Grzegorz Ciechowski

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
qaz
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2011, o 22:50
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Grzegorz Ciechowski

#1

Post autor: qaz »

Za 10 dni kolejna rocznica urodzin pana Grzegorza Ciechowskiego. Myślę, że nie może go zabraknąć w tym dziale. Jest wprawdzie w poście o tczewskiej muzyce (viewtopic.php?p=7779#p7779" onclick="window.open(this.href);return false;), ale wg mnie zasługuje na wyeksponowanie.
Informacje od cioci wikipedii:
Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie. Był średnim z trojga dzieci prezesa tamtejszej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, miał siostry Aleksandrę i Małgorzatę. W Tczewie skończył podstawówkę i liceum, rozwinął swe zainteresowania muzyczne i literackie. Grał na flecie i pianinie, występował w chórze i w zespołach Nocny Pociąg (jako flecista), a od 1976 r. w Jazz Formation, pisał wiersze. Zbierał płyty, ale ćwiczył też kulturystykę. Na studia wybrał się do Torunia (polonistyka). Tam się po raz pierwszy ożenił, wydał tom wierszy oraz zaczął poważną karierę muzyczną. W 1979 r. dołączył do zespołu Res Publica, prowadzonego przez Jana Castora, szybko został jego liderem, napisał sam większość najpopularniejszych utworów grupy, którą od 1980 r. znamy pod nazwą Republika.

Pierwsze sukcesy przyszły szybko. Zespół Republika zaczął grać jesienią 1981 r. w Toruniu, a na wiosnę 1982 r. pojawił się w Warszawie. Tam wzbudził wielkie zainteresowanie, bo proponował nowe, ostre brzmienie, oryginalne teksty oraz czarno-biały image. Utwory Republiki odbierano jako inteligentne spojrzenie na sytuację jednostki w odhumanizowanym społeczeństwie. Pierwsze nagrania to największe przeboje zespołu: "Kombinat", "Gadające głowy", "Sexy Doll", "Układ sił", "Telefony" i "Biała flaga".

We wrześniu 1982 r. zespół nagrał swą pierwszą płytę "Nowe sytuacje", która została wydana w marcu 1983 r. Wszystkie 10 utworów na niej napisał Grzegorz Ciechowski i były to praktycznie same nowe piosenki. Płyta wzbudziła wielkie zainteresowanie. Zespół nagrał też jej angielską wersję, która ukazała się rok później w Wielkiej Brytanii jako "1984". W tym samym roku grupa Republika wystąpiła za granicą, na festiwalu w Roskilde w Danii, śpiewając po polsku i angielsku. Najbardziej podobała się jednak w kraju, gdzie miała miliony fanów, choć również niemało przeciwników i krytyków. Ciechowski jako jeden z pierwszych w polskim show-biznesie zaczął stosować kontrowersję, jako sposób na promocję zespołu i swej osoby. Zasłynął wyreżyserowanym reportażem radiowym prezentującym go jako gwiazdę rocka[potrzebne źródło].

Przez rok zespół przygotowywał materiał na nową płytę, która pojawiła się w listopadzie 1984 r. pod tytułem "Nieustanne tango". Znalazły się na niej przeboje: "Obcy astronom", "Zróbmy to (teraz)", "Poranna wiadomość" i piosenka tytułowa.

W następnych latach grupa nagrała jeszcze kilka utworów: "Ciało", "Klatka", "Sam na linie" i "Moja krew", ale w połowie 1986 roku rozpadła się. Grzegorz Ciechowski związał się wtedy z późniejszą żoną Małgorzatą Potocką[5], aktorką i reżyserką, która pomogła mu rozpocząć karierę solową. Już pod koniec 1986 r. zaczął nagrywać jako Obywatel G.C., rok później wydał pod tą nazwą płytę z paroma popularnymi nagraniami, a w 1988 r. następną "Tak! Tak!". Na niej znalazł się m.in. wielki przebój "Nie pytaj o Polskę" i popularny utwór "Tak... tak... to ja". W sierpniu tego roku G. Ciechowski wystąpił z wielkim sukcesem na festiwalu w Sopocie. Jego muzyka była bardziej osobista i łagodniejsza, a brzmienie bardziej oparte na instrumentach klawiszowych i nie tak oryginalne jak wcześniej (Ciechowski nawiązywał do Yello i Tuxedomoon). Muzyk wyraźnie wzbogacił instrumentarium, grał m.in. na pianie Fendera i organach Hammonda. W 1989 r. wydał muzykę do filmu "Stan strachu".

