Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#21

Post autor: zet48 »

Również myślę że tekst artykułu jest lekko "napompowany", ale jeśli nie znajdziemy niczego innego nie możemy stwierdzić że informacje zawarte w tekście są fałszywe. Najbardziej razi fakt o celowym zaprószeniu ognia by mieć pretekst do wcześniej zaplanowanej zbrodni.
Zielu korzystałeś z tego tekstu pisząc swój artykuł?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#22

Post autor: tomek15 »

Zielu kozystal z mojego tekstu i moich dokumetow.
Dokumetacja z prokuratury jednoznacznie mowi o przypadkowym zapaleniu sie pojazdow w hali, w swoich zeznaniach mowia o tym Niemcy (np. jeden ze strazakow) jak i Polski pracownig gazowni ktory byl po ugaszeniu pozaru na miejscu wydarzen.

EDYTA :)

W zadnym dokumecie niema mowy o 17 aresztowanych ! mowa jest jedynie o 12 +1 ten ostatni to przypadkowa ofiara krora zabrano z budynku sadu na ul. Jaroslawa Dabrowskiego, byl to wiezien aresztu ktory myl hol w budynku.
Niestety niewiadomo jakimi zasadami kierowano sie przy wyborze ludzi do tej zbrodni.
Nie ma szczegolowego opisu z narady u Isendicka podczas ktorej omowiono egzekucje. Ofiary byly z roznych miejsc w miescie i prawdopodobnie to okregowi przewodniczacy NSDAP na dany rejon miasta podali nazwiska osob ktore im "podpadly". Nie wszyscy bowiem byli przedwojennymi dzialaczami organizacji paramilitarnych czy patriotycznych.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2013, o 18:55 przez Jadzia, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Połączyłam posty
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#23

Post autor: niespokojna66 »

O Placu Niezłomnych parę słów -(broszura 700-lecie miasta Tczewa)
Załączniki
plac niezłomnych.jpg
plac niezłomnych.jpg (196.24 KiB) Przejrzano 1356 razy
plac niezłomnych.jpg
plac niezłomnych.jpg (196.24 KiB) Przejrzano 1356 razy
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/

Fekazuz
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 3 lip 2013, o 18:22
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#24

Post autor: Fekazuz »

Czy to oznacza, że mogiłę pomordowanych uczczono kradzioną tablicą? Ktoś w tym celu zatrudnił hieny cmentarne? Czy w tym mieście są jakieś władze? Czy jest ktoś odpowiedzialny za to by cmentarz nie był okradany? Czy jest ktoś kto nie pozwoli by legalizowano jawne przestępstwo? Należy zwrócić kradzioną tablicę w miejsce gdzie była, a ofiarom Tczewskiej Kaźni postawić nową tablicę. Nie godzi się czcić zmarłych kradzionym.
Kto to zrobi?
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#25

Post autor: LukaszB »

Czy to oznacza, że mogiłę pomordowanych uczczono kradzioną tablicą? Tak
Ktoś w tym celu zatrudnił hieny cmentarne? Nie, zrobiła to Milicja Obywatelska w "czynie społecznym"
Czy w tym mieście są jakieś władze? Tak
Czy jest ktoś odpowiedzialny za to by cmentarz nie był okradany? Tak, ale w 1948 niestety cmentarz ewangelicki był poza ochroną
Czy jest ktoś kto nie pozwoli by legalizowano jawne przestępstwo? Tak, nie pozwolimy temu przestępstwu się przedawnić
Należy zwrócić kradzioną tablicę w miejsce gdzie była, a ofiarom Tczewskiej Kaźni postawić nową tablicę - tak, chcemy aby tablica wróciła na dawne miejsce jako część lapidarium nieistniejących cmentarzy
Nie godzi się czcić zmarłych kradzionym - Zdecydowanie się nie godzi
Kto to zrobi? Miłośnicy historii - sympatycy portalu Dawny Tczew. W przyszłym tygodniu mam nadzieję się spotkać z prezydentem w tej sprawie
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Fekazuz
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 3 lip 2013, o 18:22
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#26

Post autor: Fekazuz »

