Nowe ulice

Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Re: Nowe ulice

Post autor: Michał » 18 paź 2012, o 15:21

Kurcze, Łukasz, to ja już wolę tą Nowosuchostrzycką.

O sensownej nazwie jak najbardziej można pomyśleć (choć ja osobiście byłbym za przedłużeniem, aż do Gdańskiej nazwy Aleja Kociewska), ale takimi raczej nie są spolszczone wersje niemieckich nazw, które mają swoje polskie wersje. Równie dobrze proponować byśmy mogli jakąś Dirszałowską.

Jak już to ewentualnie można "pożyczyć" nazwę od istniejącej już Suchostrzyckiej, która jest małą dróżką ciągnącą się wzdłuż projektowanej trasy, albo nazwać ją Prątnicką (lub jeszcze lepiej Aleję Prątnicką).

Choć, powtarzam, dobrze by mieć w Tczewie jeszcze jedną dłuższą ulicę (bo mamy ich tyle co kot napłakał) niż te pareset metrów i bym optował za przedłużeniem Alei Kociewskiej.

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 158 razy
Otrzymał podziękowań: 188 razy

Post autor: LukaszB » 18 paź 2012, o 15:53

Michał, ja wole odwoływać się do tradycyjnych nazw bo tendencja na powstawanie różnych nowo- nasila się. Niedługo każda powstająca ulica będzie jakimś dziwnym słowotworem. A nazwa Lunowo (Łunowo) nie jest niemiecka zunia @ Suchostrzygi" onclick="window.open(this.href);return false;. Ewolucja w germańskie Lunau jest późniejsza.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Kontakt:

Post autor: Michał » 18 paź 2012, o 17:00

Się nie deklaruj, bo ktoś Ciebie będzie łapał za słówka. :lol:

Jakąż tradycyjną nazwą są np. nazwiska ludzi związanych ze Szkołą Morską? Takie same to nawiązanie do tradycji, jak owa Aleja Kociewska, czy Aleja Solidarności (wiemy przecież świetnie, że Nowosuchostrzycka, to jedynie nazwa techniczna stworzona na potrzeby planistyczne, i gdy ulica powstanie nikt już jej używał nie będzie).

Natomiast całkowicie się nie zgadzam z owym pomysłem Lunowskiej. Nadawanie nazw ulicom to jeden z najważniejszych elementów kreowania wiedzy historyczno-przestrzennej (czy - jak to niektórzy mówią - uprawiania polityki historycznej). Polski źródłosłów dla Lunau w niczym nie odbiega od takowego dla Dirschau (stąd mój przykład). Dzieje jednak się potoczyły tak, że Lunau stało się niemiecką alternatywą polskiej nazwy Suchostrzygi i tak dziś tę nazwę odbieramy.

Całkiem inaczej byśmy oceniali sytuacje, gdyby np. ktoś fragment ulicy Czatkowskiej przy oczyszczalni chciał nazwać ulicą Eitrichską od niemieckiej, historycznej nazwy tamtego zakątka, który w języku polskim nie ma odpowiednika. Tutaj jednak jest po prostu inaczej.

Takie sprawy wymagają dużej odpowiedzialności historycznej. Nikt przecież nie zaprzeczy, że do połowy XX wieku powszechnie używaną nazwą dla naszego regionu, także przez Polaków było określenie Westpreussen, tudzież Prusy Zachodnie. Nikt jednak nie nadaje w Polsce ulicom nazwy zachodniopruska, bo mimo popularności jasnym jest, że był to tylko niemiecki odpowiednik naszego Pomorza Gdańskiego. Dlatego raczej nie spotykamy u nas nazw w stylu, Mewska, Marienburska, czy Berencka, choć wszystko to nazwy mające średniowieczny rodowód i żywe do XX wieku.

Zostawmy więc tą Lunowską lepiej w spokoju, bo dla mnie jest to po prostu jakieś masło maślane (ot wyobraźcie sobie jak by było, gdy na odcinku koło Jagiellońskiej w odległości 20 metrów biegły by równolegle Suchostrzycka i owa Lunowska).

Awatar użytkownika

aga_piet
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Post autor: aga_piet » 18 paź 2012, o 19:06

Ulica Prątnicka wydaje mi się dużo bardziej sensowna, zwłaszcza że nazwa Prątnica pomału odchodzi w zapomnienie.
Nie ma smalcu! Z dżemem są puree!

Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Kontakt:

Post autor: zet48 » 18 paź 2012, o 19:35

Mi również ulica Prątnicka wpadła w ucho ...tak śmiesznie ale miło brzmi.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

waldas
Najemca
Najemca
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: waldas » 18 paź 2012, o 19:47

zet48 pisze:Mi również ulica Prątnicka wpadła w ucho ...tak śmiesznie ale miło brzmi.
Niewtajemniczonym chyba będzie się kojarzyć ;) ::dawnytczew

Awatar użytkownika

leoncjo
Budnik
Budnik
Reakcje:
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Post autor: leoncjo » 18 paź 2012, o 20:53

Ulica Prątnicka to dobry pomysł. Nie żebym był uprzedzony. ;)

waldas - chyba to zunia przytoczyła pochodzenie nazwy - ponoć od chaszczy pochodzi. A że się kojarzy...

Awatar użytkownika

Moderatorzy globalnizielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Podziękował : 42 razy
Otrzymał podziękowań: 38 razy
Kontakt:

Post autor: Moderatorzy globalnizielu » 18 paź 2012, o 21:01

Panie i panowie...

Jak zauważył Michał, nazwa Nowosuchostrzycka jest nazwą typowo roboczą. Po wybudowaniu ulica otrzyma nazwę Alei Kociewskiej, bo przecież będzie jej przedłużeniem. Jak dotąd innej opinii wśród urzędników wszelkiej maści nie usłyszałem.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 158 razy
Otrzymał podziękowań: 188 razy

Post autor: LukaszB » 18 paź 2012, o 23:09

Oj Michał biegasz od zachodnikprusaków do eitrichska, ale nie negujesz że niemieckie Lunau powstało od słowiańskiej nazwy. Może warto przywrócić nazwę w oryginale po to, żeby nikt potem nie przytaczał, że to niemiecki wymysł? Lunowo (Łunowo) to dobra opcja, ale jak masz wiedzę jak ktoś nazwie ulicę projektową po stworzeniu to podziel się z nami :lol: Ja obstawiam, że to będzie dalej Nowosuchostrzycka.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

aga_piet
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Post autor: aga_piet » 19 paź 2012, o 09:15

Najbardziej wiarygodne info zdaje się mieć zielu :)
Nie ma smalcu! Z dżemem są puree!

ODPOWIEDZ