Po roku na koncercie w Opolu ponownie zagrała Republika. Po fali koncertów ukazała się jej nowa płyta "1991" z popularnym utworem "Lawa". Ciechowski tworzył w tym czasie równocześnie z zespołem i solo. Zespół wydał płytę "Siódma pieczęć", składankę starych nagrań i koncert akustyczny, a Ciechowski nagrał album "Obywatel świata" i muzykę filmową do niemieckiego serialu "Schloss Pompon Rouge". W 1991 r. Roland Rowiński napisał scenariusz do filmu "Obywatel Świata" na podstawie noweli Ciechowskiego.
Wtedy też rozpadł się związek Ciechowskiego z Małgorzatą Potocką, z którą miał córkę Weronikę.

Od połowy lat 90. Ciechowski powoli stabilizował swoje życie osobiste i karierę muzyczną. W 1993 roku jego żoną została Anna Wędrowska[6]. Doczekali się trojga dzieci: Heleny, Brunona i Józefiny. Ciechowski wydał składankową płytę solową "Selekcja" i tom wierszy "Wokół niej", a z zespołem nagrał płytę "Republika marzeń". W 1996 r. pod nazwą "Grzegorz z Ciechowa" wydał płytę "OjDADAna" z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru. Wielkim hitem był znajdujący się na niej utwór "Piejo kury, piejo".

Grzegorz Ciechowski udzielał się też jako producent płytowy. Pomagał Kayah, Kasi Kowalskiej, Justynie Steczkowskiej, Marcinowi Rozynkowi, Krzysztofowi Antkowiakowi i Katarzynie Groniec.

Przedostatnia płyta Republiki "Masakra", zawierająca przeboje takie jak: "Mamona", "Raz na milion lat" i "Odchodząc", została wydana w 1998 roku. Później ukazały się tylko wznowienia dawnych nagrań oraz muzyka Ciechowskiego do filmu "Wiedźmin" (2001). Nagrania do nowej płyty grupy przerwała niespodziewana śmierć Grzegorza Ciechowskiego, w sobotę 22 grudnia 2001 r. w szpitalu w Warszawie, po zorganizowanej w trybie nagłym operacji tętniaka serca. Tuż przed tym zabiegiem artysta spisał testament[7].

4 stycznia 2002 r.[8][9] urnę z prochami Ciechowskiego złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera C 17, rząd 5).

Kilka gotowych piosenek, m.in. "Śmierć na pięć", wydano w następnym roku na płycie pod tytułem "Republika". Zespół zakończył działalność na specjalnym koncercie ("Kombinat"), który odbył się w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej 16 marca 2002 r.[10], ale już bez lidera.

Archiwalne nagrania Ciechowskiego i grupy Republika ukazały się po jego śmierci w kilku obszernych wydawnictwach płytowych. Album z koncertem zespołu, zarejestrowanym w 1998 r. w studiu Programu Trzeciego, dołączono 7 listopada 2007 r.[11] do dziennika "Rzeczpospolita". Od kilku lat odbywają się w Tczewie festiwale jego muzyki "In memoriam". Miasto Toruń przyznaje nagrodę artystyczną jego imienia. Pod koniec lata 2007 r. przygotowano książkę o Obywatelu G.C. pod tytułem Grzegorz Ciechowski 1957-2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa. Tę publikację zredagował jego szkolny kolega, poseł Jan Kulas. Książka ukazała się w 50. urodziny muzyka.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Ciechowski" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor Tematu
qaz
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2011, o 22:50
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Grzegorz Ciechowski

