Książka "Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia


mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Książka "Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia

#31

Post autor: mzk »

Szanowni Państwo,

Broń Boże nie chciałem zniechęcać do powstania książki (zresztą sam obiecałem wstępnie napisać do niej małe co nieco). Sam pomysł jest godny rozważenia i realizacji. Mój głos - mógł zostać opatrznie zrozumiany - ale chodziło mi głównie, aby mierzyć siły na zamiary. Czyli - bardzo szybko zapełni się 200 - 300 stron. Proszę mi uwierzyć, wiem co mówię (zdradziecki komfort :) ). Trzeba zawczasu dokładnie wybrać co ma się w niej znaleźć. Wybrać jakiś klucz (oczywiście poza działem "ciekawostki", który z samego swojego charakeru takiego nie potrzebuje). Np przy tworzeniu aneksu o ludziach ułożyć jakiś szablon - np. każdy biogram w przedziale 5 - 6 stron ( czy też tyle ile chciałaby Redakcja). Może też lepiej przedstawić w pierwszym rzędzie osoby, które nie funkcjonują powszechnie w świadomości mieszkańców miasta, o których dotychczasowe publikacje mniej traktowały. Zachęcam też do różnorodności tematów, których nie brakowało (trochę o średniowieczu, nowożytności itp). Oczywiście wszystko z odpowiednim umiarem, by też nie zgubić gdzieś o drodze pierwotnego zamiaru powstania książki. To z pewnością pomogłoby w jej czytelności.
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Książka "Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia

#32

Post autor: tomek15 »

Z powrotem wrzucam do puli tematow wybrany przezemnie temat "swinski rynek".

Doszedlem do wniosku, ze nie majac skonczonych studiow historycznych brakuje mi odpowiednich kwalifikacji i kompetencji do opracowania tego tematu.
Proponuje aby opracowaniem tego tematu oczywiscie o ile sie zgodzi zajol sie zielu.
Zielu siedzi w prasie wiec ma jakies kompetencje pomijam juz sam fakt, ze publikowal cos na ten temat. Zawarte tam informacje sa wystarczajaco obszerne do opisania tego tematu. W miedzy czasie pisalem tez na lamach forum o pojedynczych sprawach zwiazanych z tym tematem a wiec z pewnoscia material jest na tyle obszerny aby cos napisac.

Prosze jednak osobe piszaca na ten temat aby nie pisala takich blednych zeczy jakie Dawny Tczew napisal o tej sprawie na lamach GT.
Mam tu miedzy innymi na mysli opis wydarzen gdzie ktos kto to napisal pisze, ze Selbstschutz bral udzial w egzekucji i strzela do ofiar.

O ile historycy to przeczytaja to odrazu stwierdza, ze osoba piszaca te slowa byla osoba niekompetentna do opisania tego tematu gdyz Volksdeutsche Selbstschutz na terenie powiatu Starogard i Tczew oraz w wiekrzosci terenu Prus Zachodnich w tym okresie juz nie istnial ! ... Selbstschutz przestal istniec jeszcze z koncem 1939 r.

Obszernie na temat dzialania Selbstschutz w naszym rejonie pisze w jednej z swoich relacji SS-Mann ktorego ze wzgledu na brutalnosc w walce z ludnoscia Polska w Bydgoszczy nazwano "Blut Meyer", Meyer w samych kregach i szeregach SS budzil respekt.

