Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

#1

Post autor: zielu »

Pracuję nad artykułem o zdobyciu Tczewa przez Armię Czerwoną w marcu 1945 r. w oczach mieszkańców miasta. Waszym zdaniem - z jakich książek lub artykułów powinienem skorzystać? Jakie wątki, wydarzenia, ciekawostki uwzględnić? Może pamiętacie opowieści swoich rodziców, dziadków o tamtych wydarzeniach? A może znacie kogoś osobiście z mieszkańców, którzy przeżyli tamten czas i mogliby coś mi powiedzieć?

Z góry dziękuje za pomoc, wszystkie sugestie i uwagi. Piszcie je poniżej lub na priva.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

#2

Post autor: zet48 »

Koniecznie musisz porozmawiać z Tadeuszem Wryczą ...człowiek który posiada ogromną wiedzę, który może Tobie pomóc własnymi wspomnieniami ponieważ sam przeżył bombardowania z 1945 roku
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Kristoph
Reakcje:
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

#3

Post autor: Kristoph »

Ja znam dwa szczegóły, ale są tak bulwersujące, że się nie nadają do omawiania na forum. Mogę opowiedzieć na jakimś spotkaniu jak się kiedyś jakieś odbędzie.
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

#4

Post autor: zielu »

Kristoph pisze:Ja znam dwa szczegóły, ale są tak bulwersujące, że się nie nadają do omawiania na forum
To pisz na priva :)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

#5

Post autor: zet48 »

Kristoph pisze:Ja znam dwa szczegóły, ale są tak bulwersujące, że się nie nadają do omawiania na forum. Mogę opowiedzieć na jakimś spotkaniu jak się kiedyś jakieś odbędzie.
Pozdrawiam ;)
Historii nie powinniśmy się wstydzić i nie powinniśmy jej cenzurować ...po prostu wal prawdę tutaj :D
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

#6

Post autor: LukaszB »

Poszperaj w Kociewskich Magazynach Regionalnych. Jeżeli mnie pamięć nie myli był tam artykuł o "wyzwalaniu" Tczewa. Aspekty zarządzania Tczewem przez sowietów niedługo ukażą sie na stronie. Wiem że sowieci stacjonowali w majątku Piotrowo, ale rabowali w całym Tczewie. W Archiwum Państwowym w Gdańsku znajdują się sprawozdania Starosty Tczewskiego do wojewody i jest tam dużo informacji o pierwszych miesiącach "wyzwolenia"
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

#7

Post autor: zet48 »

Czytałem gdzieś ze wojska niemieckie podjęły nieudaną próbę odbicia Tczewa z rąk radzieckich 20 marca 1945 roku.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

gociewiak
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 77
Rejestracja: 31 sty 2011, o 21:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

#8

Post autor: gociewiak »

Wiem na przykład że przed zdobyciem Tczewa ruski zbombardowali miasto używając bomb fosforowych . Jedna z tych bomb zniszczyła budynek który znajdował się na rogu ul.Szopena i Okrzei , tam spłonęła jedna osoba żywcem a druga na wskutek poparzeń następnego dnia . Były to dwie siostry zaś trzecia z sióstr zmarła krótko po wyzwoleniu na niedrożność dróg oddechowych , spowodowane to było zatruciem oparami z płonącego fosforu . Świadkiem tej tragedii zaś była ich matka. Lecz to nie były wszystkie ofiary z tej rodziny podczas bombardowania w sąsiedniej piwnicy zgiął brat tych sióstr . Czy było tam więcej ofiar śmiertelnych na terenie tych posesji nie mam wiadomości .
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

#9

Post autor: zielu »

zet48 pisze:Czytałem gdzieś ze wojska niemieckie podjęły nieudaną próbę odbicia Tczewa z rąk radzieckich 20 marca 1945 roku.
Dokładnie tak. Pisze o tym np. Golicki.

Jestem po "rekonesansie" źródłowym, ale założenie jest takie, aby nie był to tekst oparty tylko na suchych faktach historycznych. Dlatego szukam świadków tamtych dni. Na razie idzie jak po grudzie, ale do marca mam czas :) .

Niejako podczas przygotowań do powyższego artykułu trafiłem na ciekawą historię związaną z pomnikiem krasnoarmiejców na 30 Stycznia. Na razie szczegółów zdradzić nie mogę. Ale to temat na zupełnie inny tekst...
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

treviss
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 158
Rejestracja: 19 lut 2011, o 15:48
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

#10

Post autor: treviss »

Ja proponuje przede wszystkim popytać ludzi, którzy to przeżyli. Nie ma lepszego źródła informacji niż świadkowie posiadający dobrą pamięć.
Ja słyszałem tylko, że wjechali od południa i polacy nie byli zachwyceni, za to jedna rodzina rosyjska bardzo.
ODPOWIEDZ