Tczewscy Naziści

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Tczewscy Naziści

#21

Post autor: zunia »

Natrafiłam na rozbieżność dotyczącą losów Otto Andresa. Zielu w poście viewtopic.php?p=13777#p13777" onclick="window.open(this.href);return false; pisze: „Jako współodpowiedzialny za rozstrzelanie Polaków w Tczewie i księży z Pelplina został skazany na 15 lat więzienia. W 1956 r. objęty został amnestią, opuścił więzienie i wyjechał do RFN, gdzie w 1975 r. zmarł”
Natomiast Stefan Linowski w książce „Dzieje Tczewa w latach 1939-1965” powołując się w przypisie na książkę R. Gamma „Swastyka nad Gdańskiem” pisze:
Andres_przypis.jpg
Andres_przypis.jpg (133.81 KiB) Przejrzano 2062 razy
Andres_przypis.jpg
Andres_przypis.jpg (133.81 KiB) Przejrzano 2062 razy
Książka Rudolfa Gamma została wydana w 1961 r. Skąd autor czerpał takie informacje?
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewscy Naziści

#22

Post autor: be-good »

Uderzająca informacja :o . Postaram się dowiedzieć, czy w sądzie w Tczewie istnieją zapisy dotyczące takich wydarzeń/orzeczeń sprzed ponad 60 lat.
Takiego dwugłosu w sprawie naprawdę nie da się przełknąć.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Tczewscy Naziści

#23

Post autor: zielu »

Tak znaczna rozbieżność jest mocno zastanawiająca. Może ówczesne władze informując o powieszeniu Andresa chciały jakoś "przykryć" fakt, że na dobrą sprawę nawet włos mu z głowy nie spadł? Poza tym tak ważne wydarzenie, jak powieszenie zbrodniarza wojennego, w tczewskiej historiografii spotkałoby się z wzmianką w postaci tylko jednego zdania?
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Chris
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 334
Rejestracja: 17 lip 2012, o 10:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: Tczewscy Naziści

#24

Post autor: Chris »

Mam pytanie - jak Otto Anders będą starostą czyli piastując stanowisko cywilne mógł brać "pełną odpowiedzialność" za zbrodnię w Szymankowie? Zakładam przy tym że chodzi tutaj o mord na celnikach i kolejarzach z 1. września 1939 roku. Sądziłem, że tych ludzi zabił personel wojskowy, działający w ramach rozkazów dowództwa, a nie samorządu lokalnego.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Tczewscy Naziści

#25

Post autor: zielu »

Chris pisze:Mam pytanie - jak Otto Anders będą starostą czyli piastując stanowisko cywilne mógł brać "pełną odpowiedzialność" za zbrodnię w Szymankowie? Zakładam przy tym że chodzi tutaj o mord na celnikach i kolejarzach z 1. września 1939 roku. Sądziłem, że tych ludzi zabił personel wojskowy, działający w ramach rozkazów dowództwa, a nie samorządu lokalnego.
W Szymankowie zabijali członkowie SA, nie żołnierze. Otto Andres był miejscowym szefem tej formacji.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczewscy Naziści

#26

Post autor: zet48 »

Prócz kolejarzy zamordowano również ich rodziny.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewscy Naziści

#27

Post autor: be-good »

Od przejęcia przez nazistów władzy w Niemczech w 1933 roku był on komisarycznym nazistowskim starostą Powiatu Wielkich Żuław w WMG.

Jeśli dobrze rozumiem źródło - wydany Polakom przez Anglików za udział w rozstrzeliwaniu zakładników i zabicie 16 księży został w Polsce skazany na 15 lat więzienia i wyszedł na wolność po amnestii w 1956 roku: http://de.enc.tfode.com/Otto_Andres
Awatar użytkownika

Chris
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 334
Rejestracja: 17 lip 2012, o 10:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: Tczewscy Naziści

#28

Post autor: Chris »

Czy jest więcej informacji po polsku lub angielsku o Otto Andersie? Niestety ja też znalazłem tylko ten niemiecki artykuł na Wiki, chętnie bym o nim doczytał.
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Tczewscy Naziści

#29

Post autor: tomek15 »

Informacje o Otto Andersie moge sprawdzic po powrocie do domu po 21.10.2012, przynajmiej to co podaja niemieckie akta.

Za zbrodnie w lesie Szpegawskim oficjalnie Niemcy obciazajka Wachsturmbann "Eimann" ktora dokonywala egzekucji w lesie Szpegawskim i Piasnicy,
istnial jeszcze drugi Wachsturmbann ten miedzy innymi grasowal na terenie Tczewskich koszar.
Sprawe sadowa i dochodzenie prokuratorskie przeciw Wachsturmbann "Eimann" wstrzyymano i nieskazano jej czlonkow za popelnione zbrodnie w lesie Szpegawskim. Posiadam orzeczenie prokuraturz na ten temat.

be-good dokumety odnosnie wyrokow smierci ktore wykonano w Tczewie znajduja sie w IPN, wiem to bo juz szukalem informacji o jednej z zabitzch tam osob. Istnieja jedynie wpisy w ksiedze zgonow w Urzedzie Stanu Cywilnego, przynajmiej bylo tak w sprawie osoby ktora ja szukalem.
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Tczewscy Naziści

#30

Post autor: tomek15 »

Zgodnie z obietnica odrazu po przybyciu sprawdzilem informacje o Otto Andersie :lol:

Hodzi tu przypuszczam nie o Otto Anders a o Otto A N D R E S

Otto A N D R E S
ur.28.12.1902 w Tiegenhagen /Marienburg
Wojne przezyl o czym swiadczy jego zeznanie jako swiadka z dnia 14.grudnia 1961 roku spisane w Perezydium Policji w Bad Dürkheim gdzie tez w 1961 roku zamieszkiwal.

W momecie wybuchu wojny byl on zatrudniony jako Landrat w powiecie Groß Werder (Ostrów). W dniu 2 wrzesnia 1939 na rozkaz generala Wehrmachtu (nazwisko niewymienione) oraz osobiste polecenie Reichsstatstthalters ( Gauleiter Forster) nakazano mu zorganizowac cywilne wladze Powiatu Tczewskiego. Funkcje swoja w Groß Werder sprawowal nadal tworzac rownolegle do swojej stalej funkcji zarzat Powiatu Tczew. Funkcje Otto A N D R E S w Tczewie od dnia 12. pazdziernika 1939 roku przejol Regierungsrat S O M M E R ktory do Tczewa przybyl z Marienwerder (Kwidzyn).
Wedlug wlasnych zeznan A N D R E S po przekazaniu funkcji S O M M E R w dniu 12.10.1939 juz do Tczewa nie przyjezdzal gdyz stale miejsce zamieszkania mial wraz z rodzina w groß Werder.
Trzeba tu dodac jeszcze, ze Andres przybywajac do Tczewa przyprowadzil z soba szereg urzednikow z Groß
Werder ktorzy pelnili na jego polecenie rozne funkcje w Urzedzie Powiatu Tczewskiego.

:hi
ODPOWIEDZ