Strona 1 z 1

Prenumerowana prasa katolicka

: 31 mar 2012, o 16:54
autor: Big Zbig
Wrodzone poszanowanie słowa pisanego spowodowało,że ostatnio uratowałem od zniszczenia takie pozycje jak: oprawione w sztywne okładki roczniki "Przewodnika Katolickiego" z lat 1966, 1968, 1969 i 1972 , oraz rocznik "Naszego Misjonarza" z roku 1932."Przewodnik Katolicki " był bardzo popularny na Pomorzu i stanowił jedną z nielicznych pozycji wydawniczych akceptowanych przez ówczesne władze. Drukowany i rozprowadzany był przez Księgarnię św. Wojciecha w Poznaniu.Natomiast "Nasz Misjonarz" wydawany był przed wojną przez Wydawnictwo Misyjne w Górnej Grupie.Chciałbym dodać,że niektóre z tych pozycji leżały już na śmietniku, wraz z innymi pozostałościami, prawdopodobnie po zmarłej starszej osobie ( pamiątka I Komunii , obraz w ramie itp).
Taka jest widocznie kolej rzeczy, że to co kiedyś było cenne i wymagało poszanowania, dziś często staje się bezużyteczne i wręcz przeszkadza.
Ja osobiście z braku miejsca pozycjom tym mogę dać jedynie tymczasowe schronienie. Jednocześnie deklaruję swoją gotowość do ich odstąpienia osobom, które z racji swej pracy zawodowej, studiów lub zainteresowań mogą je w godny sposób wykorzystać. Dalsze ewentualne kontakty - za pośrednictwem PW.

Re: Prenumerowana prasa katolicka

: 31 mar 2012, o 20:25
autor: Jadzia
Chętnie bym przyjęła te publikacje pod swe skrzydła, jednak myślę, że Dawny Tczew byłby chętny do zaopiekowania się zbiorami. :hyhy To byłby taki początek tworzenia zbiorów :whistle

Re: Prenumerowana prasa katolicka

: 31 mar 2012, o 22:15
autor: LukaszB
Jadzia pisze:Chętnie bym przyjęła te publikacje pod swe skrzydła, jednak myślę, że Dawny Tczew byłby chętny do zaopiekowania się zbiorami. :hyhy To byłby taki początek tworzenia zbiorów :whistle
Biblioteka Dawnego Tczewa to brzmi nieźle ::dawnytczew

Re: Prenumerowana prasa katolicka

: 11 cze 2012, o 22:52
autor: Big Zbig
W oprawionej introligatorsko zszywce rocznika "Naszego Misjonarza" z roku 1932, o którym wspominałem wcześniej, znajduje się również kilka egzemplarzy "Skarbu Rodzinnego" , wydawanego także przez Misyjne Towarzystwo Słowa Bożego w Górnej Grupie. W numerze 2 z maja 1932 roku znalazłem ciekawy artykuł poświęcony ówczesnej Polskiej Flocie Handlowej której rozwój miał ścisły związek ze szkołą Morską w Tczewie.

Re: Prenumerowana prasa katolicka

: 11 cze 2012, o 23:08
autor: be-good
Przypomniałeś mi tym postem o zdjęciu z rodzinnego archiwum;
to mój Wujek, brat mojego Dziadka "schwytany" przy lekturze bodaj właśnie Przewodnika Katolickiego w ogródku nad Wisłą w połowie lat 30tych :) :

Re: Prenumerowana prasa katolicka

: 3 lip 2012, o 16:32
autor: Big Zbig
Podczas lektury poszczególnych miesięczników "Naszego Misjonarza" z roku 1932, "rzuciły mnie się na oczy" dwie informacje dotyczące ruchu misyjnego w diecezji chełmińskiej. Załączam ich skany