Dotyczy grobu rozstrzelanych na "Świńskim Rynku" zakładników, Polaków, w 1940 roku.
Pisałem już tutaj o tym. Dlaczego o tym piszę? Otóż mam w rodzinie kogoś, kto jest potomkiem tych rozstrzelanych. Po drugie, byłem na naszych ziemiach wschodnich i widziałem co Rosjanie i Ukraińcy robią z grobami na polskich cmentarzach. Po trzecie, słyszałem jak Niemcy mówili o okradaniu niemieckich grobów na cmentarzach protestanckich i ewangelickich w Polsce. Nie róbmy tego co robili nam bolszewicy i robią to ich pogrobowcy. Niech w Polsce nie będzie cmentarnych hien. Nie czcijcie naszych poległych kradzieżą. Zwróćcie tablicę na niemiecki grobowiec, załatwcie tablicę na grób pomordowanych. Burmistrzu tego miasta, jesteś Polakiem? Zależy Ci na dobrym imieniu Polski i Polaków? Więc zrób co człowiek prawy zrobić powinien i nie licz srebrników. Jeśli Polakiem nie jesteś, ustąp natychmiast.
Dzięki administratorom portalu za umożliwienie mi tego wpisu.
K.Z.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#27

Post autor: be-good »

Fekazuz pisze:...słyszałem jak Niemcy mówili o okradaniu niemieckich grobów na cmentarzach protestanckich i ewangelickich w Polsce
Ale w Tczewie NIESTETY kilkadziesiąt lat temu w 80% zniwelowano cmentarz ewangelicki w środku miasta. Pochówki nie zostały nigdzie przeniesione, płyty nagrobne były niszczone lub kradzione i ponownie używane przez kamieniarzy, co NIESTETY było powszechną praktyką.
Dzięki Bogu, dziś nie znajdzie się w tym mieście (chyba?) nikt, kto pochwalałby takie rozwiązanie i sposób jego realizacji.
Fekazuz pisze:Nie czcijcie naszych poległych kradzieżą. Zwróćcie tablicę na niemiecki grobowiec, załatwcie tablicę na grób pomordowanych.
Niestety nie znasz realiów tematu, o którym piszesz. Jak już napisałem, dzięki działaniom osób, które nawet zmarłych dzieliły według narodowych kryteriów, nie ma już śladu po zniszczonym w 1945 roku grobowcu rodziny Heine. Nie ma nawet większości cmentarza, który przetworzono na park. Tak jak NIESTETY w setkach polskich miejscowości. Dotychczasowa tablica ku czci rozstrzelanych nie znajduje sie na grobie, a w przybliżonym miejscu egzekucji tamtych kilkunastu tczewian.
Istnieje pomysł upamiętnienia poprzez budowę lapidarium tysięcy osób, których groby zniszczono w Tczewie, ale do dziś NIESTETY istnieje opór wśród osób gorliwie dzielących zmarłych i żywych według klucza narodowego.
Fekazuz pisze:Burmistrzu tego miasta, jesteś Polakiem? (...) nie licz srebrników.
Tak, prezydent Tczewa jest Polakiem. I nie czyta tego Forum.
Czyjeż to srebrniki liczy osoba, której tytułu nawet nie znasz? Jaki byłby dla Ciebie problem, gdyby okazało się że włodarz pochodzący z wyboru obywateli naszego miasta jest Czechem, Łotyszem lub Palestyńczykiem?

Reasumując, pamięć rodziny Heine może już być uczczona jedynie symbolicznie, a płyty "na miejsce" zwrócić się po porostu nie da. Świadomość (wcale nie powszechna - mało kto dziś o tym wie) tego, że tablica na miejscu egzekucji pochodzi z czyjegoś grobu jest bardzo nieprzyjemna, ale obwinianie o tamte niedobre działania obecnego prezydenta Tczewa, który urodził się w roku 1962, jest jedynie niepotrzebną projekcją zbędnych frustracji.

majkaistefan
Reakcje:
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#28

Post autor: majkaistefan »

