Pierwsi marynarze Niepodległej - Muzeum Narodowe szuka pamiątek na wystawę

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7728
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 426 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy
Płeć:
Kontakt:

Pierwsi marynarze Niepodległej - Muzeum Narodowe szuka pamiątek na wystawę

#1

Post autor: LukaszB »

27 listopada 2018 roku w ramach obchodów programu wieloletniego "Niepodległa" Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku planuje otwarcie wystawy czasowej "Pierwsi marynarze Niepodległej", dedykowanej początkom Polskiej Marynarki Wojennej.

Celem programu "Niepodległa", realizowanego w latach 2017-2021, jest upamiętnienie i uczczenie zdarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem polskiej niepodległości. - Jest wiele wydarzeń, które stały się początkiem odzyskania niepodległości przez Polskę i każda data ma znaczenie symboliczne - mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin - W naszym Muzeum pokazujemy, jak tematyka morska wpływała na kształtowanie się suwerenności i niepodległości naszego kraju. W ramach programu "Niepodległa" zdecydowaliśmy się upamiętnić cześć pierwszych - "śródlądowych" marynarzy Niepodległej, bo początki Polskiej Marynarki Wojennej to ciągle mało znany, ale niezwykle istotny dla polskiej tożsamości fragment dziejów odbudowy naszego państwa

Zbiórka pamiątek

Współczesne muzeum to nie tylko wystawy stałe i czasowe, ale również konferencje i seminaria naukowe, lekcje dla uczniów, wydarzenia rekonstrukcyjne, specjalne pokazy i spotkania dla gości muzeum. Narodowe Muzeum Morskie wpisuje się w światowy trend bycia muzeum współuczestniczącym, gdzie goście mogą mieć mają wpływ np. na charakter lub formę wystaw, ofiarując nam eksponaty. W swoich zbiorach mamy stale powiększającą się kolekcję dokumentów, zdjęć i przedmiotów ofiarowanych przez osoby prywatne. - Organizując wystawę "Pierwsi marynarze Niepodległej" poszukujemy wszelkich przedmiotów mających wartość historyczną, związaną z tematyką wystawy. Interesują nas archiwalia, dokumenty, odznaczenia, mundury, gazety, zdjęcia, ale też wyposażenie jednostek, wyposażenie osobiste, pamiątki czy przedmioty codziennego użytku. - podkreśla Jadwiga Klim - Nasze Muzeum ma wielu przyjaciół, stałych gości, wiemy, że jest wiele osób zainteresowanych naszą pracą, i takich, dla których sprawy morskie i rzeczne są bardzo ważne. Na nich liczymy! Pokażmy wspólnie "pierwszych marynarzy słodkich wód" w Muzeum Morskim.

Kontakt:

Jadwiga Klim
Dział Historii Żeglugi Śródlądowej
tel. 58 301 86 11 wew. 414
e-mail: j.klim@nmm.pl
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

ODPOWIEDZ