Meyer byl jednym z zalozycieli tej paramilitarnej organizacji na naszym terenie potocznie nazywanej Selbstschutz.
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Książka "Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia

#33

Post autor: tomek15 »

Konczac moj udzial w tym temacie chcialbym wyjasnic jeszcze tym ktorych trwozy, intryguje lub irytuje uzyte przezemnie slowo "biblia" lub moje naklanianie do stworzenia "biblii".
W ostatnich latach powstala cala masa roznego rodzaju broszur oraz drobnych publikacji. Przedstawiaja one soba bardzo roznorodny zasob wiedzy i styl pisania.
Na forum jest wielu ciekawych ludzi z kolosalna wiedza i jeszcze wiekrzym zaangarzowaniem majacych przed soba jako cel rozpowszechnianie historii naszego miasta. Osobiscie widze tu potencjal do stworzenia pelnowartosciowego dokumetu historycznego, ksiazki ktora kazdy z zadowoleniem postawi sobie na regale z ksiazkami.
Powyzsze wyjasnienie okresla dla mnie zarys tworzenia "biblii".

Jako przyklad i wzorzec podam tu np.:

Historia Tczewa - Wieslawa Dlugokeckiego
Tczew w czasie i przestrzeni - Romana Landowskiego
Dzierzgon - Janusz Namenanik
Dzieje Skarszew - Wieslaw Brzoskowski (dla mnie absolutny wzor i przyklad dla formy stworzenia ksiazki Dawnego Tczewa)

I na koncu podam jako ostatni przyklad "Chronik des Kreises Dirschau" autorstwa Otto Korthals. Mimo tego,ze Korthals byl przekonanym do konca swojego zycia z krwi i kosci faszysta , czlonkem NSDAP i SA oraz zarzartym anty Polskim bojowkarzem z okresu 1939-1945 byl juz kilkakrotnie cytowany jako zasob wiedzy i zrodlo informacji na lamach tego forum.

:hi
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Książka "Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia

#34

Post autor: LukaszB »

Dziękuję za wszystkie głosy w dyskusji :hi
tomek15 pisze:Doszedlem do wniosku, ze nie majac skonczonych studiow historycznych brakuje mi odpowiednich kwalifikacji i kompetencji do opracowania tego tematu.
Nie znam osoby, która miałby tyle kwalifikacji do opisania tego tematu co Ty Tomku. Przyznaje się bez bicia, że ja jestem autorem artykułu z nieszczęsną informacją o rozstrzeliwaniach dokonanych przez członków Selbstschutzu. To kolejny dowód na to, że artykuł przedstawiający ostatecznie przebieg mordu musi powstać. Jeżeli Zielu zgodzi się być jego autorem, to Ty musiałbyś być co najmniej konsultantem merytorycznym.

Gdybym miał opisać czym ma być książka Dawny Tczew - Ludzie Miejsca Wydarzenia to nie będzie to publikacja jednolita. W zależności od zamysłu autora będzie to albo Długokęcki albo Landowski ;) Doskonale to ujął mzk
mzk pisze:każdy biogram w przedziale 5 - 6 stron ( czy też tyle ile chciałaby Redakcja). Może też lepiej przedstawić w pierwszym rzędzie osoby, które nie funkcjonują powszechnie w świadomości mieszkańców miasta, o których dotychczasowe publikacje mniej traktowały. Zachęcam też do różnorodności tematów, których nie brakowało (trochę o średniowieczu, nowożytności itp).
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Książka "Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia

#35

Post autor: mirza3 »

tomek15 pisze:... ksiazki ktora kazdy z zadowoleniem postawi sobie na regale z ksiazkami. ...
To chyba najważniejsze kryterium, jakie powinny spełniać "Ludzie - Miejsca - Wydarzenia".
Dlatego nie powinniśmy próbować stworzyć opracowania ze wszech miar wyczerpującego i zamkniętego - encyklopedii czy "biblii" - informacji o charakterze encyklopedycznym szuka się obecnie internecie. Powinno być to coś w rodzaju "Spacerów w czasie i przestrzeni" - cykl wciągających czytelnika opowieści o sprawach mu nieznanych, mało znanych lub znanych lecz nieprawdziwie dotąd przedstawianych. Cykl, który miałby swoją kontynuację w wydawanych w kolejnych latach woluminach, niekoniecznie w formie broszurowej. Nie trzeba tworzyć oddzielnych rozdziałów, tytuł powinien być klamrą spinającą opowieści dłuższe i krótsze, "dobre i złe lecz zawsze prawdziwe", wśród których byłoby miejsce na pamięć o zbrodniach wojennych jak i wyczynach beznogich atletów.
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Książka "Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia

