Dworki / Folwarki

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
domkac
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2011, o 15:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Dworki / Folwarki

#1

Post autor: domkac »

Witam serdecznie.

Studiuję architekturę krajobrazu i jednym z moich zadań projektowych jest rewaloryzacja ogrodu znajdującego się przy dworku lub folwarku. W związku z tym poszukuję właśnie takich miejsc, z Tczewa i okolic. Ważna jest również historia tych budynków. Mam nadzieję, że jeśli ktoś z Was posiada takie informacje to podzieli się nimi ze mną ;)

Dziękuję serdecznie!
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Dworki / Folwarki

#2

Post autor: LukaszB »

Z dworkami i folwarkami w Tczewie czas obszedł się brutalnie. Często o tym, że kiedyś w obrębie dzisiejszego miasta były takie miejsca świadczą jedynie samotne drzewa. Najlepiej zachował się zabudowa folwarczna na Czyżykowie - przy ul. Ceglarskiej, gorzej przy ul. Polnej (otoczone blokami).
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Dworki / Folwarki

#3

Post autor: zielu »

Polecam dworek z zaniedbanym otoczeniem parkowym w podtczewskim Zajączkowie. Przydałaby się tam renowacja, oj przydała... ;)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

Autor Tematu
domkac
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2011, o 15:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Dworki / Folwarki

#4

Post autor: domkac »

Niestety to tylko projekt studencki, ale w przyszłości kto wie.

Nie napisałem co mnie najbardziej interesuje. Głównym założeniem jest rewaloryzacja parku/ogrodu przy dworku/folwarku. Czyli tzw. przywrócenie do stanu pierwotnego. Będę musiał przeprowadzić szereg inwentaryzacji, w tym najważniejszą dendrologiczną. W związku z tym niestety w otoczeniu muszą znajdować się mniejsze lub większe tereny zielone.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Dworki / Folwarki

#5

Post autor: Jadzia »

Do rozeznania polecam Ci książkę o dworach i folwarkach Kociewia i Kaszub. Patrz w dziale książki.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Dworki / Folwarki

#6

Post autor: be-good »

domkac pisze: Nie napisałem co mnie najbardziej interesuje. Głównym założeniem jest rewaloryzacja parku/ogrodu przy dworku/folwarku. Czyli tzw. przywrócenie do stanu pierwotnego. Będę musiał przeprowadzić szereg inwentaryzacji, w tym najważniejszą dendrologiczną. W związku z tym niestety w otoczeniu muszą znajdować się mniejsze lub większe tereny zielone.
Za Gimnazjum w Gniszewie jest około dwuhektarowy zaniedbany park z wieloma monumentalnymi, często ponad stuletnimi drzewami, to CHYBA własność gminy.
Załączniki
gimnazjum_w_gniszewie.jpg
gimnazjum_w_gniszewie.jpg (95.25 KiB) Przejrzano 2252 razy
gimnazjum_w_gniszewie.jpg
gimnazjum_w_gniszewie.jpg (95.25 KiB) Przejrzano 2252 razy
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Dworki / Folwarki

#7

Post autor: zielu »

domkac pisze:Głównym założeniem jest rewaloryzacja parku/ogrodu przy dworku/folwarku. Czyli tzw. przywrócenie do stanu pierwotnego. Będę musiał przeprowadzić szereg inwentaryzacji, w tym najważniejszą dendrologiczną. W związku z tym niestety w otoczeniu muszą znajdować się mniejsze lub większe tereny zielone.
Czyli Zajączkowo pasuje jak ulał :)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

Autor Tematu
domkac
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2011, o 15:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Dworki / Folwarki

#8

Post autor: domkac »

iPrzejadę się we wszystkie wskazane miejsca i ocenię, które z nich jest najciekawsze. Ze względu na to, że robię projekt w pojedynkę i mam ograniczony czas muszę wybrać coś możliwego do zrobienia ;)

Autor Tematu
domkac
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2011, o 15:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Dworki / Folwarki

#9

Post autor: domkac »

Odwiedziłem Stanisławie, które poleciła mi Pani Pierzynowska, autorka, wskazanej przez Jadzię, książki. Byłem również w Gniszewie. Niestety tereny zielone są po prostu dla mnie za duże. Nie jestem w stanie sam pomierzyć takiej ilości drzew i krzewów, zabraknie mi na to czasu. Jutro mam zamiar podjechać do Zajączkowa.

Na szczęście posiadam książkę od Pani Pierzynowskiej i jest tam wskazane kilka dworków w okolicy Tczewa, czyli mam gdzie jeździć ;)

Nadal jeśli ma ktoś jakiś pomysł to proszę pisać. Każda pomoc mi się przyda. Dziękuję serdecznie
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Dworki / Folwarki

#10

Post autor: Jadzia »

Jedna z zagadek be-good traktowała o posiadłości, która zapewne miała ogród (sprawdź w zagadkach), w okolicach Knybawy. Ja osobiście tam nie byłam i nie mogę nic więcej powiedzieć. Może be-good wie coś więcej w tej kwestii?
ODPOWIEDZ