Ucieczki tczewian z niemieckiej armii

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
kmbmar
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Kontakt:

Ucieczki tczewian z niemieckiej armii

Post autor: kmbmar » 21 wrz 2011, o 18:32

Jest to bardzo ciekawy temat i mało poruszany. Z historii mojej rodziny: w 1943 r. podczas transportu wojsk niemieckich przez Szwecję(neutralna - transport był z bronią) 7 młodych ludzi z Tczewa uciekło - wyskakując z transportu. W odwecie Niemcy osadzili całe rodziny uciekinierów w Stutthofie. Ja znam tylko szczegóły dot. rodziny mojej mamy. Dla zainteresowanych mogę służyć dodatkowymi informacjami, dotyczącymi tej historii do wyzwolenia.
PS. Jestem zainteresowany ewentualnymi informacjami dotyczącymi ul. Ogrodowej w czasie II Wojny.

Temat wydzielony z: http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?f=21&t=572" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 143 razy
Otrzymał podziękowań: 180 razy

Re: Ucieczki tczewian z niemieckiej armii

Post autor: LukaszB » 21 wrz 2011, o 19:39

kmbmar pisze:Jest to bardzo ciekawy temat i mało poruszany. Z historii mojej rodziny: w 1943 r. podczas transportu wojsk niemieckich przez Szwecję(neutralna - transport był z bronią) 7 młodych ludzi z Tczewa uciekło - wyskakując z transportu. W odwecie Niemcy osadzili całe rodziny uciekinierów w Stutthofie. Ja znam tylko szczegóły dot. rodziny mojej mamy. Dla zainteresowanych mogę służyć dodatkowymi informacjami, dotyczącymi tej historii do wyzwolenia.
PS. Jestem zainteresowany ewentualnymi informacjami dotyczącymi ul. Ogrodowej w czasie II Wojny.
Świetna historia! Czy masz moze więcej szczegółów?
PS> Załóż temat ul. Ogrodowej w przestrzeni miejskiej
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Autor Tematu
kmbmar
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: kmbmar » 21 wrz 2011, o 21:11

LukaszB pisze:
kmbmar pisze:Jest to bardzo ciekawy temat i mało poruszany. Z historii mojej rodziny: w 1943 r. podczas transportu wojsk niemieckich przez Szwecję(neutralna - transport był z bronią) 7 młodych ludzi z Tczewa uciekło - wyskakując z transportu. W odwecie Niemcy osadzili całe rodziny uciekinierów w Stutthofie. Ja znam tylko szczegóły dot. rodziny mojej mamy. Dla zainteresowanych mogę służyć dodatkowymi informacjami, dotyczącymi tej historii do wyzwolenia.
Świetna historia! Czy masz moze więcej szczegółów?
PS> Załóż temat ul. Ogrodowej w przestrzeni miejskiej
Szczegółów mam więcej, ale ponieważ dotyczy to mojej mamy, muszę się jej zapytać o zgodę na taka informację

Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Podziękował : 28 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Kontakt:

Post autor: zunia » 22 wrz 2011, o 09:33

Czytałam o tym w „Kociewskim Magazynie Regionalnym ” nr 7 – artykuł Konrada Ciechanowskiego : Droga siedmiu Kociewiaków do Polskiego Wojska”
Dostępny jest w zbiorach tczewskiej MBP http://mbp.tczew.pl/index.php?option=co ... cle&id=386" onclick="window.open(this.href);return false; s. 17 of 54

Autor Tematu
kmbmar
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: kmbmar » 26 wrz 2011, o 21:13

zunia pisze:Czytałam o tym w „Kociewskim Magazynie Regionalnym ” nr 7 – artykuł Konrada Ciechanowskiego : Droga siedmiu Kociewiaków do Polskiego Wojska”
Dostępny jest w zbiorach tczewskiej MBP http://mbp.tczew.pl/index.php?option=co ... cle&id=386" onclick="window.open(this.href);return false; s. 17 of 54
Dzięki uprzejmości tczewskiej MBP otrzymałem skan tego artykułu. Po przeczytaniu, polecam wszystkim zainteresowanym do zapoznania się z nim. Jest tam ujęta w zasadzie cała historia wojenna mojego wujka Józefa Maliszewskiego, który po wojnie wrócił do Polski.

Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Kontakt:

Post autor: zet48 » 11 lut 2013, o 20:24

Nie wiem pod jaki temat to podpiąć więc wrzucam tu.
Meldunek o dezercji z Wehrmachtu Bruna Sowińskiego, mieszkańca Tczew. 15 listopada 1943 roku.
DSC_7543.jpg
DSC_7543.jpg (663.12 KiB) Przejrzano 204 razy
DSC_7543.jpg
DSC_7543.jpg (663.12 KiB) Przejrzano 204 razy
Zbiory Archiwum Państwowego w Gdańsku.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Kontakt:

Post autor: tomek15 » 12 lut 2013, o 19:40

Witam serdecznie zainteresowanych ostatnim postem dla uzupelnienia informacji pragne podac , ze z rodziny Sowinskich kilka osob sluzylo w Wehrmacht.
Dwoch zginelo , jeden w Gubinie w lutym 1945 natomiast Bruno jako zolnierz artylerii na froncie wschodnim zabity w Bobrujsk dnia 7 czerwca 1943 roku. Niestety z jakiegos powodu nieumie powiekrzyc zdjec zamieszczanych na formum dlatego nie moge przeczytac tego dokumetu aby sprawdzic czy chodzi o ta sama osobe. W okresie przedwojennym w niektorych rodzinach o tym samym nazwisku istnial zwyczaj nadawania pierworodnym synom to samo imie dlatego tez moze byc ze imona i nazwiska sie powtarzaja przy roznych datach urodzin. Zwyczaj ten praktykowano glownie w rodzinach pochodzenia niemieckiego.
:hi

Awatar użytkownika

Chris
Budnik
Budnik
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: Chris » 12 lut 2013, o 19:51

tomek15 pisze:Niestety z jakiegos powodu nieumie powiekrzyc zdjec zamieszczanych na formum
To jest bardzo proste, klikasz na obrazek, wyświetla się jego powiekszenie, następnie klikasz na ikonkę:

Obrazek

i wyświetla się w pełnych rozmiarach.

Gdyby to stanowiło jednak problem to tutaj bezpośredni link do pliku jpeg:

http://s11.postimage.org/5lvxm971v/DSC_7543.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Kontakt:

Post autor: tomek15 » 12 lut 2013, o 20:07

Niestety listwa ktora pokazujesz u mnie sie nieotwiera :( , mam "lupe" z plusem i jak na nia klikne to sie fotka laduje .... laduje ....laduje.....

No ale w miedzyczasie udalo mi sie dzieki Krzysztofowi sprawdzic tego Sowinskiego z dokumetu.
Poszukiwanego przez Niemcow Sowinskiego nie ma w liscie zabitych , ci obaj przezemnie wymienieni urodzili sie w Tczewie, poza tym daty urodzenia tez sie niepokrywaja. Jeszcze jeden Sowinski pochodzil z Gniewu.
A wiec mozna wyjsc z zalozenia, ze niemcy go nieznalezli.

:hi

Awatar użytkownika

Opiekun forumJadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Podziękował : 169 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Post autor: Opiekun forumJadzia » 12 lut 2013, o 22:15

Dla zainteresowanych: zdjęcie Zeta do wglądu w publikacji "750 lat Tczewa w archiwaliach" pod red. L. Potykanowicz-Suda lub na głównej stronie portalu DT: http://www.dawnytczew.pl/index.php?opti ... 21&lang=pl" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