Wyścigi konne

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 589
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy
Kontakt:

Wyścigi konne

#1

Post autor: zunia » 15 paź 2016, o 14:52

Monotonię życia społecznego w przedwojennym Tczewie umilały bale, rauty, wycieczki i …wyścigi
konne. Organizowane przez starogardzki Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, odbywały się na Tczewskim Polu p. Gniota lub na Górkach (własność p. Łubieńskiego).
wyscigi.jpg
Rysunek poglądowy(z internetu)
Tczewskie Pole - teren między ulicą Chłodną a dawną ulicą Skarszewską (dziś Wojska Polskiego)- czyli obecnie Śródmieście II Cez @ Proste zagadki Jadzi :)#
Informacje o tych wydarzeniach z "Gazety Gdańskiej":
w1.jpg
w2.jpg
w3.jpg
w4.jpg
Z notatki zamieszczonej w „Gazecie Gdańskiej” dowiadujemy się, że „duszą imprezy był rotmistrz Stanisław Sokołowski z Gniszewy”. Zaś rotmistrz Kuźmiński zachwycił publiczność „niezrównaną jazdą”.
w5_Kuzminski.jpg
"Rydwan" nr2
Rtm. Tadeusz Kuźmiński z 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich należał do elity polskich jeźdźców startujących w pułkowych barwach na prawie wszystkich najważniejszych zawodach konnych w kraju, odnosząc znaczące sukcesy.

W latach międzywojennych z 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich wywodziło się wielu świetnych jeźdźców. Pułk reprezentowali także rtm./ mjr Michał Antoniewicz i rtm./mjr Henryk Dobrzański . Znana była żurawiejka (frywolna i żartobliwa przyśpiewka pułkowa) :” Dzielnie [ładnie] skaczą przez bariery rokitniańskie szwoleżery”

ODPOWIEDZ