Strona 1 z 1

Ewidencja Dóbr Kultury - Tczew

: 7 mar 2019, o 09:41
autor: Wałasz
Po ostatnich zmianach na stronie internetowej www.gospodarka.tczew.pl jest problem ze znalezieniem indeksu Ewidencji Dóbr Kultury miasta Tczew. Po wejściu na stronę główną następuje od razu przekierowanie do: www.um.wrotatczewa.pl/zagospodarowanie-przestrzenne, gdzie nie można tego znaleźć. Wpisując z kolei hasło w Google, wyskakują odnośniki do pojedynczych kart PDF, a nie do całego spisu.

Przez www.archive.org udało mi się jednak odnaleźć prawidłowy adres i okazuje się, że ta podstrona jest cały czas czynna, choć w wyszukiwarkach się nie pojawia. Podaję bezpośredni adres do niej, gdyby ktoś jej poszukiwał: www.gospodarka.tczew.pl/index.php?page=13,33.

Re: Ewidencja Dóbr Kultury - Tczew

: 8 mar 2019, o 10:30
autor: LukaszB
Złożyłem wniosek żeby Ewidencja Dóbr Kultury zasłało umieszczone bezpośrednio na stronie wrotatczewa.pl w zakładce Miasto

Re: Ewidencja Dóbr Kultury - Tczew

: 10 mar 2019, o 17:57
autor: LukaszB
Link został dodany, wystarczy wejść na wrotatczewa.pl i najechać na zakładkę miasto. Druga pozycja w drugiej kolumnie :)

Re: Ewidencja Dóbr Kultury - Tczew

: 6 cze 2019, o 13:06
autor: Wałasz
W sieci są jeszcze trzy inne ciekawe dokumenty ewidencyjne miasta i gminy Tczew, ułatwiające identyfikację obiektów zabytkowych. Dla ułatwienia umieszczam do nich odnośniki w jednym miejscu.

1. Znane już pewnie akta nadzoru budowlanego Tczewa z lat 1890-1945 (niekompletne, część obiektów w opracowaniu)

http://www.tczew.pl/pdf/a_1_magistrat_m ... 0-1945.xls

2. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (miasto Tczew)

https://miasto.wrotatczewa.pl/resources ... ytkow2.pdf

3. Pełny Wykaz Obiektów Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Tczew wg stanu na styczeń 2010r. (Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 29/2010 Wójta Gminy Tczew z dnia 8 kwietnia 2010 r.)

http://bip.gmina-tczew.pl/Download/get/id,11533.html

W tym trzecim podano nie tylko dokładny adres gminnych obiektów zabytkowych, ale i numer ewidencyjny działki. Na tej podstawie można odpalić też mapy Geportalu, żeby dokładnie przyjrzeć się ich numeracji i rozmieszczeniu.

http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?gpmap=gp0

Nie wszystkie obiekty da się tam wyszukać po adresie - przykładowo zespół dworsko-folwarczny przy Długiej 10 w Bałdowie tak, ale Knybawa 187 (dworek "sfinksowy") już nie jest w bazie i trzeba przesuwać mapkę na ekranie, żeby na niego natrafić. W każdym razie te informacje już pozwalają na poszukiwanie poniemieckich Matrykuł Gruntu czy ułatwiają ustalenie numerów starych Ksiąg Wieczystych, gdzie jest sporo cennych informacji.

Re: Ewidencja Dóbr Kultury - Tczew

: 20 sie 2019, o 17:59
autor: Wałasz
Wałasz pisze: 6 cze 2019, o 13:06 W sieci są jeszcze trzy inne ciekawe dokumenty ewidencyjne miasta i gminy Tczew, ułatwiające identyfikację obiektów zabytkowych. Dla ułatwienia umieszczam do nich odnośniki w jednym miejscu.

1. Znane już pewnie akta nadzoru budowlanego Tczewa z lat 1890-1945 (niekompletne, część obiektów w opracowaniu)

http://www.tczew.pl/pdf/a_1_magistrat_m ... 0-1945.xls
Załączam zaktualizowaną, kompletną wersję zestawienia akt nadzoru budowlanego - za okres od 1879 do 1945 r., jaką otrzymałem z archiwum zakładowego Urzędu Miasta. Daje sporo informacji o właścicielach - również z Górek czy Tczewskich Łąk, a przy okazji wyjaśnia kilka wątpliwości.

W sumie zła wiadomość: niebawem (być może jeszcze do końca tego roku lub najpóźniej w 2020 r.) tczewskie akta nadzoru budowlanego sprzed 1945 r. zostaną przekazane do Archiwum Państwowego w Gdańsku, które już od pewnego czasu usilnie o te dokumenty zabiega. Zatem póki jest łatwy dostęp do tych akt historycznych, warto po nie sięgać i robić fotokopie, zanim powędrują do trójmiejskich archiwów i będą wyłączone z dostępu na czas ich inwentaryzacji.