Strona 1 z 1

Most Tczewski jak Westerplatte - petycja o przejęcie mostu

: 9 wrz 2019, o 22:20
autor: LukaszB
Rozpoczynamy akcję #MostTczewskiJakWesterplatte, polegającą na zbieraniu głosów poparcia w petycji dostępnej pod adresem www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl

Niedawno Skarb Państwa przejął Westerplatte, dlatego apelujemy do władz Polski o przejęcie również zabytkowego, XIX-wiecznego Mostu Tczewskiego, o dokończenie jego przedłużającej się odbudowy i stworzenie w nim oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Mieszkańcy i lokalne władze popierają ten pomysł. Petycję zainicjowali tczewscy dziennikarze oraz członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu, którzy kilka lat temu z sukcesem przeprowadzili inną akcję medialną. W jej efekcie tczewskie starostwo zatwierdziło historyczny wariant odbudowy Mostu Tczewskiego.

Jak możesz pomóc w akcji?

- najważniejsze: podpisz petycję na stronie www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl

- pomóż nagłośnić naszą akcję, tak aby dotarła nie tylko do tczewian

- nagraj krótki filmik i opublikuj go na swojej tablicy najlepiej publicznie. Proponowana treść: „Most Tczewski - to tu 80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Skarb Państwa przejął Westerplatte, apeluję do władz Polski o przejęcie również Mostu Tczewskiego. Podpisz petycję! Most Tczewski jak Westerplatte!”

- w opisie filmiku koniecznie podlinkuj adres petycji oraz wklej nasz hasztag, czyli #MostTczewskiJakWesterplatte

- alternatywnie zamiast filmiku opublikuj swoje zdjęcie np. z kartką, na której umieść hasztag #MostTczewskiJakWesterplatte

Re: Most Tczewski jak Westerplatte - petycja o przejęcie mostu

: 10 wrz 2019, o 07:41
autor: tczew
Patrycje oczywiście podpiszę, lecz Westerplatte i jego przejęcie przez SP to akcja czysto polityczna mająca na celu upokorzenie władz Gdańska. Most w Tczewie nie l;ezy w kręgu zainteresowań aktualnego Rządu gdyż politycznie niczego nie zyska ani też nie straci.

Re: Most Tczewski jak Westerplatte - petycja o przejęcie mostu

: 11 wrz 2019, o 14:00
autor: Wałasz
Łukasz, ale zacznijmy od tego, jakie są argumenty za przejęciem mostu przez Skarb Państwa: z czego wynikają obecne problemy i dlaczego "centralizacja" tej własności miałaby pomóc przy renowacji? Chodzi o lepszy dostęp do funduszy i dotacji, czy o co? I skąd pewność, że to rozwiąże obecne problemy?

Re: Most Tczewski jak Westerplatte - petycja o przejęcie mostu

: 11 wrz 2019, o 19:35
autor: Cez
Problem polega na tym, że mimo iż odbudowa już trwa, to posuwa się zbyt długo, już od 7 lat, a końca nie widać. To co odbywa się dziś, czyli demontaż przęseł ESTB to nawet nie cały etap, a półetap. Do tej pory powiat dwukrotnie stosował rozwiązanie polegające na uzyskaniu z rządowej rezerwy subwencji ogólnej milionów zł na etap I i II A. Jeśli powiat nadal będzie stosował tę metodę na etap II B, III i IV, to inwestycja przy OPTYMISTYCZNYM założeniu potrwa jeszcze 9 lat.

Etapowanie odbudowy mostu wynika z tego, że samorząd powiatowy stać jedynie na mały fragment wkładu własnego - pozostałą część wkładu własnego musi szukać u sąsiadów. Właśnie przez to, że wkład własny jest wymagany, za kadencji starosty Puczyńskiego podzielono odbudowę na 4 etapy - wkład własny do poszczególnych etapów wycenianych na ok. 30-40 mln zł jest znacznie niższy niż jednorazowy od kwoty 150 mln zł. Petycja jest po to, by sprawić, aby most został dofinansowany jednorazowo brakującą kwotą (np. poprzez przejęcie przez państwo - jeśli znajdzie się inny sposób, to też dobrze), aby nie trzeba było czekać na etap II B, III i IV. Chcemy by po bieżącym etapie II A nastąpił etap finałowy, ostateczny - zrealizowany w kilka lat, a nie w 10.

Jeśli akcja nie odniesie sukcesu, to wtedy starostwo powinno zastanowić się, jak przyspieszyć odbudowę, czy jest inny sposób niż rezerwa subwencji ogólnej i wkład własny. Organizatorzy wierzą jednak w sukces. 6 lat temu akcja SKOM-u sprawiła, że kolejny starosta, Tadeusz Dzwonkowski, przychylił się do apelu tczewian i przekonał konserwatora zabytków do zmiany wariantu nowoczesnego na historyczny. Oby teraz też się udało.