piłsudskiego został przebudowany i wyłożony płytami betonowymi, a ulice przylegające do niego zostały „przebrukowane”. Targowisko przed strażą uporządkowano i splantowano.
Handlarze na obecnym Pl. Hallera na chwilę przed wojną:
Obrazek

I targowanie na rynku w czasie okupacji:
Obrazek
Obrazek
(odnoszę wrażenie, że dzień wykonania tych zdjęć był ten sam)

Jutro ciąg dalszy, czyli komuna i schyłek lat 80. (nowy ustrój + źródła info) - dzisiaj mam enough, wszak od chyba 4 miesięcy za to się zabierałam :facepalm
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Targi, rynki, jarmarki-handel pod chmurką

#4

Post autor: Jadzia »

Tymczasem po wojnie...:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie wiedziałam, że na Zamkowej było targowisko :scratch
1974,05.jpg
1974,05.jpg (108.85 KiB) Przejrzano 1975 razy
1974,05.jpg
1974,05.jpg (108.85 KiB) Przejrzano 1975 razy
Prawie, jak w Gdańsku :lol: Dodatkowe informacje tu: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?f=27&t=301" onclick="window.open(this.href);return false;
1975,05,20.jpg
1975,05,20.jpg (523.71 KiB) Przejrzano 1975 razy
1975,05,20.jpg
1975,05,20.jpg (523.71 KiB) Przejrzano 1975 razy
Jarmark twórczości ludowej w 1977 r.:
1977,05,26 Gł.W.++.jpg
Głos Wybrzeża + Dziennik Bałtycki
1977,05,26 Gł.W.++.jpg (532.92 KiB) Przejrzano 1975 razy
Głos Wybrzeża + Dziennik Bałtycki
Głos Wybrzeża + Dziennik Bałtycki
1977,05,26 Gł.W.++.jpg (532.92 KiB) Przejrzano 1975 razy
Prasowe wrażenia po jarmarku:
1977,06,02 Dz.B.++.jpg
Dziennik Bałtycki + Głos Wybrzeża
1977,06,02 Dz.B.++.jpg (552.05 KiB) Przejrzano 1975 razy
Dziennik Bałtycki + Głos Wybrzeża
Dziennik Bałtycki + Głos Wybrzeża
1977,06,02 Dz.B.++.jpg (552.05 KiB) Przejrzano 1975 razy
1977,06+.jpg
Fot. z wystawy MBP
1977,06+.jpg (141.92 KiB) Przejrzano 1975 razy
Fot. z wystawy MBP
Fot. z wystawy MBP
1977,06+.jpg (141.92 KiB) Przejrzano 1975 razy
Jesienne targi 01 września 1979 r.
1979 Targi Jesienne 01,09,1979 cd1++.jpg
Fot. z MBP
1979 Targi Jesienne 01,09,1979 cd1++.jpg (312.24 KiB) Przejrzano 1975 razy
Fot. z MBP
Fot. z MBP
1979 Targi Jesienne 01,09,1979 cd1++.jpg (312.24 KiB) Przejrzano 1975 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Targi, rynki, jarmarki-handel pod chmurką

#5

Post autor: Jadzia »

