Nazwy nowych osiedli

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Nazwy nowych osiedli

#1

Post autor: LukaszB »

Nowe nazwy obejmują nie tylko ulicy, ale również osiedla. Czy macie pomysł na nazwę osiedli budowanych na terenie:
- ul. Czatkowskiej (ulice poświęcone szkole morskiej)
- na południe od Głowackiego
- na południe od szklanych domów.
Czy do pierwszej nazwy pasuje osiedle Żuławskie - jeżeli się nie mylę to Żuławy Gdańskie geograficznie zaczynają się właśnie na północ od Milenu.
Drugie osiedle to może być Zacisze, bo jego teren będzie rozbudowywane nie tylko na południe, ale również na zachód w stronę historycznego zacisza.
Na trzecie miejsce nie mam koncepcji bo Jabłonowe Wzgórze to deweloperska nazwa dla kilku domów tuż za ul. Pola. Ciężko mi sobie wyobrazić kilkutysięczne osiedle pomiędzy torami bydgoskimi i ul. Bałdowską o tej nazwie.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Nazwy nowych osiedli

#2

Post autor: zet48 »

Zacisze to dobra nazwa ...wspomniał o niej Cez w innym wątku.
Co do osiedla z ulicami poświęconymi Szkole Morskiej, to dlaczego osiedle nie może się nazywać osiedlem "Szkoły Morskiej" lub osiedlem "Morskim"? :) Żuławskie mi jakoś nie pasuje do nazw tamtejszych ulic.
"Jabłonowe Wzgórze" to kiepska nazwa i nie możemy zgodzić się aby przeszła ...jak dobrze pamiętam w jakiejś publikacji wspomniano o tym, że na tym terenie znajdowało się polowe lotnisko, może powiązać z tym nazwę osiedla ? :scratch
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nazwy nowych osiedli

#3

Post autor: LukaszB »

Problem jest taki, że mamy ul. Szkoły Morskiej przy Curie, a wystarczy nam jedna ul. Staszica nie na osiedlu o tej samej nazwie ;)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Nazwy nowych osiedli

#4

Post autor: Cez »

Mi akurat nazwa Jabłoniowe Wzgórze sie podoba :O Nawiązuje do sadów, czyli do historii plus jest już to nazwa oficjalna, a nie tylko deweloperska. Jest w uchwale z 2012 roku, ale ta uchwała dotyczy tylko tych domów przy ul. Jabłoniowej. Pytanie czy nazwa przejdzie na większe osiedle, ktore będzie na południu. Ja jestem za tym, albo za krótsza nazwą, np. osiedle Jabłoniowe. Jakoś te sady warto utrwalić! Obecne ulice drzewiaste na Suchostrzygach (Topolowa, Kasztanowa itp.) to także pamiątka po sadach Malinowa.

Nazwa Żuławskie bardzo mi się podoba :) To musi byc teren niedaleko Abisynii, bo ponoc był pomysł, by nazwę tę nadać osiedlu na południu Czyzykowa, obecny zamieniony teren wojskowy. Tam na południu Żuław nie ma... A na pólnocy są.

Nazwa Zacisze musi byc koniecznie! :)

Osiedle Poligonowe - ja bym tak nazwał osiedle, które kiedyś powstanie na zachód od Górek. Bedzie ulica Poligonowa, to i może być osiedle - kolejna historyczna nazwa by była.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
Kontakt:

Re: Nazwy nowych osiedli

#5

Post autor: zielu »

LukaszB pisze:Nowe nazwy obejmują nie tylko ulicy, ale również osiedla. Czy macie pomysł na nazwę osiedli budowanych na terenie:
- ul. Czatkowskiej (ulice poświęcone szkole morskiej)

