Tczewskie Zaduszki

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Tczewskie Zaduszki

#1

Post autor: LukaszB »

Za 3 tygodnie będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Chciałbym w Zaduszki odwiedzić nieistniejące i zapomniane cmentarze i na każdym z nich zapalić symboliczny znicz:
1. Fara - wokół kościoła przez około 560 lat (do 1815) był cmentarz chrześcijański, po reformacji katolicki i luterański.
2. Park przy ul. Ściegiennego w latach 1815 - 1870 był tu cmentarz katolicki
3. Dawne starostwo ul. Dąbrowskiego - prawosławny cmentarz rosyjskich żołnierzy z 1734 roku
4. Park im. Kopernika - cmentarz ewangelicki od około 1620(?) roku do 1945/46
5. Aleja kasztanów na terenie dawnego pogotowia - cmentarz żydowski od ? do 1939
6. Teren przy harcówce na ul. Czyżykowskiej - cmentarz baptystów

Macie jeszcze jakieś propozycje?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie Zaduszki

#2

Post autor: LukaszB »

Zaduszki obchodzi się 2 listopada (za dusze ludzi), ale my tradycyjnie obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych (za świętych). Pora też jest ważna, jeżeli spotkamy się rano to osiągniemy efekt zaskoczenia mieszkańców (po co tu stoją znicze?), ale wieczorem będzie bardziej efektownie.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Bulma
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 610
Rejestracja: 19 lip 2011, o 19:26
Lokalizacja: Dirschau/Landshut
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie Zaduszki

#3

Post autor: Bulma »

Również jestem za ;) Moja sugestia jest tutaj taka, że może zamiast 2ego z rana (kiedy nie każdy ma czas na latanie ze zniczami bo leci do pracy/szkoły/uczelni) zrobić to 1ego późnym wieczorem? Będzie i efektywnie i zaskakująco z rana dla mieszkańców ;)
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 591
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 223 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie Zaduszki

#4

Post autor: mieczy »

Ja również jestem na "TAK" ! :ok

Nie wiem, czy uda mi się przyjść w określonym terminie, ale zapalę znicze w kilku wskazanych miejscach.
Dotąd zapalałem wieczorem symboliczny znicz na parapecie okna.
Bulma pisze:Również jestem za ;) Moja sugestia jest tutaj taka, że może zamiast 2ego z rana (kiedy nie każdy ma czas na latanie ze zniczami bo leci do pracy/szkoły/uczelni) zrobić to 1ego późnym wieczorem? Będzie i efektywnie i zaskakująco z rana dla mieszkańców ;)
:hi Myślę, że to dobry pomysł ! (Jeśli chodzi o datę)
Nie obraź się, Bulma proszę, ale wydaje mi się, że w tym przypadku nie chodzi o efekt, czy zaskoczenie.
Niewiele osób wie, że miejsca, które podał Lukasz, były miejscami pochowków.

Myślę, że w miejscach, gdzie zapalimy znicze, przydałaby się krotka informacja. (w tym roku może chociaż zalaminowana kartka ?? w następnych może już jakaś skromna tabliczka ?? )

A tak na marginesie:
Nie zapomnijcie, proszę, o żołnierzach Armii Radzieckiej !
Ustrój - ustrojem; polityka - polityką , ale ci ludzie stracili życie.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie Zaduszki

#5

Post autor: zet48 »

Może odwiedzimy również Cmentarz Żołnierzy Austriackich - Jeńców Pruskich
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 591
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 223 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie Zaduszki

#6

Post autor: mieczy »

zet48 pisze:Może odwiedzimy również Cmentarz Żołnierzy Austriackich - Jeńców Pruskich
Jak najbardziej !!
Im też należy się nasza pamięć !!