#2

Post autor: qaz »

Niedługo w związku z "Obywatelem G. C." rozpocznie się już X Festiwal Piosenek Grzegorza Ciechowskiego "In Memoriam". Wiele czeka nas atrakcji w odniesieniu do tej imprezy. Szczegóły tutaj: http://www.tcz.pl/index.php?p=1,3,0,nad ... n-Memoriam" onclick="window.open(this.href);return false;

emka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 78
Rejestracja: 10 lut 2011, o 11:26
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Grzegorz Ciechowski

#3

Post autor: emka »

Na stronie Radia Fabryka http://radiofabryka.pl/" onclick="window.open(this.href);return false; natknęłam się na ankietę dotyczącą nazwania amfiteatru imieniem Grzegorza Ciechowskiego.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 288 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Grzegorz Ciechowski

#4

Post autor: Jadzia »

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/tr ... omosc.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7929
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 570 razy
Otrzymał podziękowań: 517 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Grzegorz Ciechowski

#5

Post autor: LukaszB »

Wczoraj komisja do spraw nazewnictwa ulic przegłosowała wniosek w sprawie nadania amfiteatrowi w Parku im. Grzegorza Ciechowskiego. Trafi on pod obrady na przyszłej sesji Rady czyli 22 grudnia .... :tczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2382
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 134 razy
Otrzymał podziękowań: 175 razy
Kontakt:

Re: Grzegorz Ciechowski

#6

Post autor: zielu »

Zwykle nie wrzucam na forum linków do tego, co sam napisałem, ale ta informacja jest... Szkoda słów, sami czytajcie - http://www.old.portalpomorza.pl/aktualnosci/9/17605" onclick="window.open(this.href);return false;
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7929
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 570 razy
Otrzymał podziękowań: 517 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Grzegorz Ciechowski

#7

Post autor: LukaszB »

To jest jakiś dramat, nasze miasto się stacza po równi pochyłej :facepalm
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jak.osa
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 653
Rejestracja: 17 lip 2011, o 06:05
Lokalizacja: Tczew (Osiedle S. Staszica)
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Re: Grzegorz Ciechowski

#8

Post autor: Jak.osa »

Tablice odnaleźli,ale...
http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wi ... -zniszczyc" onclick="window.open(this.href);return false;
:tczewMostów jest wiele, ale Tczewski jest tylko jeden ! :tczew
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 570
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 65 razy
Kontakt:

Re: Grzegorz Ciechowski

#9

Post autor: mieczy »

Jak.osa pisze:Tablice odnaleźli,ale...
http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wi ... -zniszczyc" onclick="window.open(this.href);return false;
ale... (......... - w miejsce wykropkowane wstawić wszelkie niecenzuralne słowa) czy właściciel skupu złomu nie wiedział co bierze ? :pala

Może trzeba w jakiś sposób zobowiązać (np. uchwałą RM) skupy złomu do informowania policji o wszelkich próbach sprzedaży nietypowych elementów. (... gadam głupoty ? :oops:)
Może wtedy nie ginęłyby pamiątkowe tablice, mosiężne elementy nagrobków i żeliwne (chyba) części ławek.
Awatar użytkownika

joola
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 328
Rejestracja: 1 lip 2011, o 21:03
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Kontakt:

Re: Grzegorz Ciechowski

#10

Post autor: joola »

Kim jest młodzieniec ze zdjęcia?

Gdzie jest zrobine?

O fragment dziewczyny nie śmiem pytać... :beka
Załączniki
XX.jpg
XX.jpg (285.75 KiB) Przejrzano 2652 razy
XX.jpg
XX.jpg (285.75 KiB) Przejrzano 2652 razy
Ostatnio zmieniony 23 gru 2011, o 23:26 przez joola, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