„Nieobecni. Historia Tczewskiej Gminy Żydowskiej”

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7878
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 527 razy
Otrzymał podziękowań: 476 razy
Płeć:
Kontakt:

„Nieobecni. Historia Tczewskiej Gminy Żydowskiej”

#1

Post autor: LukaszB »

„Nieobecni. Historia Tczewskiej Gminy Żydowskiej” to nowa wystawa Fabryki Sztuk, prezentowana w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.

Według jednej z legend, przybyli do Polski z królestwa Franków; znaleźli las, którego drzewa pokryte były napisami – traktatami z Talmudu. To Las Kawęczyński.

Tak zaczyna się wystawa Fabryki Sztuk pt. „Nieobecni. Historia Tczewskiej Gminy Żydowskiej”, na której zapoznamy się z historią i kulturą żydowską. Służyć będą temu opisy, reprodukcje obrazów oraz eksponaty związane z tradycją religijną wyznawców judaizmu: świeczniki chanukowe, kubek pesachowy, szofar, korona Tory, tarcza na Torę i wiele innych. Najstarszy obiekt datowany jest na XVIII wiek. Te cenne przedmioty pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Gdańska i od osób prywatnych. Znaczna część wystawy dotyczy dziejów społeczności wyznania mojżeszowego na ziemi tczewskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jej wybitnych przedstawicieli: rabina i historyka Ezekiela Caro, ojca fotografii reportażowej Alfreda Eisenstaedta, prawnika i polityka Bernharda Kamnitzera. Kres powstałej pod koniec XVIII wieku tczewskiej gminy żydowskiej przyniosła okupacja i zbrodnie niemieckie w 1939 roku.

„Nieobecni. Historia Tczewskiej Gminy Żydowskiej”

Kurator: Radosław Wiecki
Kamienica Fabryki Sztuk
Tczew, ul. Podmurna 15
Do 10.09.2021 r.
Poniedziałek-piątek godz. 8.00-18.00
Soboty, niedziele, święta godz. 10.00-18.00
Ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem
Przerwy na dezynfekcję: 12.00-12.15, 14.00-14.15, 16.00-16.15
Maseczki, dystans, dezynfekcja, limit zwiedzających (8 osób)
Wstęp bezpłatny!

Może zorganizujemy forumowe wyjście ??
Załączniki
IMG_0355.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