Czy do pierwszej nazwy pasuje osiedle Żuławskie - jeżeli się nie mylę to Żuławy Gdańskie geograficznie zaczynają się właśnie na północ od Milenu.
Ja bym się nie rozdrabniał. To osiedle nie będzie na tyle duże, żeby "zasługiwać" na osobne potraktowanie. Powinno pozostać przy os. Staszica/Abisynii :)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Nazwy nowych osiedli

#6

Post autor: Cez »

To osiedle bedzie zupełnie nowym tworem, łączącym Zatorze z Abisynia, wiec wg mnie przyda sie nowa nazwa dla nowej inwestycji :)
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Nazwy nowych osiedli

#7

Post autor: zet48 »

Nazwa "Jabłoniowe" mi się podoba :P jest krótkie i tak jak wspominałeś nawiązuje do sadów :P Słowo "wzgórze" proponowane przez dewelopera nie pasuje do tego miejsca :)
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Nazwy nowych osiedli

#8

Post autor: Michał »

Cez pisze:To osiedle bedzie zupełnie nowym tworem, łączącym Zatorze z Abisynia, wiec wg mnie przyda się nowa nazwa dla nowej inwestycji :)

No właśnie na ile nowym? Bo kłania się tutaj analogia z Piotrowem. Pamiętajmy, że po zachodniej stronie Czatkowskiej kilka domów mieszkalnych stoi od dawna i nie mówię tutaj o zabudowaniach samej cegielni, ale tzw. dworze (Czatkowska 3A), sąsiedniego budynku na Czatkowskiej 3 (w którego dawnym ogrodzie biegnie sobie dziś ul. Szyprów) oraz nieistniejących już zabudowaniach nad samym Milenem (dziś jest to łączka z topolami). Te wszystkie budynki zawsze zaliczano do Abisynii (jak i Cegielnię) i choć mi osobiście Osiedle Żuławskie się podoba, to nie widzę większego sensu w wydzielaniu jakiejś nowej nazwy.
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
Kontakt:

Re: Nazwy nowych osiedli

#9

Post autor: zielu »

Zgadzam się z Michałem. Nowa nazwa i tak się nie przyjmie. Wszyscy nadal będą mówić o Abisynii ;)
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Nazwy nowych osiedli

#10

Post autor: LukaszB »

Dodatkowo komisja podjęła decyzję o nadaniu nazw nowym osiedlom:
- przy ul. Czatkowskiej zostanie włączone do Abisynii
- za Górkami będzie Zacisze
- przy terenach wojskowych będzie Leśne
- Jabłoniowe Wzgórze takim pozostanie

Zastanawiamy się z Cezem ile osiedli ma oficjalne ustalone nazwy. Przeglądam skany uchwał w sprawie nazw ulic i czasami znajduję odnośniki do nazw osiedli:
- Uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Tczewie z dnia 30 lipca 1957r: "Ustalić nazwy projektowanych ulic w dzielnicy "Bema", a dalej w tym samym dokumencie "Dotychczasowej drodze wiodącej z ŚIiwin do autostrady przez osiedle Górki nadać nazwę ulicy Bartosza Głowackiego". Czyli Górki były wtedy nazwą oficjalną.
- Uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Tczewie z dnia 12 marca 1960 r. mówi o osiedlach "Śródmieście II" "Czyżykowo" i "osiedle PKP"
- Uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Tczewie z dnia 30 marca 1978 r. mówi o osiedlu mieszkaniowym Suchostrzygi
- Uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Tczewie z dnia 27 marca 1985 r. oficjalnie zamienia nazwę "działki Staszica" na "Osiedle Stanisława Staszica". W tej samej uchwale występują osiedla Suchostrzygi II i Suchostrzygi III
- Uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Tczewie z dnia 27 maja 1987 r. nadano wspólną nazwę osiedlom Górki I i Górki II - osiedle Wincentego Witosa. w tym samy dokumencie występuje osiedle Prątnica
- 27 stycznia 1994 pojawia się osiedle Za Strzelnicą
- 28 października 1998 pojawia się Bajkowe Piotrowo
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