Olimpia Swianiewiczowa

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Moderatorzy globalnizielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2259
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował : 49 razy
Otrzymał podziękowań: 56 razy
Kontakt:

Olimpia Swianiewiczowa

#1

Post autor: Moderatorzy globalnizielu » 10 lip 2011, o 22:29

Olimpia Swianiewiczowa nie była rodowitą tczewianką, ale podczas swojej pracy w tczewskich szkołach średnich, dała się zapamiętać swoim uczniom jako wyjątkowy pedagog. Równie wyjątkowa jest historia jej życia, a przede wszystkim losów jej męża - prof. Stanisława Swianiewicza, wybitnego ekonomisty i naocznego świadka wywózki polskich oficerów na rozstrzelanie w lesie katyńskim (gorąco polecam książkę jego autorstwa pt. "W cieniu Katynia", którą zadedykował żonie).

Olimpia Swianiewiczowa, z domu Zembrzycka, urodziła się w 1902 r. w Homlu na Białorusi. Studia w zakresie geologii i geografii ukończyła na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, gdzie od 1928 r. pracowała jako nauczycielka w szkołach średnich. Dwa lata wcześniej wyszła za mąż za Stanisława Swianiewicza, asystenta w Katedrze Ekonomii, później wybitnego ekonomistę, znawcę systemów gospodarczych III Rzeszy i ZSRR. Okres II wojny spędziła w Wilnie i Wiazyniu, a w 1946 r. wraz z czwórką dzieci repatriowała się do Tczewa.
Olimpia Swianiewiczowa-z rodziną.jpg
Olimpia Swianiewiczowa-z rodziną.jpg (223.53 KiB) Przejrzano 111 razy
Olimpia Swianiewiczowa-z rodziną.jpg
Olimpia Swianiewiczowa-z rodziną.jpg (223.53 KiB) Przejrzano 111 razy
Po przyjeździe do Polski Olimpia Swianiewiczowa kontynuowała swoją przedwojenną działalność krajoznawczą w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym i Polskim Towarzystwie Geograficznym. Była jedną z inicjatorek odbudowy ruchu krajoznawczego po 1945 r., za co została odznaczona medalem PTTK. W roku 1957, pod 18 latach rozłąki, popaździernikowa odwilż umożliwiła jej wyjazd do męża, do Indonezji, gdzie pełnił funkcję rzeczoznawcy UNESCO z ramienia ONZ. Później prof. Swianiewicz wykładał na uniwersytetach angielskich i w Halifaksie w Kanadzie, gdzie w ostatnim okresie życia Olimpia mieszkała razem z mężem. Zmarła 15 czerwca 1974 r. w Halifaksie w Kanadzie.

Olimpia Swianiewiczowa uczyła tczewską młodzież geografii i biologii przez dziesięć lat. Najpierw, od 1947 r., w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza (skąd została zwolniona prawdopodobnie przez donos o posiadaniu krewnych za granicą oraz za organizowanie wycieczek do miejsc o patriotycznym - ale nie dla ówczesnej władzy - znaczeniu), a od 1949 do 1957 r. w Państwowym Technikum Handlowym oraz w Liceum Administracyjno-Handlowym. Opiekowała się Kołem Krajoznawczym Młodzieży Szkolnej. Młodzież garnęła się do udziału w zajęciach Koła, słynącego z interesujących wycieczek po Pomorzu, apeli i wieczornic krajoznawczych poświęconych historii Tczewa, Kaszub i Kociewia, z biwaków i zwiadów. Koło prowadziło także własną gazetkę: „Z Grodu Sambora”.
Olimpia Swianiewiczowa-Klasa B f 1951 r..jpeg
Olimpia Swianiewiczowa-Klasa B f 1951 r..jpeg (104.24 KiB) Przejrzano 111 razy
Olimpia Swianiewiczowa-Klasa B f 1951 r..jpeg
Olimpia Swianiewiczowa-Klasa B f 1951 r..jpeg (104.24 KiB) Przejrzano 111 razy
Jak wspominają panią Olimpię jej uczniowie?

Prof. Kazimierz Denek pisał w czasopiśmie „Poznaj swój kraj”: „Jako nauczyciel geografii, a jednocześnie wychowawczyni klasy, była dla nas przewodnikiem po świecie wiedzy i wartości. Zawsze afirmowała świat, promieniowała energią i radością życia, oddana swoim pasjom naukowym, dydaktyczno-wychowawczym i krajoznawczo-turystycznym, bez reszty do ostatnich swych dni. Była pedagogiem wielkiego umysłu i serca, gorącą patriotką. Na lekcjach i działalności turystyczno-krajoznawczej stwarzała swym podopiecznym warunki do wszechstronnego rozwijania osobowości oraz do prowadzenia samodzielnych poszukiwań. Fascynowała nas swoją osobowością. Pani Swianiewiczowa cieszyła się wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli ogromnym autorytetem i zaufaniem. Zdobyła je bezkompromisową postawą, mówieniem zawsze prawdy, poszanowaniem osobowości młodzieży. Mimo wielu problemów, których przysparzała jej tamta rzeczywistość, witała nas zawsze pogodną, roześmianą, życzliwą twarzą.”

Roman Landowski w czasopiśmie „Uwaga” – „Była osobą wielkiego serca, przez uczniów powszechnie szanowana i lubiana, jako dobry nauczyciel i wzór pedagoga. Czułem, że do mnie żywiła jakąś szczególną sympatię. Podejrzenia moje potwierdziły się podczas egzaminu z biologii z elementami geologii. Sam egzamin trwał 5 minut, ale rozmawialiśmy ze sobą pół godziny. Na lekcjach również przemycała wiadomości o losach Polaków na Wschodzie. Mówiąc o tym ujawniała fragmenty swojego smutnego życia."

Na poniższym zdjęciu widzimy prof. Denka (pierwszy z prawej) oraz dzieci państwa Swianiewiczów podczas zeszłorocznej, poświęconej im konferencji w "Ekonomiku".
konferencja Sw.jpg
konferencja Sw.jpg (115.48 KiB) Przejrzano 111 razy
konferencja Sw.jpg
konferencja Sw.jpg (115.48 KiB) Przejrzano 111 razy
Na koniec zacytuję piękne słowa z listu prof. Swianiewicza do żony, wysłanego z łagru w Republice Komi – „Pamiętaj Lipko, że najważniejsze są dzieci, a nie ja. Przed Tobą stoi wielkie zadanie: wychowanie dzieci – czy będą bogatymi, czy biednymi, bardziej lub mniej wykształcone, to ma znaczenie drugorzędne, ale ważne jest, by wyrosły na porządnych i uczciwych ludzi, żeby niezmiennie kochały wyższe Dobro i Prawdę”.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"


emka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 78
Rejestracja: 10 lut 2011, o 11:26
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Olimpia Swianiewiczowa

#2

Post autor: emka » 13 lip 2011, o 22:25

Zainteresowanych tematyką odsyłam do publikacji: Stanisław Swianiewicz (1899-1997) : ekonomista, sowietolog,historyk / pod. red. Benona Gazińskiego. Olsztyn : Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2010.

ODPOWIEDZ