1980 Kiermasz letni ok. 1980.jpg
Fot. MBP
1980 Kiermasz letni ok. 1980.jpg (207.55 KiB) Przejrzano 1975 razy
Fot. MBP
Fot. MBP
1980 Kiermasz letni ok. 1980.jpg (207.55 KiB) Przejrzano 1975 razy
Istniejące do dzisiaj targowisko przy ul. Targowej powstało w 1964 r. Za komuny jedną z okazji do handlu na ulicach było święto przypadające 1 maja – któż tego nie pamięta :serducho Pod koniec lat 80. XX w., czyli w okresie transformacji, handel prywatny początkowo organizował się samorzutnie. Prowadzony był przy ulicznych stolikach oraz na dzikich targowiskach. W 1989 r. władze miejskie odnotowały 117 miejskich placówek handlowych prowadzących legalną działalność i 138 niepodlegających żadnej kontroli. W kolejnym roku nie posiadano pełniejszego rozeznania w tym zakresie. W 1988 r. pierwsi prywatni handlowcy lokowali się na „Manhattanie”.
Klimat targowiska :lol:
1982,11,23 Dz.B..jpg
1982,11,23 Dz.B..jpg (471.33 KiB) Przejrzano 1975 razy
1982,11,23 Dz.B..jpg
1982,11,23 Dz.B..jpg (471.33 KiB) Przejrzano 1975 razy
1987,12,03++.jpg
Fot. MBP
1987,12,03++.jpg (268.49 KiB) Przejrzano 1975 razy
Fot. MBP
Fot. MBP
1987,12,03++.jpg (268.49 KiB) Przejrzano 1975 razy
Nyska, Żuk... Klimacik ;)
1989,02,01 Dz.B..jpg
1989,02,01 Dz.B..jpg (288.56 KiB) Przejrzano 1975 razy
1989,02,01 Dz.B..jpg
1989,02,01 Dz.B..jpg (288.56 KiB) Przejrzano 1975 razy
Nowy ustrój:
1990 Targ 21,02,1990 cd+.jpg
Fot. MBP
1990 Targ 21,02,1990 cd+.jpg (385.45 KiB) Przejrzano 1975 razy
Fot. MBP
Fot. MBP
1990 Targ 21,02,1990 cd+.jpg (385.45 KiB) Przejrzano 1975 razy
Niby 1990 r., ale tej giełdy nie pamiętam, taki Pruszcz Gd. - w Tczewie: tzw. "plac buraczany":
1990, G.Wyb..jpg
1990, G.Wyb..jpg (344.59 KiB) Przejrzano 1975 razy
1990, G.Wyb..jpg
1990, G.Wyb..jpg (344.59 KiB) Przejrzano 1975 razy
C.d.n. :lol:
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Targi, rynki, jarmarki-handel pod chmurką

#6

Post autor: zet48 »

Ja na chwilę wrócę do początków XX wieku i przedstawię pocztówkę z handlem w roli głównej ...datowana przed 1910 roku.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 maja 2013, o 20:02 przez zet48, łącznie zmieniany 1 raz.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Targi, rynki, jarmarki-handel pod chmurką

#7

Post autor: LukaszB »

Tczew miał już swój jarmark "dominikański" wcześniej niż wskazywała na to notka prasowa. Nasi dominikanie korzystając z wyłączenia z jurysdykcji miejskiej organizowali u siebie konkurencyjne jarmarki. Doprowadzało to oczywiście do konfliktów z naszymi kupcami.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Targi, rynki, jarmarki-handel pod chmurką

#8

Post autor: zet48 »

Na swoim dysku znalazłem jeszcze dwa (historyczne już) zdjęcia wspomnianego przez Jadzię targowiska Manhattan ...foty pewnie kiedyś ściągnąłem z sieci już nie pamiętam z jakiej strony.
Załączniki
foto (492).jpg
foto (492).jpg (79.72 KiB) Przejrzano 1957 razy
foto (492).jpg
foto (492).jpg (79.72 KiB) Przejrzano 1957 razy
foto (491).jpg
foto (491).jpg (29.21 KiB) Przejrzano 1957 razy
foto (491).jpg
foto (491).jpg (29.21 KiB) Przejrzano 1957 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Targi, rynki, jarmarki-handel pod chmurką

#9

Post autor: Jadzia »

