Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańska i Polski

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańska i Polski

#21

Post autor: Jadzia »

keller pisze:Zaczyna was ponosić wyobraźnia.
Być może, jednak ja w kwestii "Kamiennej" jestem na 99.9999% pewna (brakuje mi tylko potwierdzenia innej osoby - coby nie okazało się, że sfiksowałam :lol: )
be-good pisze:Trzeba zmierzyć długość podstawy potencjalnego słupa (od strony ulicy) - jeśli będą zbliżone do tych z Parku - graniczne pochodzenie kamienia będzie jeszcze bardziej prawdopodobne...
Kamień łupany, także nie ma zachowanych kształtów. Wrzucam dodatkowo foto z dnia dzisiejszego - trudno jest na zdjęciu uwydatnić "F", lepiej widać na własne oczy :pilot
Załączniki
IMG_0037.JPG
IMG_0037.JPG (209.44 KiB) Przejrzano 2932 razy
IMG_0037.JPG
IMG_0037.JPG (209.44 KiB) Przejrzano 2932 razy
IMG_9727.JPG
IMG_9727.JPG (315.76 KiB) Przejrzano 2932 razy
IMG_9727.JPG
IMG_9727.JPG (315.76 KiB) Przejrzano 2932 razy
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańska i Polski

#22

Post autor: LukaszB »

Kolejny słup odnaleziony! Tym razem za Wisłą pod mostem viewtopic.php?p=30149#p30149" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańska i Polski

#23

Post autor: be-good »

Jadzia pisze:
keller pisze:Zaczyna was ponosić wyobraźnia.
Być może, jednak ja w kwestii "Kamiennej" jestem na 99.9999% pewna (brakuje mi tylko potwierdzenia innej osoby - coby nie okazało się, że sfiksowałam...)
Dziś idąc na groby rodziny obejrzałem ten kamień po raz pierwszy. Mam również wyjątkowo wysokie przekonanie, że to połupany kamień graniczny WMG. Wymiary, proporcje, sposób wykucia i umieszczenie litery F oraz (chyba dotychczas tu nie wymieniana) wyraźnie zauważalna linia przebiegu granicy na górnej płaszczyźnie słupa (tu pod kątem 45%) widoczna od strony ulicy sprawiły, że przestałem mieć wątpliwości.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańska i Polski

#24

Post autor: be-good »

Na dalekich peryferiach miasta, w miejscu baaardzo nieuczęszczanym, przypadkowo znalazłem dziś aż cztery międzywojenne słupy graniczne :o .
W żadnej znanej mi literaturze ani przekazach starszych ludzi nigdy nie spotkałem się z informacją o nich :nea .
Pierwotnie pochodzą one, według oznakowań, z granicy polsko-niemieckiej i musiały zostać tu przetransportowane z odległości co najmniej kilkudziesięciu kilometrów.
rearside.JPG
rearside.JPG (416.68 KiB) Przejrzano 2829 razy
rearside.JPG
rearside.JPG (416.68 KiB) Przejrzano 2829 razy
Ogólnie to ujmując :mouthzipper - postawiono je tam gdzie Szpęgawa wpływa do Jeziora Lubiszewskiego. W miejscu, w którym nikt nie przejedzie już wozem, stanowią one zabezpieczenie drogi na stromym i ostrym zakręcie:
trzy.JPG
trzy.JPG (204.95 KiB) Przejrzano 2829 razy
trzy.JPG
trzy.JPG (204.95 KiB) Przejrzano 2829 razy
scenic.JPG
scenic.JPG (276.54 KiB) Przejrzano 2829 razy
scenic.JPG
scenic.JPG (276.54 KiB) Przejrzano 2829 razy
Jeśli dojdzie do uruchomienia rowerowych szlaków historycznych - spokojnie kamienie te dadzą się ująć jako punkt jednośladowej trasy.

classix
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 7
Rejestracja: 7 sty 2014, o 10:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańska i Polski

#25

Post autor: classix »

LukaszB pisze:Kolejny słup odnaleziony! Tym razem za Wisłą pod mostem viewtopic.php?p=30149#p30149" onclick="window.open(this.href);return false;
[ Obrazek ]
Piechotą obejrzałem cała granice wolnego miasta gdańsk, ale tego słupka granicznego nie widziałem, może dlatego wszędzie była wysoka trawa.
Jak mówisz pod mostem, ale to poszukam wiosną, obejrzę, ciekawe jakim mógł być z numerem.
be-good pisze:
Ogólnie to ujmując :mouthzipper - postawiono je tam gdzie Szpęgawa wpływa do Jeziora Lubiszewskiego. W miejscu, w którym nikt nie przejedzie już wozem, stanowią one zabezpieczenie drogi na stromym i ostrym zakręcie:
Spokojna głowa, ja nie jestem z tych co wykupują, teraz dzięki tobie mam wycieczkę na wiosnę nad jezioro lubiszewskie, pooglądam, zrobię fotki i dzięki tobie. :)
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańska i Polski

#26

Post autor: be-good »

classix pisze: Piechotą obejrzałem cała granice wolnego miasta gdańsk, ale tego słupka granicznego nie widziałem, może dlatego wszędzie była wysoka trawa.
Jak mówisz pod mostem, ale to poszukam wiosną, obejrzę, ciekawe jakim mógł być z numerem.
Będą problemy, bo akurat ten ćwierćtonowy słup jest od roku w Tczewie :) viewtopic.php?p=30566#p30566" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Jedynie ekstremalnie niski poziom Wisły umożliwił nam znalezienie tego "graniczniaka". Nie po to Niemcy wyrzucili go do nurtu rzeki, żeby można go było oglądać na co dzień :nea .
classix pisze: Spokojna głowa, ja nie jestem z tych co wykupują, teraz dzięki tobie mam wycieczkę na wiosnę nad jezioro lubiszewskie, pooglądam, zrobię fotki i dzięki tobie. :)
Jeśli jesteś zainteresowany - proszę o PW - w tym przypadku idealny środek lokomocji to rower.

Pozdrowienia.

classix
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 7
Rejestracja: 7 sty 2014, o 10:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańska i Polski

#27

Post autor: classix »

Jeśli znaleziono w rzece Wiśle, a tam były kamienie graniczne E002 i E006, a więc któryś z tych, on jest, taka logicznie wychodzi.
To gdzie można jego obejrzeć, jak będę przepadkiem tym Tczewie?
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańska i Polski

#28

Post autor: zet48 »

Na dziedzińcu Fabryki Sztuk przy ul 30-go stycznia 4 ...jest wkopany w ziemię przy makiecie Mostu Tczewskiego (foto w poście be-gooda powyżej). :ok
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańska i Polski

#29

Post autor: be-good »

classix pisze: To gdzie można jego obejrzeć, jak będę przepadkiem tym Tczewie?
[googlemap]https://maps.google.pl/maps?saddr=54.08 ... sz=19&z=19[/googlemap]

Zapraszamy, nie tylko z przypadkową wizytą :)

classix
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 7
Rejestracja: 7 sty 2014, o 10:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańska i Polski

#30

Post autor: classix »

Jak będzie okazja to wpadnę z Gdańska.
Jak chodziłem tą granicę to śliczne są widoki-krajobrazy, poznać można jeziora, zobaczyć zwierzęta, rzeki i cudowne dzikie lasy.
Nie tylko jest dziko i ślicznie nad rzeką Nogatem, gdzie są tej chwili cztery kamienie graniczne, piąty co rok temu był F015 to został wykopany i miał być przy zamku w Sztumie.
ODPOWIEDZ