Strona 1 z 3

Bulodrom na Kanonce

: 6 lip 2014, o 21:49
autor: Big Zbig
Kanonka - teren przez który przebiega trakt komunikacyjny , oznaczony na dawnych mapach jako "Kanonenweg" ,czyli Droga Armatnia, przywołuje zdarzenie,które miało miejsce w czerwcu 1812 roku. Podczas kampanii napoleońskiej przeciw Rosji tą właśnie drogą do przeprawy przez Wisłę przetoczono około 400 armat. W późniejszym okresie aż do czasów nam współczesnych teren ten stanowił wyrobisko żwiru i wysypisko różnych odpadów. Dopiero pod koniec ubiegłego wieku miejsce to zaczęło pełnić funkcje rekreacyjne w ramach działalności Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji.
Po tym wstępie chciałbym przystąpić do sedna sprawy, która mnie nurtuje. Mianowicie podczas tworzenia planów zagospodarowania parku miejskiego uwzględniono projekt umiejscowienia tam tak zwanego bulodromu do gry w petanque (bule). Niestety nie doczekał się on do dnia dzisiejszego realizacji.
W związku z tym przedstawiam propozycję, aby takie miejsce wyznaczyć i odpowiednio przygotować właśnie na terenie Kanonki. Bule to nic innego , jak gra plenerowa przy pomocy kul stalowych według ściśle określonego regulaminu. Bywało dawniej,że rozrywka ta popularna była wśród artylerzystów, którzy kul mieli pod dostatkiem. Umiejscowienie takiego bulodromu , który mógłby nosić nazwę "armatniego " lub "napoleońskiego" właśnie na Kanonce wpisywałoby się doskonale w historię tego miejsca.
Może jest teraz ku temu okazja,gdy obowiązki dyrektora TCSiR objął Andrzej Błaszkowski, któremu ten temat moglibyśmy jako Dawny Tczew poddać pod rozwagę. Nie jest to duże przedsięwzięcie, gdyż dotyczy odpowiednio utwardzonego terenu o wymiarach 4 x 15 ( z ewentualną możliwością jego powiększenia o kolejny moduł ).
Gra w bule należy do najbardziej popularnych dyscyplin sportowych na świecie. W naszym kraju również notuje się dynamiczny wzrost pasjonatów tego typu rywalizacji zawodniczej oraz rekreacji. Skupia ona zarówno ludzi młodych jak i znacznie zaawansowanych wiekowo ( tak jak na przykład ja). Pozwoli to na rozszerzenie działalności Centrum o kolejny sposób na czynny wypoczynek. Może patronat nad tym tematem objął by Dawny Tczew. Biorąc pod uwagę fakt, że za niespełna dwa miesiące przechodzę na emeryturę, oferuję włączenie się w realizację tego przedsięwzięcia ( z pracą fizyczną włącznie).
Jak będzie bulodrom ( mniej lub bardziej "wypasiony"), to skupienie wokół niego pasjonatów tej gry nie powinno nastręczać żadnych trudności, gdyż na posesjach i ogrodach działkowych jest ich wielu, tyle,że "każdy sobie rzepkę skrobie". Jest to idealna gra zarówno dla osób tzw "trzeciego wieku" jak i dzieci szkolnych i młodzieży.

Re: Bulodrom na Kanonce

: 6 lip 2014, o 22:13
autor: Big Zbig
Do poprzedniego postu zapomniałem dołączyć fotografię typowego bulodromu.
Dla osób mających problemy z podnoszeniem kul z powierzchni bulodromu oferuję własnej konstrukcji chwytak magnetyczny. Przełamuje to jedną z barier
dla osób starszych .

Re: Bulodrom na Kanonce

: 6 lip 2014, o 23:07
autor: joola
Bardzo lubię grać w bule :ok Ale chyba miejsce byłoby martwe... Mogę się oczywiście mylić :oops:

Re: Bulodrom na Kanonce

: 10 lip 2014, o 21:54
autor: LukaszB
joola pisze:Bardzo lubię grać w bule :ok Ale chyba miejsce byłoby martwe... Mogę się oczywiście mylić :oops:
Nie do końca, osób które grają (albo raczej chcieliby grać a nie mają za bardzo gdzie) znam kilka, sam do nich należę 8-)
Pytanie czy mamy konkretne miejsce do zaproponowania? Może obok boiska do siatkówki plażowej?
PS. Tam gdzie były działa, tam powinny być i kule ;)

