Kapliczki

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kapliczki

#11

Post autor: zet48 »

Być może przed na zbiegu z ulicą Grunwaldzką?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Kapliczki

#12

Post autor: zielu »

zet48 pisze:Być może przed na zbiegu z ulicą Grunwaldzką?
Ale Grunwaldzka wtedy jeszcze nie istniała. Pozostają skrzyżowania z Piaskową lub Sobieskiego :)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kapliczki

#13

Post autor: niespokojna66 »

be-good pisze:W nawiązaniu do Bożej Męki z ulicy Skarszewskiej - jednak w 1911 roku wzięto się za jej odbudowę, choć w innym miejscu:
Gazeta Toruńska 17 sierpnia 1911, R. 47 nr 187.jpeg
GDZIE ?? :scratch
W 1937 roku , " Boża Męka " stała w okolicach obecnego sklepu "Zielik" na Wojska Polskiego,miała ściankę w kształcie półkola.
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kapliczki

#14

Post autor: be-good »

Zamieszczona przez Zeta hitlerowska tabela z lokalizacją tczewskich hydrantów http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 291#p36291 wykazuje istnienie KRUCYFIKSU jako punktu rozpoznawczego na Skarszewskiej.
Zakładam wstępnie, że to miejsce tożsame z kapliczką / Bożąmęką wymienianą w postach powyżej...
Krucyfiks.JPG
Krucyfiks.JPG (73.65 KiB) Przejrzano 2053 razy
Krucyfiks.JPG
Krucyfiks.JPG (73.65 KiB) Przejrzano 2053 razy
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kapliczki

#15

Post autor: Jadzia »

be-good pisze:Kiedy ŁukaszB będzie mniej zapracowany, poszuka w swoich archiwach lepszego ujęcia nadwiślanego zakrętu Czyżykowskiej z tej super mapy / planu sprzed 200 lat.
Według mnie, bardzo wiele wskazuje że w tamtym miejscu istniała wówczas taka kapliczka jak na innej rubieży miasta - obecnej ulicy Wojska Polskiego:
...
Obrazek
Mam nadzieję, że nie dubluję :scratch Poniższego cytatu w tym wątku nie było, także daję:

Czyżykowska, idąc pod górę, skręcała w prawo przy zjeździe na ulicę Na Żuławach. Przed narożnym domem stała wtedy "Boża Męka", kapliczka przydrożna zbudowana z żółtej cegły, podobnej do tej, z której były zbudowane filary mostowe. Uczono nas, chłopców, że trzeba przed nią zdejmować czapkę. Tego obowiązku należało zresztą przestrzegać też przed kościołami.

Wspomnienia Czesława Knoppa z KMR nr 31 - 2000 r.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2013, o 22:20 przez be-good, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pozwoliłem sobie podać autora wspomnień - mam ten KMR "na papierze" w domu :)
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kapliczki

#16

Post autor: be-good »

Z tematu ulicy Czyżykowskiej http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?p=865#p865" onclick="window.open(this.href);return false; pozwolę sobie zalinkować moje rodzinne zdjęcia z "domem na 102";

Obrazek Obrazek

Postaram się wkrótce porozmawiać o Bożej Męce ze stryjem urodzonym tam w 1939 roku, ale wydaje mi się, że on tej kapliczki w ogóle nie kojarzy...
Może hitlerowcy ją zniszczyli :scratch - w okolicy robili takie rzeczy BARDZO CZĘSTO; w II Rzeczypospolitej nie dopuszczałbym takiej dewastacji :nea

Edytując:
Kapliczka z tej samej epoki i z takich samych żółtych cegieł:
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 903#p22903" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kapliczki

#17

Post autor: be-good »

Rozmawiałem dziś z wiekową tczewianką, miedzy innymi na temat ulicznych Bożych Męk i kapliczek w Tczewie. Starałem się nie sugerować żadnych odpowiedzi i oto, co usłyszałem:

