Strona 1 z 1

Konrad Wrück - stracony agent Gehlena

: 23 paź 2016, o 15:06
autor: LukaszB
Czytając aktualny numer miesięcznika Nasza Historia (Siatki organizacja Gehlena w PRL) natknąłem się na tczewianina, agenta wywiadu zachodnioniemieckiego straconego w 1954 roku za zdradę. Mowa o Konradzie Wrücku, który po uciecze z Polski w 1953r. i odrzuceniu ofert wywiadów Amerykańskiego, Brytyjskiego i Francuskiego powrócił jako agent zachodnioniemiecki i stworzył swoją siatkę szpiegowską w oparciu o członków rodziny w Grudziądzu.

Jak podaje Tadeusz Kopyś http://polska1918-89.pl/pdf/poczatki-wy ... -,4952.pdf

Konrad Wrück (vel Henryk Suchanowicz, ur. w 1927  r. w Tczewie). Po 1939  r. podpisał volkslistę, był członkiem Hitlerjugend. Służył w armii niemieckiej i dostał się do niewoli, ale podał się za Polaka i został zwolniony. W lutym 1953  r. z innym autochtonem z okolic Szczecina przedostał się do NRD, a potem do Berlina Zachodniego. Werbowany przez kilka wywiadów, ostatecznie zobowiązał się do współpracy z wywiadem niemieckim. Po przeszkoleniu i wyposażeniu w fałszywe dokumenty przybył do Polski, gdzie zatrzymał się u rodziny w Grudziądzu. Do aresztowania we wrześniu 1953  r. stworzył własną siatkę agenturalną.

Agent nie wiedział, że był na oku UB, która go ostatecznie aresztowała. 7 grudnia 1953 r. został skazany na śmierć, wyrok wykonano. Sąd nie pobłażał również jego rodzinie-agentom. Brat został skazany na śmierć, wujek na dożywocie, ojciec i siostra na 12lat a znajoma lekarka10 lat.

Cała sprawa jest dostępna w bogatym materiale źródłowym http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails ... 7Ctyp=5%5D

Re: Konrad Wrück - stracony agent Gehlena

: 23 paź 2016, o 18:16
autor: zunia
Działalność szpiega Konrada Wrücka opisał w latach pięćdziesiątych Lucjan Wolanowski w książce „Pierwszy front”.
Książka dostępna jest we fragmentach w „Głosie Koszalińskim” (pierwszy odcinek w numerze 41 z 1955r.)
http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra ... 4481&tab=3
Początek historii Wrücka zaczyna się w numerze 80 (kwiecień):
Wruck.jpg
Z Akt Nadzoru: Wruck Albert (ojciec) - Matejki 1