Witam!
Przeczytalem wszystko.Trudno w to uwierzyc.Typowy przyklad mentalnosci Kalego.Kali ukrasc dobrze.Ukrasc Kalemu bardzo zle!Jacy to Polacy i jaka Polska?Czy to aby ta ktorej pragnol i za ktora oddal zycie moj pradziad?Jak dlugo mozna zyc zawiscia i w nienawisci?Czy ktos probowal odnalezc spadkobiercow rodziny Heine i zapytac ich o zdanie?
Jesli w kasie miejskiej brakuje pieniedzy na to zeby ci ludzie spoczywali godnie a miejsce ich kazni bylo upamietnione tak aby nie trzeba bylo sie wstydzic to prosze tylko podac sume.Pieniadze postaramy sie jak najszybciej zebrac i przekazac.Jesli natomiast brak woli to tez prosze napisac.
Usuniecie tego postu niczego nie zmieni.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#29

Post autor: be-good »

majkaistefan pisze:Jak dlugo mozna zyc zawiscia i w nienawisci?
OBY ANI CHWILI. Proszę pokazać w tym, co napisałem, ślady zawiści lub nienawiści wobec kogokolwiek.
majkaistefan pisze:Czy ktos probowal odnalezc spadkobiercow rodziny Heine i zapytac ich o zdanie?
W przeciwieństwie do wielu (w tym chyba również Was?) próbowałem znaleźć spadkobierców rodziny Heine z podtczewskiej wsi Narkowy. Bezskutecznie.

Jako grono prywatnych osób interesujących się losami naszego miasta i jego mieszkańców, nie mamy szczególnych uprawnień ani możliwości bezpośredniego wpływania na takie decyzje, jak wymiana „od ręki” pomnika osób rozstrzelanych przy ulicy Lecha. Mam wrażenie, że Wasza wiedza o zabraniu czarnej płyty z ewangelickiego cmentarza po wojnie pochodzi właśnie z tego Forum. Tak jak i wiele informacji, które niemałym nakładem pracy postaraliśmy się specjalnie dla Was wydobyć. To według mnie może świadczyć wyłącznie o naszej dobrej woli wobec osób, których osobiście nie znamy, a których przodkowie żyli i swoje życie oddali w Tczewie.

viewtopic.php?p=35869#p35869" onclick="window.open(this.href);return false;

Zamiast wyrażać swoje niepotrzebne pretensje wobec grona amatorów historii z miasta Waszego Pradziadka, proponuję Wam rozpocząć z nami konstruktywne działania mające na celu uświadomienie władzom miasta pochodzenia czarnej płyty i dokonanie jej wymiany na inną.


Pozdrawiam, KALI z Tczewa.

P.S.
majkaistefan pisze:Jacy to Polacy i jaka Polska?
Bardzo proszę nie mierzyć w żaden sposób mojej polskości.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozstrzelanie zakładników na "świńskim rynku" w 1940 r.

#30

Post autor: LukaszB »

Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, ale na pretensjach nic nigdy nie zbudowano. Wykrzyczałeś/wykrzyczeliście swoje zdanie i co to zmieniło? Nic. Proponuję więc zabrać się do konstruktywnej roboty. Jeżeli chcecie wpłynąć na władze miasta adres Urzędu Miejskiego jest ogólnodostępny. Jeżeli chcecie włączyć się do prac nad wymianą tablicy, które są częścią projektu http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 408#p19408" onclick="window.open(this.href);return false; proszę o kontakt ze mną (jest dostępny na stronie głównej http://www.dawnytczew.pl" onclick="window.open(this.href);return false;). Przypominam, ze to MY zainicjowaliśmy coroczne obchody w miejscu kaźni, więc absolutnie nie przyjmuję zarzutów o brak zaangażowania w tę sprawę.

Obrazek Obrazek Obrazek
http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 640#p33640" onclick="window.open(this.href);return false;

Na marginesie - to właśnie osobnicy dzielący Polaków na prawdziwych i tych nieprawdziwych zlecili akcję "przeniesienia" nagrobka. Według Ciebie ten podział jest jeszcze aktualny? Smutne.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2013, o 22:22 przez be-good, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pozwoliłem sobie zalinkować fotografie z tegorocznego upamiętnienia ofiar egzekucji.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