Prochownia

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 157 razy
Otrzymał podziękowań: 188 razy

Re: Prochownia

Post autor: LukaszB » 19 sie 2015, o 07:10

mzk pisze:I jak obiecałem, już niedługo ukaże się tekst o wspominanych powyżej uroczystościach z 1 listopada 1945 r. W nim m.in. dokładna trasa pochodu.
Jeszcze taka ciekawostka poza konkursem. Przeglądając zdjęcia do artykułu zauważyłem, że wśród ludzi poruszającym się za pochodem chodnikami byli marynarze... Najpierw na innym bardzo znanym zdjęciu z 1945 r. dojżałem - chyba jako pierwszy - czołgistę ukrytego na drugim planie, a teraz to... Lupa to cudowny wynalazek.
Może to byli marynarze z Gorzędzieja?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Kontakt:

Re: Prochownia

Post autor: mzk » 19 sie 2015, o 21:18

Ja również wysnułęm taką hipotezę, tym bardziej, iż - według zachowanych danych - marynarze w tym czasie rezydowali już w Gorzędzieju. Początkowo myślałem, iż mogli to być "miejscowi", sowieccy marynarze. Jednak widoczne na zdjęciu czapki marynarskie nie są odpowiednio "płaskie". To tylko hipoteza. Zdjęcie zostanie zamieszczone w artykule, który w niedługim czasie ukazać się w 90. numerze "Kociewskiego Magazynu Regionalnego", w zwiąkzu z tym każdy będzie mógł wydać swój osąd.

ODPOWIEDZ