Re: Bulodrom na Kanonce

: 14 lip 2014, o 20:40
autor: Big Zbig
Wczoraj z żoną podczas spaceru starałem się oczyma wyobraźni umiejscowić na Kanonce chociaż jeden bulodrom. Sugerowane wcześniej miejsce obok
boisk do siatkówki plażowej (patrz załącznik) jest powierzchniowo wystarczające, lecz może stwarzać kolizję z siatkarzami i nie daje możliwości ewentualnej
dalszej rozbudowy. Każde inne usytuowanie wymaga rozwiązania "tarasowego" w zróżnicowanym terenie . Celowo nie uwzględniam głównego placu, który
chociaż sporadycznie, wykorzystywany jest (był) do imprez masowych. Sprawa moim zdaniem wymaga dalszego "drążenia".

Re: Bulodrom na Kanonce

: 27 paź 2014, o 23:24
autor: LukaszB
Bouledrom ma powstać na placu przy ul. Żwirki :) http://www.tczewska.pl/artykul/35518/fo ... -ul-zwirki

Re: Bulodrom na Kanonce

: 28 paź 2014, o 23:46
autor: Big Zbig
O ile bulodrom w Parku Miejskim można prawdopodobnie między bajki włożyć,to nadal realne jest wykonanie takiego wycinka terenu (4 x 15 m ) na przykład na Kanonce lub niecce przy szkole nr 11. W tej sprawie nawiązałem kontakt z naszym radnym osiedlowym (aktualnym). Zobaczymy jaki efekt będzie po wyborach? Ze swej strony oferuję przeprowadzenie kilku gier pokazowych zarówno dla członków Forum jak i mieszkańców Osiedla im A. Garnuszewskiego (teren po byłym parkingu strzeżonym w sąsiedztwie "naszego" masztu banderowego).Jeżeli nie będzie innego sposobu, to przedsięwzięcie to spróbuję zrealizować w ramach przyszłorocznych projektów obywatelskich.

Re: Bulodrom na Kanonce

: 5 sty 2015, o 01:23
autor: Big Zbig
Moja fascynacja grą w boule rozpoczęła się w czerwcu 2006 roku podczas pobytu w Karlsruhe (Badenia-Wirtenbergia). W trakcie zwiedzania miasta zauważyłem na placu przed późnobarokowym pałacem książąt badeńskich osoby namiętnie rzucające metalowe kule . Były to właśnie boule. Dyskretnie starałem zorientować się , o co w tej grze chodzi. Po powrocie do domu, w Alegro zakupiłem dwa zestawy kul i na działce wraz z rodziną rozpoczęliśmy treningi. Trud nie poszedł na marne, gdyż 17 września 2006 zwyciężyłem w tej grze podczas Jarmarku Cysterskiego. Kule zabieramy również na różnego rodzaju wyjazdy turystyczne, aby zapewnić sobie dodatkowy czynny wypoczynek. Z tego tez względu staram się ,żeby również w Tczewie ten sposób rekreacji rozpropagować, zwłaszcza,że mogą go uprawiać osoby praktycznie w każdym wieku. W załączeniu kilka fotografii.

Re: Bulodrom na Kanonce

: 8 sty 2015, o 20:34
autor: Big Zbig
W 2003 roku w Muzeum Zamkowym w Malborku można było oglądać wystawę "Broń i barwa w czasach krzyżackich"> Obejmowała ona okres od XIII do połowy XVI wieku.Oprócz eksponatów dawnej broni, dużo miejsca i uwagi poświęcono ówczesnym obyczajom rycerstwa europejskiego. Posiłkując się "Kodeksem Miśnieńskim' " przedstawiono między innymi : polowanie z psami na jelenie, polowanie z sokołami na dzikie ptactwo, grę w szachy i tryktraka.
Moją uwagę przykuła jednak miniatura 113, przedstawiająca młodzieńców z Miśni, grających kulami . Tak więc, to co było popularne już w średniowieczu, my zamierzamy rozpropagować w Tczewie dopiero teraz . Lepiej późno , niż wcale.

Re: Bulodrom na Kanonce

: 8 sty 2015, o 21:38
autor: LukaszB
Pojawiła się grupa osób chcąca stworzyć bulodrom na osiedlu Bajkowym, ale może uda się połączyć siły i wybrać wspólne miejsce :tczew