Jak upamiętniać postacie z naszego miasta?

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
majkaistefan
Reakcje:
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Jak upamiętniać postacie z naszego miasta?

#1

Post autor: majkaistefan »

Witam!
Rozumiem ze miasto ma dluga kolejke bardzo zasluzonych postaci jako przyszlych patronow placow i ulic wszelkich.Mam jednak pytanie. Czy gdzies nawet za rogatkami jest w planie nawet na daleka przyszlosc uczczenie w moze i w skromniejszy sposob (klomb?) pamieci Walentego Zwana?
Jak mi wiadomo byl dzialaczem niepodleglosciowym i podobno za to zginol.Nadmieniam ze nawet w chwili smierci przed niemieckim (to wazne) plutonem egzekucyjnym wydal z siebie "niech zyje Polska"?
Ten post mozna usunac jak i wiele poprzednich.

Stefan.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak upamiętniać postacie z naszego miasta?

#2

Post autor: LukaszB »

majkaistefan pisze:Witam!
Rozumiem ze miasto ma dluga kolejke bardzo zasluzonych postaci jako przyszlych patronow placow i ulic wszelkich.Mam jednak pytanie. Czy gdzies nawet za rogatkami jest w planie nawet na daleka przyszlosc uczczenie w moze i w skromniejszy sposob (klomb?) pamieci Walentego Zwana? Jak mi wiadomo byl dzialaczem niepodleglosciowym i podobno za to zginol.Nadmieniam ze nawet w chwili smierci przed niemieckim (to wazne) plutonem egzekucyjnym wydal z siebie "niech zyje Polska"? Ten post mozna usunac jak i wiele poprzednich. Stefan.
Wyjątkowo nie usuniemy postu, a nawet na niego odpowiem ;)
Należy napisać list do Przewodniczącego Komisji ds. Nazewnictwa Ulic Krzysztofa Kordy ze swoją propozycją i dobrze ją uargumentować. Trzeba liczyć się z długim oczekiwaniem bo miejsc do nazwania w Tczewie praktycznie już nie ma, a klombów (widziałem takie rozwiązanie w Anglii) u nas się nie nazywa.
Walenty Żwan ma na naszym forum temat więc prosiłbym również o umieszczeniu informacji o jego działalności niepodległościowej.

Michale z tego co powiedział mi dziennikarz z Rejsów osoba, która stworzyła te wszystkie pisma wycofała się z w momencie, kiedy pojawiła się informacja o braku przymusu zmiany adresu....
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Autor Tematu
majkaistefan
Reakcje:
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak upamiętniać postacie z naszego miasta?

#3

Post autor: majkaistefan »

Witam!
Tczew jest malym miastem rozwijajacym sie dosc wolno.Co za tem idzie ulic i placow do nazwania jest niewiele.Jak wszystkie spolecznosci tak i ta wydaje ludzi wybitnych ktorzy dla tej spolecznosci w jakis sposob sie zasluzyli .Powstaje wiec problem "upamietnienia".Po tym wlasnie mozna okreslic wiele cech spolecznosci nie tyle zamieszkujacej dany teren co bedacej u wladzy.I tu wlasnie w moim odczuciu lezy sedno sprawy.Ci ktorzy jakis czas przespali w komfortowych warunkach ale "na steropianie" sa kombatantami i jesli jeszcze zyja nie placa za RTV o innych przywilejach nie wspomne.Inni ktorzy oddali zycie za budowe panstwowosci Polskiej na tych ziemiach nie maja po dzis dzien nawet przyzwoitej tablicy.Pyta Pan o dowody dzalan prowadzonych w ukryciu.Czesto brak dowodu bywa koronnym dowodem.Jesli wyjasni Pan sprawe woreczka reszta bedzie prosta.Ja nie musze niczego nikomu udowadniac.Przypomina mi sie tez stary dowcip."Bedziesz wolny jak odpowiesz na trzy pytania:Kto zrzucil pierwsza babe atomowa i w ktorym to bylo roku.Delikwent odpowiada bezblednie na dwa pierwsze no i pada ostatnie_wymien nazwiska ofiar". Hitlerowcy bardzo dokladnie wiedzieli kogo i dlaczego biora a tylko dwie ofiary sa przypadkowe.Druga sprawa. Czlowiekowi ktory przebudowal pol miasta za wlasne pieniadze i bardzo je upiekszyl oferuje sie taki ochlap ze az wstyd! I za ta decyzje naleza sie Radzie Miasta podziekowania.
Moim zdaniem nalezy zrobic zrzutke na przyzwoita tablice gdzies w centrum miasta i tam wlasnie umiescic nazwiska ludzi zasluzonych dla spolecznosci.Mozna tez nadac nawet posmiertnie honorowe obywatelstwo itd.Sadze ze lepsze to od kupy chwastow i blota na peryferiach.

Stefan.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Jak upamiętniać postacie z naszego miasta?

#4

Post autor: zet48 »

Jakoś tablica z wymienionymi nazwiskami osób zasłużonych dla społeczności (nawet tej lokalnej) do mnie osobiście nie przemawia. Rozumiem nadawanie nazw ulicom, skwerom i parkom bo to godny sposób upamiętnienia i aby to zrobić nie trzeba wiele. Jak wspomniał Łukasz wystarczy złożyć wniosek do Krzysztofa Kordy, uargumentować wybór kandydata i czekać na komisję.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak upamiętniać postacie z naszego miasta?

