Karczmy - Pierwszy i Drugi (Ostatni) Grosz

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował : 124 razy
Otrzymał podziękowań: 93 razy

Karczmy - Pierwszy i Drugi (Ostatni) Grosz

Post autor: be-good » 26 sie 2012, o 21:52

Na mapach i planach do 19 wieku widać w obecnych południowo-wschodnich zakątkach Tczewa (była wieś Duże Czyżykowo) obszary opisywane jako Pierwszy i Drugi (bądź Ostatni) Grosz = Erste Groschen i Zweite (Letzte) Groschen.

Czytałem, tak mi się wydaje, że to zwyczajowe nazwy od kilkuset lat, ale sam już nie wiem gdzie miałbym to widzieć i jakie jest wyjaśnienie takich nazw.
Jako człowiek, który wyrósł na Pierwszym Groszu proszę - niech lepiej poinformowane osoby wypowiedzą się w tym temacie.
Groschen1.jpeg
Groschen1.jpeg (171.2 KiB) Przejrzano 210 razy
Groschen1.jpeg
Groschen1.jpeg (171.2 KiB) Przejrzano 210 razy
Groschen2.JPG
Groschen2.JPG (116.64 KiB) Przejrzano 210 razy
Groschen2.JPG
Groschen2.JPG (116.64 KiB) Przejrzano 210 razy
Ta mapa sprzed 200 lat przedstawia też karczmę i cegielnię nazywane "Ostatnim Groszem"; czerwone oznaczenia na mapie nie są moje i nie wiążą się z moim pytaniem.

Obrazek

De facto Drugi Grosz leżał już po knybawskiej stronie Dryboka.

Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy
Kontakt:

Re: Karczmy - Pierwszy i Drugi (Ostatni) Grosz

Post autor: zunia » 26 sie 2012, o 22:08

Też zauważyłam te "grosze" na mapach. Literatura podaje,że były to zwykle nazwy karczm podmiejskich. Rozpoczynało się pić w "Pierwszym groszu" potem "Drugim.... :) . Czasem kończyło w Letzter Groschen "Ostatnim groszu"

Pewnie w podobnej do tej karczmie przepijano ostatnie grosze
Załączniki
karczma ostatni grosz.jpg
"Karczma - Ostatni grosz" obraz Jana Piwarskiego, rok 1845 (Muzeum Narodowe w Warszawie)
karczma ostatni grosz.jpg (115.89 KiB) Przejrzano 192 razy
karczma ostatni grosz.jpg
"Karczma - Ostatni grosz" obraz Jana Piwarskiego, rok 1845 (Muzeum Narodowe w Warszawie)
karczma ostatni grosz.jpg (115.89 KiB) Przejrzano 192 razy
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2013, o 22:06 przez Moderatorzy globalnizielu, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Połączyłam posty

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 150 razy
Otrzymał podziękowań: 184 razy

Post autor: LukaszB » 26 sie 2012, o 22:13

Karczmy w tym miejscu były przeznaczone jak mi się wydaje, przede wszystkim dla osób podróżujących Wisłą
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował : 124 razy
Otrzymał podziękowań: 93 razy

Post autor: be-good » 28 lip 2013, o 22:34

Na pokazanym przez Zeta prawie dwustuletnim planie majątku knybawskiego świetnie widać "Ostatni Grosz" w miejscu, gdzie teraz jest uprawne pole. Rok temu Mig21 ze mną szukał tam na zaoranym polu śladów budynków, całkowicie bezskutecznie.

Obrazek
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 239#p38239" onclick="window.open(this.href);return false;

W pobliżu istniał (tak naprawdę istnieje do dziś) tzw Mały Pflaster = Mały Bruk - stworzone dawno temu nakładem wielkich wysiłków kamienne nabrzeże, obecnie zawalone masą wiślanego piachu i porośnięte chwastami. Nieco dalej - znane nam półkilometrowe kamienne nabrzeże knybawskiej cegielni - Duży Pflaster.
Te nazwy funkcjonują do dziś wśród osób, które wychowywały się na Czyżykowie przed/ niedługo po wojnie.
Pflastry.JPG
Pflastry.JPG (194.96 KiB) Przejrzano 121 razy
Pflastry.JPG
Pflastry.JPG (194.96 KiB) Przejrzano 121 razy
O ile Duży Pflaster służył cumowaniu berlinek przy odbiorze cegieł z tunelu...

Obrazek
Obrazek Obrazek
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 4255#p4255" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 580#p28580" onclick="window.open(this.href);return false;

... o tyle dla Małego Pflastra podczas budowy naszego Mostu przewidziano inną rolę -
UWAGA! Wyzwanie - to kilkanaście zdań do przeczytania :lol: ...
1852.JPG
1852.JPG (573.38 KiB) Przejrzano 121 razy
1852.JPG
1852.JPG (573.38 KiB) Przejrzano 121 razy

ODPOWIEDZ