#36

Post autor: Michał »

Dyskusja jest chyba w takim momencie, że ośmielę się wtrącić moje trzy grosze…

Z tego co czytam, to koncepcja książki już jest, więc myślę, że nie warto się rozwodzić nad tym, czy ma to być bardziej encyklopedia, biblia, czy inny „landowski”. Nadmierne teoretyzowanie nad charakterem przyszłej publikacji zazwyczaj jedynie zniechęca potencjalnych autorów.

Mając własne, acz skromniutkie, doświadczenie redaktorskie to ośmielę się podpowiedzieć jedną rzecz. Ponieważ tak czy siak potencjalnych tematów jest tak dużo, że selekcja będzie niezbędna, to może warto po prostu najpierw zebrać chętny do pracy zespół autorski i w tym gronie tejże selekcji dokonać. Ciut nieefektywne będzie, według mnie, żyłowanie przez kogoś jakiegoś średnio leżącego mu tematu, bo „głos ludu” uznał go za ważny, kosztem zrezygnowania z jakiegoś wątku, w którym dana osoba czuje się jak ryba.

Tutaj w dyskusji można rzecz jasna zrobić, mniej lub bardziej obszerny, katalog ciekawych tematów, ale najlepszego ich wyboru dokonają osoby, które będą miały je opisywać. Nikt przecież tutaj nie narzuca ścisłych ram tej publikacji, więc warto skorzystać z tej swobody.

Zaś prawda jest taka, że jak rzecz się uda, to zawsze będzie można zrobić kolejną część.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Książka "Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia

#37

Post autor: LukaszB »

Lista tematów, które w różnych formach trafiły do lokalnej prasy. Należałoby je rozszerzyć i wzbogacić, można śmiało wybierać :)

Fritz Emil Lüdecke wilk morski
Sambor II - dziadek św. Jadwigi
Zbigniew Janowski - Zygmuntowicz Bohater ze Szkoły Morskiej
Tczewskie ofiary Katynia
Stanisław Szczupak Ostatni wartownik
Norbert Juchtman i Jan Guderski saperzy co wysadzili most
Willego Muscate
Henryk Reuss von Plauen Wielki Mistrz z Tczewa
„Tczewski” Irlandczyk ratuje Hitlera.
Bartłomiej z Boroszewa - szpieg polski czy patriota pruski
Beznogi atleta w akcji
Bracia von Jungingen w Tczewie
burmistrz Dembski
Czy Mikołaj Kopernik odwiedził Tczew
Burdak - żołnierz AK
Jak skończył Otto Andres
Władysław Sławomir Jurgo
wojsko w Tczewie
Malarz ze Szkoły Morskiej

cegielnia miejska
cmentarze
fabryka ciastek w służbie germanizacji
jarmarki
kamienica bismarcka
stary dworzec Katastrofa na starym dworcu
Niezrealizowane przedsięwzięcia
nowy dworzec
ogrody działkowe
spółdzielnia mieszkaniowa
Szubienica
św Jerzy kościół i szpital
Towarzystwo „ Żegluga Wisła-Bałtyk”
Tajemnice mostu kolejowego w Tczewie
Ratusz i dominikanie
Grudniowy statek
okupacja szwedzka
Tczewska Gazownia
Królewski Zakład Budowy Maszyn w Tczewie
wojsko w Tczewie

Bitwa pod Tczewem 1627
rocznica rozstrzelań świński rynek
Aleksander Jagiellończyk hołd którego nie było
Bitwa pod Tczewem 1627
Koronowane głowy i książęta na tczewskim dworcu
Król Leszczyński ucieka
otwarcie mostu
Pierwsza polska bitwa 1807
Pierwszy tydzień wolności 1920
Prezydent Wojciechowski w Tczewie
samoloty nad Tczewem
Śmiercionośna mandolina
Tajemnice tczewskiego września
Tczew w 1892 roku
tczewski pitawal
wyzwolenie 1945
zdobycie Tczewa przez husytów
Katastrofa na Czyżykowie