#5

Post autor: be-good »

majkaistefan pisze:Witam!
Tczew jest malym miastem rozwijajacym sie dos wolno.Co za tem idzie ulic i placow do nazwania jest niewiele.Jak wszystkie spolecznosci tak i ta wydaje ludzi wybitnych ktorzy dla tej spolecznosci w jakis sposob sie zasluzyli .Powstaje wiec problem "upamietnienia".Po tym wlasnie mozna okreslic wiele cech spolecznosci nie tyle zamieszkujacej dany teren co bedacej u wladzy.I tu wlasnie w moim odczuciu lezy sedno sprawy.Ci ktorzy jakis czas przespali w komfortowych warunkach ale "na steropianie" sa kombatantami i jesli jeszcze zyja nie placa za RTV o innych przywilejach nie wspomne.Inni ktorzy oddali zycie za budowe panstwowosci Polskiej na tych ziemiach nie maja po dzis dzien nawet przyzwoitej tablicy.Pyta Pan o dowody dzalan prowadzonych w ukryciu.Czesto brak dowodu bywa koronnym dowodem.Jesli wyjasni Pan sprawe woreczka reszta bedzie prosta.Ja nie musze niczego nikomu udowadniac.Przypomina mi sie tez stary dowcip."Bedziesz wolny jak odpowiesz na trzy pytania:Kto zrzucil pierwsza babe atomowa i w ktorym to bylo roku.Delikwent odpowiada bezblednie na dwa pierwsze no i pada ostatnie_wymien nazwiska ofiar". Hitlerowcy bardzo dokladnie wiedzieli kogo i dlaczego biora a tylko dwie ofiary sa przypadkowe. Czlowiekowi ktory przebudowal pol miasta oferuje sie taki ochlap ze az wstyd! I za ta decyzje naleza sie Radzie Miasta podziekowania.
Moim zdaniem nalezy zrobic zrzutke na przyzwoita tablice gdzies w centrum miasta i tam wlasnie umiescic nazwiska ludzi zasluzonych dla spolecznosci.Mozna tez nadac nawet posmiertnie honorowe obywatelstwo itd.Sadze ze leprsze to od kupy chwastow na peryferiach.

Stefan.
O KUPIE CHWASTÓW NA PERYFERIACH:

Cytuję, bo tekst, do którego się odnoszę nie byłby widziany w kolejnym poście ( stuknęła dziesiątka).

MAJKA i STEFAN - wylewaj(cie) poprawnym językiem polskim Wasze (RACZEJ TWOJE) żale w Waszej gminie i jej internetowych portalach.

Wasz (N_A_P_R_A_W_D_Ę = CHYLĘ PRZED JEGO PAMIĘCIĄ CZOŁO !! ) Przodek załamałby się czytając takie posty wysyłane spoza granic Polski, za którą oddał Jego życie.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak upamiętniać postacie z naszego miasta?

#6

Post autor: LukaszB »

Radni podejmują decyzję na podstawie uzasadnienia, bez niego żadna nazwa nie zostanie nadana. Tablic poświęconym zamordowanym mieszkańcom naszego miasta mamy kilka m.in. "spocony" czy tablica przy ul. Lecha
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 343 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak upamiętniać postacie z naszego miasta?

#7

Post autor: niespokojna66 »

majkaistefan pisze:Inni ktorzy oddali zycie za budowe panstwowosci Polskiej na tych ziemiach nie maja po dzis dzien nawet przyzwoitej tablicy.
Zrobiło mi się przykro, czytając te słowa. W czasie wojny zginęło wielu niewinnych ludzi, na różnych frontach, w różnych miejscach Polski i świata. Podejrzewam, że każda rodzina straciła kogoś bliskiego.Powinien Pan się cieszyć,że wie Pan, gdzie złożyć kwiaty i zapalić znicz, bo ja niestety takiej możliwości nie mam. Może jesteśmy małym miasteczkiem, lecz wartość każdej rzeczy poznaje się nie tylko po jej wielkości.
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/

Autor Tematu
majkaistefan
Reakcje:
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak upamiętniać postacie z naszego miasta?

#8

Post autor: majkaistefan »

Odpowiem Pani krotko:w moim przypadku kwiaciarni moglo by nie starczyc.

Pozdrawiam. Stefan.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Jak upamiętniać postacie z naszego miasta?

#9

Post autor: zet48 »

majkaistefan pisze:Odpowiem Pani krotko:w moim przypadku kwiaciarni moglo by nie starczyc.

Pozdrawiam. Stefan.
To nie tylko w Pana przypadku, tak ma wiele rodzin (nawet z Tczewa). Zastanawia mnie jedno, mianowicie kogo dokładnie by Pan chciał umieścić na takiej tablicy?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak upamiętniać postacie z naszego miasta?

#10

Post autor: be-good »

http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 614#p42614
majkaistefan pisze:Odpowiem Pani krotko:w moim przypadku kwiaciarni moglo by nie starczyc.

Pozdrawiam. Stefan.

Prosiłbym również o Waszą/ Twoją reakcję na mój post sprzed niedawna.


I POZDRAWIAM Z TEJ STRASZNIE SŁABEJ POLSKI.
ODPOWIEDZ