Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
karas79
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 46
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:54
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

#1

Post autor: karas79 »

Dawniej co można było spalić palono, rzeczy nieprzydatne wyrzucano. Początkowo wszystko lądowało w najbliższej okolicy, poźniej wilkierz regulował takie kwaestie. I tu pytanie; gdzie było wysypisko dla kilkunastotysięcznego miasta Tczewa przed 1939 r.? Po wojnie wiadomo przy ulicy Rokickiej, aż do czasów obecnych. Obiły mi się dwie lokalizacje zasłyszane. Pierwsza to pod tzw. Retmanem i trzema wieżowcami przy AL. Zwycięstwa.. W co trudno mi uwierzyć, gdyż przed 39 r. to już były przedmieścia. Więc dla mnie mało realne. Druga lokalizacja zasłyszana niedawno; teren za strzelnicą. Informacja niepotwierdzona.
Czy znacie pewne loalizacje. Dla przykładu dzikie wysypisko dla folwarku Piotrowo było w tym stawie przy Lidlu, ale to historia na inną opowieść.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

#2

Post autor: zet48 »

Na przełomie XIX i XX wieku małe składowisko odpadów było w okolicy bulwaru (blisko ulicy Zamkowej) ...śmieci później w porcie trafiały na barki i były wywożone poza Tczew.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

gociewiak
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 77
Rejestracja: 31 sty 2011, o 21:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

#3

Post autor: gociewiak »

Witam
Jeśli chodzi o wysypisko śmieci za Strzelnicą to istniało ono jeszcze w połowie lat 60 na pewno bo sam tam się ganiałem .

gociewiak
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 77
Rejestracja: 31 sty 2011, o 21:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

#4

Post autor: gociewiak »

Wczoraj szybko i na gorąco pisałem o wysypisku za Strzelnicą . Nie wiem czy było to wysypisko legalne czyli miejskie , lecz często widywałem tam samochody tak zwane śmieciarki .
Jeśli chodzi o inne wysypiska to było ich na terenie Tczewa sporo większość to chyba były dzikie lub takie miejsca które się do tego nadawały . Chociażby ul. Wyspiańskiego ta część od ul. Matejki na wschód tam jeszcze na początku lat 80 ubiegłego wieku okoliczni mieszkańcy wyrzucali dosłownie wszystko .
Zresztą znając z opowiadań starszych mieszkańców z tych okolic to cała ulica Wyspiańskiego , Kusocińskiego i dalej przez aktualnie Eaton biegł tak zwany parów , był on naturalnym zagłębieniem terenu które zresztą można zobaczyć na starych mapach . Dalszym ciągiem tego zagłębienia był teren za Strzelnicą , przed wojną zasypano częściowo teren wzdłuż ulicy Wyspiańskiego i Kusocińskiego resztę zaś zasypano już po wojnie .

Kristoph
Reakcje:
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

#5

Post autor: Kristoph »

Takie dzikie wysypisko było także na kanonce. Dzisiaj w tym miejscu stoi nasz Tczewski basen kryty.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

#6

Post autor: Jadzia »

Śmieci wysypywano także na ul. Bałdowskiej, w miejscu pod budowę stadionu :bober
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

#7

Post autor: Jadzia »

Uzupełnię powyższy post cytatem ;) Dodam tylko, że autor wspomnień - p. J. Mrozek - o ile dobrze pamiętam, w rękopisie zastrzegł, że w jego pracy mogą pojawić się jakieś nieścisłości, gdyż pamięć bywa zawodna. Myślę jednak, że mogło to odnosić się do takich spraw jak, np. dokładność dat. :scratch
Tczew dotychczas nie posiadał stadionu sportowego, więc władze miasta wyznaczyły pod jego budowę teren przy ulicy Bałdowskiej, w miejscu dawnej żwirowni. Doły i nierówności po wybiórce żwiru przez kilka lat wypełniano śmieciami (było to miejskie śmietnisko), potem zwożono tam ziemię i cały teren zniwelowano.
Źródło: J. Mrozek „Moja młodość” K.M.R. nr 3, 1987 r.


W kwestii wyrzucania śmieci w czasach odleglejszych od XX w., a dokładnie lata trzydzieste osiemnastego wieku:
Ulic zapewne nie zastawiano skrzynkami z owocami albo po owocach, beczkami lub wozami podobnie jak sto lat temu, ale czy przestrzegano wilkierzowych zasad czystości w mieście, skoro w 1710 roku z łatwością wybuchła dżuma? Tuż za murami hałdy śmieci urosły tak wysoko, że podczas ataków wojska oblegające Tczew nadal korzystały z nich niby ze zwodzonych mostów.
Źródło: S. Mrozek „Tczewski Genius loci”

Myślę, że w tamtych czasach nie byliśmy odosobnieni w tworzeniu takich wysypisk :scratch Może się mylę?
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

#8

Post autor: LukaszB »

Dzisiaj dowiedziałem się że w latach 70 -80 kanonka była wysypiskiem :o
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Kristoph
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 508
Rejestracja: 22 gru 2011, o 16:20
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

#9

Post autor: Kristoph »

W 80-tych latach napewno nie było na Kanonce wysypiska. Wiem napewno bo od 80-tego roku miałem co drugi dzień WF na Kanonce.
Kanonka była wtedy jednym wielkim żwirowiskiem. :)
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Gdzie dawniej tczewianie wyrzucali śmieci?

#10

Post autor: Jadzia »

Pytałam dzisiaj dwóch osób o "śmieciowe" miejsca. Jedna wspominała o ul. Targowej (lata 70/80). Druga natomiast mówiła, że od swoich dziadków kiedyś słyszała, że na Matejki (okolice Wybickiego). Dodam, że ci dziadkowie, to raczej okres przedwojenny.
ODPOWIEDZ