Brakuje oczywiście tematów z forum, które są obszerne, ale nie trafiły do lokalnych gazet. Sugerujcie co chcielibyście opisać, jak np. Big Zbig historię Bractwa Kurkowego.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Książka "Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia

#38

Post autor: zielu »

Com kiedyś napisał lub zredagował do gazety, to mogę wziąć :) (uwagi dodałem WERSALIKAMI):
LukaszB pisze: Sambor II - dziadek św. Jadwigi
Tczewskie ofiary Katynia
Beznogi atleta w akcji - TO ULUBIONY BOHATER ŁEBA, WIĘC MOGĘ ODSTĄPIĆ
Bracia von Jungingen w Tczewie - TEKST POWSTAŁ NA BAZIE POSTU MIRZY3, WIĘC TO AUTOR "NATURALNY", ALE W RAZIE CZEGO...
Jak skończył Otto Andres
stary dworzec Katastrofa na starym dworcu - ZALEŻY OD BE-GOODA
Niezrealizowane przedsięwzięcia
Szubienica - JAK WYŻEJ
Król Leszczyński ucieka - JAK WYŻEJ
Prezydent Wojciechowski w Tczewie - JAK WYŻEJ + ZUNIA
Tczew w 1892 roku
zdobycie Tczewa przez husytów - JAK WYŻEJ
Katastrofa na Czyżykowie - MOŻE UDA MI SIĘ WYPROSIĆ OD SZEFOSTWA ZGODĘ NA PRZEDRUK MOJEGO TEKSTU Z MAGAZYNU "NASZA HISTORIA"
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Książka "Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia

#39

Post autor: LukaszB »

Wstępna lista tematów - oczywiście wciąż można zgłaszać nowe. Przy każdym artykule wskazana współpraca ::dawnytczew

Niespokojna66: fotograf Eisenstaedt, wojsko w Tczewie (saperzy),elektrownia, miejsca z naszej młodości.
Zunia: Zbigniew Janowski - Zygmuntowicz - bohater ze Szkoły Morskiej, Burdak - żołnierz AK, Wojciech Piotrowski- podporucznik z HMS „Culver", Witold Conti - przedwojenny polski amant filmowy
Zielu: Sambor II - dziadek św. Jadwigi, Tczewskie ofiary Katynia, Jak skończył Otto Andres, stary dworzec/Katastrofa na starym dworcu, Niezrealizowane przedsięwzięcia, Szubienica, Król Leszczyński ucieka, Prezydent Wojciechowski w Tczewie, Tczew w 1892 roku, zdobycie Tczewa przez husytów, Katastrofa na Czyżykowie, Beznogi atleta w akcji
Mirza3 - Henryk Reuss von Plauen Wielki Mistrz z Tczewa, Bartłomiej z Boroszewa - szpieg polski czy patriota pruski, Bracia von Jungingen w Tczewie, Czy Mikołaj Kopernik odwiedził Tczew, św Jerzy kościół i szpital, Królewski Zakład Budowy Maszyn w Tczewie, Przemysł II lub Łokietek
LukaszB: pozbieram z forum odkrycia i nasze najważniejsze inicjatywy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Książka "Dawny Tczew. Ludzie - Miejsca - Wydarzenia

#40

Post autor: LukaszB »

Wracam do tematu książki ::dawnytczew Fajnie gdyby podsumowała 5 lat naszej działalności, zbierzemy do 30 stycznia wszystkie tematy dotyczące historii Tczewa, które udało nam się pchnąć do przodu ;) Książka mogłaby wyjść na Dni Ziemi Tczewskiej
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