Szwemiński Władysław

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
wnuczka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 2 lip 2014, o 17:49
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Szwemiński Władysław

#1

Post autor: wnuczka »

Poszukuję informacji o moim Dziadku Władysławie Szwemińskim. Interesuje mnie Jego życie w okresie międzywojennym jak również w czasie II wojny światowej. Wiem, że mieszkał w Tczewie na ul. Kopernika. Miał duże mieszkanie, służącą i pomieszczenie biurowe gdzie pracował jako komornik sądowy.
Z informacji rodzinnych pamiętam, że był też kolejarzem (przed wojną?) i nauczycielem ?. W Tczewie zamieszkał pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku i mieszkał tu do swojej śmierci. Razem ze swoją żoną a moją Babcią spoczywają na Starym Cmentarzu. Babcia miała na imię Maria i urodziła się w Toruniu. Mieli dwóch synów Edward i Roman (mój Tata). Dzieci urodziły się w Tczewie. Roman (mój Tata) urodził się w 1933 roku w kamienicy naprzeciwko Urzędu Miasta i mieszkał w Tczewie do około 1958 roku.Oboje działali przed wojną w harcerstwie. Wiem również, że Dziadkowie mieli przed wojną działkę w Szpręgawie (być może po wojnie też). Dziadek w czasie wojny był w wojskach niemieckich. Babcia aby jakoś przeżyć wojnę piekła pączki a synowie zanosili je do cukierni. Były przepyszne jak pamiętam z dzieciństwa.Dziadkowie chodzili na nabożeństwa do Fary.Kojarzy mi się również, że mieli na ul. Kopernika sąsiadów o nazwisku Rogowscy? To wszystko co pamiętam z historii życia moich Dziadków. Może ktoś pamięta moich Dziadów i jakieś fakty z ich życia.
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Szwemiński Władysław

#2

Post autor: zunia »

W notatce prasowej zamieszczonej w „Gazecie Gdańskiej” pojawia się dokładny adres kancelarii (prawdopodobnie i mieszkania) p. Szwemińskiego - ul. Kopernika 4. A licytacja dotyczy… Fabryki Maszyn Rolniczych
Szweminski.jpg
Szweminski.jpg (101.13 KiB) Przejrzano 2300 razy
Szweminski.jpg
Szweminski.jpg (101.13 KiB) Przejrzano 2300 razy
Kopernika 4.jpg
Google Street View
Kopernika 4.jpg (25.85 KiB) Przejrzano 2300 razy
Google Street View
Google Street View
Kopernika 4.jpg (25.85 KiB) Przejrzano 2300 razy

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Szwemiński Władysław

#3

Post autor: mzk »

Szanowna Pani,

Ze zbiorów archiwalnych Archiwum Państwowe w Gdańsku i Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku mam wzmiankę odnośnie pewnego epizodu z życia Pani dziadka z grudnia 1945 r. Wiem, że chodziło Pani główie o infromacje przedwojenne, jak również te dotyczące samej wojny. Jeżeli jednak będzie Pani zainteresowana, to proszę o wiadomość prywatną.

Z poważaniem,
Marcin Z. K.

Autor Tematu
wnuczka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 2 lip 2014, o 17:49
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Szwemiński Władysław

#4

Post autor: wnuczka »

Dziękuję za informacje. Panie Marcinie jestem bardzo zainteresowana. Pozdrawiam serdecznie. Beata
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Szwemiński Władysław

#5

Post autor: Jadzia »

Komornik Szwemiński w opałach :997 :chair
Pielgrzym, 02.09.1933 r..jpg
Pielgrzym, 02.09.1933 r..jpg (155.3 KiB) Przejrzano 2244 razy
Pielgrzym, 02.09.1933 r..jpg
Pielgrzym, 02.09.1933 r..jpg (155.3 KiB) Przejrzano 2244 razy
ODPOWIEDZ