"Manhattan" już nie istnieje? Nic bardziej mylnego :lol:
1991,12,10 Dz.B..jpg
1991,12,10 Dz.B..jpg (793.76 KiB) Przejrzano 1939 razy
1991,12,10 Dz.B..jpg
1991,12,10 Dz.B..jpg (793.76 KiB) Przejrzano 1939 razy
Któż nie pamięta obaw przed cudzoziemcami? :o :P
1992,10,28 Gł. Wyb.++.jpg
++, to Dziennik Bałtycki 18.12.1997 r.
1992,10,28 Gł. Wyb.++.jpg (474.17 KiB) Przejrzano 1939 razy
++, to Dziennik Bałtycki 18.12.1997 r.
++, to Dziennik Bałtycki 18.12.1997 r.
1992,10,28 Gł. Wyb.++.jpg (474.17 KiB) Przejrzano 1939 razy
Man-Zacz.jpg
Fot. z MBP
Man-Zacz.jpg (322.18 KiB) Przejrzano 1939 razy
Fot. z MBP
Fot. z MBP
Man-Zacz.jpg (322.18 KiB) Przejrzano 1939 razy
Kina już ni ma, ale kasztan i handel pod nim nadal aktualny :cray2
1996,06,20++.jpg
++, to Dziennik Bałtycki 21.03.1998 r.
1996,06,20++.jpg (422.36 KiB) Przejrzano 1939 razy
++, to Dziennik Bałtycki 21.03.1998 r.
++, to Dziennik Bałtycki 21.03.1998 r.
1996,06,20++.jpg (422.36 KiB) Przejrzano 1939 razy
16,10,1987.jpg
Fot. z Mbp
16,10,1987.jpg (158.6 KiB) Przejrzano 1939 razy
Fot. z Mbp
Fot. z Mbp
16,10,1987.jpg (158.6 KiB) Przejrzano 1939 razy
Fot. kasz+.jpg
01.05.2001 + skan z albumu fot. p. Ickiewicza
Fot. kasz+.jpg (596.33 KiB) Przejrzano 1939 razy
01.05.2001 + skan z albumu fot. p. Ickiewicza
01.05.2001 + skan z albumu fot. p. Ickiewicza
Fot. kasz+.jpg (596.33 KiB) Przejrzano 1939 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Targi, rynki, jarmarki-handel pod chmurką

#10

Post autor: Jadzia »

Ogólna sytuacja rynkowa w Tcz, w 1992 r. - gdzie niby ta hala targowa na ul. Targowej istniała??
1992,02,12 G.Wyb.+.jpg
1992,02,12 G.Wyb.+.jpg (263.42 KiB) Przejrzano 1938 razy
1992,02,12 G.Wyb.+.jpg
1992,02,12 G.Wyb.+.jpg (263.42 KiB) Przejrzano 1938 razy
O Czyżykowie:
1992,09,28 G.Wyb..jpg
1992,09,28 G.Wyb..jpg (383.47 KiB) Przejrzano 1938 razy
1992,09,28 G.Wyb..jpg
1992,09,28 G.Wyb..jpg (383.47 KiB) Przejrzano 1938 razy
1998,03,13 Dz.B.+.jpg
1998,03,13 Dz.B.+.jpg (478.97 KiB) Przejrzano 1938 razy
1998,03,13 Dz.B.+.jpg
1998,03,13 Dz.B.+.jpg (478.97 KiB) Przejrzano 1938 razy
Obecnie targowiska funkcjonują: we wtorki i piątki na ul. Targowej (+ w sobotę w tym samym miejscu można zakupić różnej maści zwierzynę, np. gołębie, króliki…), na „Manhattanie”, na Czyżykowie, przed rozpoczęciem roku szkolnego pojawiają się stoiska przed farą. No i należy wspomnieć o Pchlim Targu, który miejmy nadzieję na trwałe wpisze się w krajobraz Starego Miasta…
po 1990.jpg
Fot. MBP
po 1990.jpg (232.52 KiB) Przejrzano 1938 razy
Fot. MBP
Fot. MBP
po 1990.jpg (232.52 KiB) Przejrzano 1938 razy
Źródła:
1. S. Mrozek: "Tczewski genius loci"
2. R. Landowski: "Tczew w czasie i przestrzeni"
3. "Historia Tczewa" pod red. W. Długokęckiego
4. Cz. Glinkowski: "Życie Tczewem pisane"
ODPOWIEDZ