Ks. Janusz Pasierb

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
qaz
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2011, o 22:50
Kontakt:

Ks. Janusz Pasierb

#1

Post autor: qaz »

Myślę, że nie może w tym gronie zabraknąć Ks. Janusza Pasierba.
Mieszkał w domu przy ul. Lecha (nie pamiętam numeru). Jest na ścianie tej kamienicy pamiątkowa tablica. W 1991 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa.

Janusz Stanisław Pasierb (ur. 7 stycznia 1929 w Lubawie, zm. 15 grudnia 1993 w Warszawie), polski ksiądz katolicki, poeta i eseista, historyk i znawca sztuki i kultury.
Urodził się 7 stycznia 1929 roku w Lubawie w nauczycielskiej rodzinie. Dzieciństwo spędził w Tczewie, lata okupacji w Żabnie k. Tarnowa. Po ukończeniu tczewskiego Liceum Ogólnokształcącego w 1947 r., rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, które ukończył w 1952 r.

Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w Grudziądzu (fara) i Redzie. Naukę kontynuował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie oraz Uniwersytecie Kantonalnym we Fryburgu (sztuka kościelna, polonistyka, archeologia, historia kultury, patrologia). W 1957 r. uzyskał doktorat z teologii, w 1962 r. doktorat z archeologii, w 1964 r. habilitował się na Wydziale Historycznym UW, w 1972 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, w 1982 r. - profesora zwyczajnego.

Był profesorem Akademii Teologii Katolickiej oraz wykładowcą innych uczelni krajowych i zagranicznych, a także członkiem wielu stowarzyszeń naukowych w Polsce i za granicą oraz redakcji czasopism.

Jako poeta debiutował w 1972 r. na łamach "Tygodnika Powszechnego". Wśród kilkuset publikacji, opublikował m.in. siedem tomów esejów i trzynaście zbiorów poetyckich. W 1982 r. otrzymał godność Prałata Honorowego Jego Świątobliwości, w 1990 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 1991 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. Zmarł 15 grudnia 1993 roku w Warszawie, pochowany w Pelplinie.

W 1998 powstała fundacja jego imienia, nagradzająca osiągnięcia młodych twórców. Jest patronem Liceum Ogólnokształcącego (od 1994) i ulicy w Pelplinie, gdzie ponadto organizowany jest Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba. Jego imię noszą także Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie (od 1998) oraz Zespół Szkół Zawodowych w Żabnie (od 2000). Od 1996 Rada Miejska w Grudziądzu przyznaje nagrodę im. ks. Pasierba, za krzewienie wartości chrześcijańskich i humanistycznych w twórczości artystycznej i działalności społecznej.
(info za Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Pasierb" onclick="window.open(this.href);return false;)

Awatar użytkownika

Moderatorzy globalnizielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2285
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 71 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy
Kontakt:

Re: Ks. Janusz Pasierb

#2

Post autor: Moderatorzy globalnizielu »

W wątku o cmentarzu w Pelplinie jest zdjęcie grobu ks. Pasierba.
Załączniki
Pasierb.jpg
Pasierb.jpg (217.01 KiB) Przejrzano 158 razy
Pasierb.jpg
Pasierb.jpg (217.01 KiB) Przejrzano 158 razy
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

ODPOWIEDZ