Pod jakimkolwiek sztandarem, z przekonań, czy z przymusu ludzie stracili życie, należy się im chwila NASZEJ ZADUMY !!
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie Zaduszki

#7

Post autor: LukaszB »

Mieczy - bardzo dobra uwaga. Cały czas się zastanawiam się jak przygotować informację o istnieniu cmentarza w danym miejscu. Zalakowana kartka, tak jak zrobiliśmy to w przypadku kpt. Dolińskiego? Co do cmentarzy wojskowych to one istnieją i są odpowiednio oznaczone, dlatego też nie wiem czy pasują do "zapomnianych".
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 591
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 223 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Tczewskie Zaduszki

#8

Post autor: mieczy »

LukaszB pisze:Mieczy - bardzo dobra uwaga. Cały czas się zastanawiam się jak przygotować informację o istnieniu cmentarza w danym miejscu. Zalakowana kartka, tak jak zrobiliśmy to w przypadku kpt. Dolińskiego? Co do cmentarzy wojskowych to one istnieją i są odpowiednio oznaczone, dlatego też nie wiem czy pasują do "zapomnianych".
Może nie tyle co zapomnianych, co ignorowanych !
"Bo to nie nasi !"
Austriacy ? to dawno temu !
Rosjanie ? a kto ich tu prosił ? (cytuję zasłyszane wypowiedzi ) :facepalm
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie Zaduszki

#9

Post autor: LukaszB »

mieczy pisze:
LukaszB pisze:Mieczy - bardzo dobra uwaga. Cały czas się zastanawiam się jak przygotować informację o istnieniu cmentarza w danym miejscu. Zalakowana kartka, tak jak zrobiliśmy to w przypadku kpt. Dolińskiego? Co do cmentarzy wojskowych to one istnieją i są odpowiednio oznaczone, dlatego też nie wiem czy pasują do "zapomnianych".
Może nie tyle co zapomnianych, co ignorowanych !
"Bo to nie nasi !"
Austriacy ? to dawno temu !
Rosjanie ? a kto ich tu prosił ? (cytuję zasłyszane wypowiedzi ) :facepalm
Ludzie nie wiedzą, że to byli jedynie obywatele Austrii i ZSRR, a naprawdę (przynajmniej sadząc po nazwiskach) Włosi, Niemcy, Polacy, Czesi, Ukraińcy, Rosjanie, Ormianie, Gruzini i inni. Należeli zapewne do wielu kościołów, ale w przeważającej większości byli to chrześcijanie i dlatego należy im zapalić na grobie znicz.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Tczewskie Zaduszki

#10

Post autor: mirza3 »

LukaszB pisze:Za 3 tygodnie będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Chciałbym w Zaduszki odwiedzić nieistniejące i zapomniane cmentarze i na każdym z nich zapalić symboliczny znicz:
1. Fara - wokół kościoła przez około 560 lat (do 1815) był cmentarz chrześcijański, po reformacji katolicki i luterański.
2. Park przy ul. Ściegiennego w latach 1815 - 1870 był tu cmentarz katolicki
3. Dawne starostwo ul. Dąbrowskiego - prawosławny cmentarz rosyjskich żołnierzy z 1734 roku
4. Park im. Kopernika - cmentarz ewangelicki od około 1620(?) roku do 1945/46
5. Aleja kasztanów na terenie dawnego pogotowia - cmentarz żydowski od ? do 1939
6. Teren przy harcówce na ul. Czyżykowskiej - cmentarz baptystów
Zważywszy na to, że lista miejsc zawiera cmentarze różnych wyznań i religii, termin "Zaduszek" nie jest bez znaczenia, gdyż należałoby uszanować tę różnorodność. Jako że 2 listopada jest katolickim dniem modlitw za dusze cierpiące w czyśćcu, stawianie w tym dniu zniczy na miejscu byłych cmentarzy protestanckich czy żydowskich, mogłoby być poczytane za niestosowne, pomimo szlachetnych intencji.
Może więc lepiej 1-go, gdyż ten dzień nabrał w naszym kraju wymiaru powszechnej tradycji "Świeta Zmarłych".
Nie mam gotowej odpowiedzi, lecz chodzi mi o zasygnalizowanie pewnego problemu, jakim może być wspólne uczczenie tak różnych tradycji.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