1. Potwierdziła ona istnienie Bożej Męki przy Czyżykowskiej 102, od strony ulicy, tam gdzie widzimy krzyż i aniołki. Powiedziała, że została ona celowo zniszczona przez Niemców w czasie okupacji.
2. Dodała też, że taki sam los spotkał kapliczkę na Skarszewskiej/ Wojska Polskiego, opisała nawet sytuację niszczenia figurki Serca Jezusowego przez pewnego Niemca. Powstaje pytanie (bowiem słyszałem o jakiejś formie kontynuacji kapliczki po wojnie) - czy została odbudowana i - jeśli tak - kiedy ostatecznie zniknęła z pejzażu ulicy?
3. Moja rozmówczyni potwierdziła coś, co wiedziałem z zupełnie innego, niezależnego źródła. Na rogu Bałdowskiej i Wyspiańskiego, na prywatnej działce, przy zasypanym rowie/dolince ciągnącym się od dzisiejszego Eatona aż do Wisły, jeszcze po wojnie stała kapliczka/święta figura na postumencie.
Oto jej lokalizacja, fundamenty są widoczne do dziś - sami sprawdźcie - stoją na nich te reklamy:
Gttshschn.JPG
Gttshschn.JPG (267.84 KiB) Przejrzano 1969 razy
Gttshschn.JPG
Gttshschn.JPG (267.84 KiB) Przejrzano 1969 razy
[googlemap]https://maps.google.pl/maps?saddr=54.07 ... sz=19&z=19[/googlemap]
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kapliczki

#18

Post autor: LukaszB »

be-good pisze:3. Moja rozmówczyni potwierdziła coś, co wiedziałem z zupełnie innego, niezależnego źródła. Na rogu Bałdowskiej i Wyspiańskiego, na prywatnej działce, przy zasypanym rowie/dolince ciągnącym się od dzisiejszego Eatona aż do Wisły, jeszcze po wojnie stała kapliczka/święta figura na postumencie.
Dzisiaj rozmawiałem z panią, na której działce znajduje się postument :) Okazało się, że figura została stworzona ze składek okolicznych mieszkańców, którym przewodniczyła jej matka. Pieniądze były zbierane za okupacji, po wojnie zakupiono prawie 2m posąg Maryi i stworzono podest, ale figura na nim nie stanęła. Moja rozmówczyni zasugerowała, ze problemem byli nowi, komunistyczni włodarze miasta. Posąg trafił do kaplicy cmentarnej i był tam przez kilkadziesiąt lat, potem został podarowany ks. Więckowskiemu kiedy otrzymał probostwo na Abisynii. Czy ta figura dotrwała do naszych czasów ??
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kapliczki

#19

Post autor: be-good »

LukaszB pisze:...Posąg trafił do kaplicy cmentarnej i był tam przez kilkadziesiąt lat, potem został podarowany ks. Więckowskiemu kiedy otrzymał probostwo na Abisynii. Czy ta figura dotrwała do naszych czasów ??
Ktoś, kto będzie miał okazję rozmawiać z Proboszczem Wysgą, niech zapyta go o pochodzenie betonowej figury Matki Boskiej pod północnym murem Fary.
Oczywiście - prawdopodobieństwo, że nie ma ona nic wspólnego z figurą z Bałdowskiej jest wielkie, ale...
Czyż nie przypomina ona bardzo wieloma cechami figury cmentarnego anioła stworzonej krótko po wojnie?
CZYTAJ: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 8386#p8386" onclick="window.open(this.href);return false;
vis.JPG
vis.JPG (207.37 KiB) Przejrzano 1918 razy
vis.JPG
vis.JPG (207.37 KiB) Przejrzano 1918 razy
Nie ma w tym mieście zbyt wielu powojennych, naturalnej wielkości, betonowych figur Matki Boskiej...
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kapliczki

#20

Post autor: zet48 »

Ksiądz kiedyś wspominał że to figura z rozebranego nagrobka ze Starego Cmentarza
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