Bernhard Kamnitzer

Znani i nieznani tczewianie; ludzie zasłużeni dla miasta i
honorowi obywatele miasta
Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Moderatorzy globalnizielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2267
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował : 54 razy
Otrzymał podziękowań: 58 razy
Kontakt:

Bernhard Kamnitzer

#1

Post autor: Moderatorzy globalnizielu » 7 lis 2012, o 22:32

O Bernhardzie Kamnitzerze znajdziemy trochę informacji na głównej stronie portalu, ale myślę, że ta ciekawa postać zasługuje na osobny wątek...

Dr Bernhard Kamnitzer urodził się w 1890 roku w Tczewie. uczęszczał do gdańskiej szkoły średniej o profilu matematyczno -= przyrodniczym przy kościele św. Piotra, studiował w Gdańsku i Królewcu. Walczył w I wojny światowej, podczas której został ranny i wspólnie z Samuelem Echtem objął kierownictwo Związku Młodzieży im. Gabriela Riessera. w sierpniu 1921 roku został radcą sadu okręgowego. dzięki kursom organizowanym w Arbeiter- und Bildungsverein zyskał zaufanie Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Z ramienia tej partii był deputowanym do II i III Volkstagu Wolnego Miasta Gdańska w latach 1924 - 1930. Był gorącym zwolennikiem porozumienia z Polską, zwłaszcza na polu gospodarczym, co nie było popularną postawą wśród gdańskich polityków. Jako członek Senatu WMG w latach 1928 - 1931 położył duże zasługi w ratowaniu finansów Gdańska.

Po 1930 roku, a zwłaszcza po dojściu miejscowych nazistów do władzy, występował w gdańskim sądzie jako rzecznik ludności żydowskiej i innych osób poszkodowanych przez hitlerowców. W 1938 roku zdecydował się na emigrację do Wielkiej Brytanii, a następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie utworzył Stowarzyszenie Żydów Gdańskich. Zmarł w Nowym Jorku w 1959 roku.

(na podstawie Wikipedii i "Dziejów Żydów Gdańskich" Samuela Echta)
Kamnitzer.jpg
Kamnitzer.jpg (65.12 KiB) Przejrzano 77 razy
Kamnitzer.jpg
Kamnitzer.jpg (65.12 KiB) Przejrzano 77 razy
Czy wiemy coś więcej o tczewskich Kamnitzerach ??
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

ODPOWIEDZ