Strona 1 z 1

Organizacje społeczne w okresie międzywojennym

: 15 lip 2011, o 13:53
autor: Big Zbig
W moim prywatnym archiwum natknąłem się na kilka dokumentów używanych przez członków przedwojennych organizacji patriotycznych i społecznych, zarówno z terenu Tczewa, jak i okolic. W pierwszej kolejności przedstawiam na załącznikach początek Statutu oraz Regulamin Pomocniczej Kasy Pogrzebowej Towarzystwa Robotników Katolickich wTczewie. Należy dodać,że Kasy Pogrzebowe stanowiły nieodłączny element działalności niemal wszystkich organizacji patriotycznych i społecznych, które dbały o godny pochówek swoich członków na zasadzie wzajemnej pomocy.

Re: Organizacje społeczne w okresie międzywojennym

: 17 lip 2011, o 14:39
autor: Big Zbig
Kolejnym dokumentem dotyczącym przedwojennych organizacji społecznych jest statut Katolickiego Stowarzyszenia Ludowego, zatwierdzony 18 lipca 1934 roku przez biskupa chełmińskiego Stanisława W. Okoniewskiego. Organizacja ta posiadała swoje Okręgi i Oddziały głównie na terenach wiejskich diecezji chełmińskiej. Załącznikiem do Statutu są Regulaminy Okręgów,oraz Obrad zatwierdzone 15 października 1934 roku przez prezesa Tomasza Pokorniewskiego i sekretarza generalnego księdza Alojzego Lewandowskiego.

Re: Organizacje społeczne w okresie międzywojennym

: 18 lip 2011, o 22:24
autor: Big Zbig
Najliczniejszą w okresie międzywojennym organizacją kombatancką w Wielkopolsce i na Pomorzu było Towarzystwo Powstańców i Wojaków. W Tczewie powstało ono 27 września 1921 roku.
Celem Towarzystwa było między innymi:
1/. pielęgnowanie pamięci poległych w powstaniu (styczniowym i wielkopolskim) oraz w późniejszych walkach przy ustalaniu granic
2/. rozszerzanie idei niepodległości państwa polskiego i budzenie obowiązków obywatelskich wśród młodego pokolenia
3/. zrzeszanie wszystkich obywateli danej miejscowości i okolic, którzy brali bezpośredni udział w powstaniu oraz wszystkich wojaków, którzy bądź to ochotniczo, bądź też na podstawie poboru służyli w wojsku
4/. podtrzymywanie ducha braterstwa, obchody świąt i rocznic narodowych
5/. rozwijanie tężyzny cielesnej poprzez ćwiczenia wojskowe zgodnie z obowiązującymi w armii regulaminami
6/. podtrzymywanie gotowości niesienia w razie potrzeby pomocy armii polskiej
7/. udzielanie członkom pomocy moralnej i materialnej.
Jedynym dokumentem, króry pozostał po moim dziadku jest legitymacja członka Kasy Pogrzebowej Towarzystwa Powstańców i Wojaków Okręgu Starogard, której fragmenty zalączam.

Re: Organizacje społeczne w okresie międzywojennym

: 19 lip 2011, o 14:00
autor: be-good
Mam tu kartę legitymacyjną organizacji zawodowo - społecznej prowadzoną od 1923 roku; podobnych legitymacji prawdopodobnie w międzywojniu znajdowało się w Tczewie setki - rzecz jasna z tytułu bardzo dużej ilości pracowników kolejowych w naszym mieście.
Karta opieczętowana jest w Gdańsku, ponieważ do 1933 znajdowała się tam siedziba Dyrekcji PKP (ruch kolejowy w WMG znajdował się w gestii Polski);
ciekawy link:
http://www.ruciane-nida.org/kmk/viewtopic.php?t=509
leg.01.JPG
leg.01.JPG (471.97 KiB) Przejrzano 842 razy
leg.01.JPG
leg.01.JPG (471.97 KiB) Przejrzano 842 razy
leg.02.JPG
leg.02.JPG (497.79 KiB) Przejrzano 842 razy
leg.02.JPG
leg.02.JPG (497.79 KiB) Przejrzano 842 razy

Re: Organizacje społeczne w okresie międzywojennym

: 1 lip 2012, o 13:28
autor: Big Zbig
W numerze 2 "Skarbu Rodzinnego" z maja 1932 roku natrafiłem na krótką informację dotyczącą utworzenia Katolickiego Związku Stowarzyszeń Robotników w diecezji chełmińskiej.