Wirtualny spacer po Farze

Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1589
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 372 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#11

Post autor: niespokojna66 »

Ambona-W XVIII w. wnętrze Fary wzbogaciło się o jeszcze jeden znaczący obiekt – ambonę. Jest ona bardzo bogato zdobiona, w stylu barokowym.Balustrada zawiera rzeźbione postacie uczonych kościoła i ewangelistów a na tylnym plafonie baranka .Na szczególną uwagę zasługuje zwieńczenie jej baldachimu z pięcioma postaciami skrzydlatych aniołków personifikujących rasy ludzkie. Są wśród nich: Murzyn, Arab, Chińczyk, Europejczyk i Indianin. Dekoracja ta przypominać miała wiernym zasadę powszechności Kościoła Chrystusowego.Dźwigają oni glob ziemski , z którego wyrasta znak IHS.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... w_026a.jpg
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#12

Post autor: zet48 »

Dodam coś o witrażach :)
Witraże do tczewskiego kościoła ufundowała firma Binsfeld z Trewiru. Kościelne okna przedstawiające między innymi: św. Piotra, św. Mateusza, św. Jana z Nepomucen, Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny, Anioła Stróża czy św. Jana Chrzciciela były wstawiane w dwukrotnie zmniejszane okienne otwory, niektóre okna po prostu zamurowywano przyciemniając wnętrze kościoła.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 681 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#13

Post autor: LukaszB »

Dzięki za odpowiedzi :ok ale .. . . :nose teksty, które pojawią się w opisie elementów fary muszą być jak najbardziej dokładne. Oprócz źródeł internetowych musimy jeszcze dotrzeć do źródeł książkowych. Publikacji o farze mamy kilka, ja mam album J. Golickiego Staromiejska fara i klasztor dominikanów. Idealnie byłoby np. znaleźć opis na stronie fary http://www.fara.tczew.pl/nasza-swiatynia/historia i dodać do niego informacje z książek. Alternatywnie można wrzucać informacje podając jej źródło, a kolejna osoba będzie mogła coś dopisać korzystając z innych publikacji.
PS. koniecznie dopisujcie lokalizacje przy elementach, których mamy kilka. Witraży w farze jest wiele, a część z nich pochodzi z dawnego kościoła ewangelickiego
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#14

Post autor: zet48 »

Swoje dwa teksty spisałem na podstawie Książeczki ks. Kupczyńskiego "Fara Św. Krzyża w Tczewie" - to według mnie najlepsze źródło prawdziwych informacji o kościele.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#15

Post autor: Jadzia »

Na kiedy potrzebujesz te teksty? Chwilowo jestem zajęta, więc nie za bardzo mogę pomóc :evil2
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 681 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#16

Post autor: LukaszB »

Jadzia pisze:Na kiedy potrzebujesz te teksty? Chwilowo jestem zajęta, więc nie za bardzo mogę pomóc :evil2
mamy kilka dni, do piątku :whistle
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2403
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 165 razy
Otrzymał podziękowań: 206 razy
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#17

Post autor: zielu »

Ja bym nie przesadzał z ilością znaków. Nie piszemy wszak encyklopedii o farze ;).

Mimo wszystko pominąłbym też niesprawdzone informacje np.
zet48 pisze:Uwagę zwracają dwa wielkie obrazy, pierwszy z nich mierzący 3x4m przedstawia „Ukrzyżowanie” i jest dziełem z pracowni Rubensa lub van Dycka.
Podczas renowacji obu obrazów nie znaleziono nic, co wskazywałoby na ich potencjalnych autorów. Oczywiście chciałbym, aby w moim mieście wisiał Rubens ;)

Moja propozycja:

Freski przedstawiające święte niewiasty odkryto w 1993 r. podczas remontu w Kaplicy Matki Boskiej Bolesnej. To wyjątkowe przedstawienia w sztuce sakralnej na Pomorzu. Pochodzą prawdopodobnie z końca XIV wieku i przedstawiają świętą Elżbietę, Dorotę, Irenę, Genowefę, Barbarę, Katarzynę, Helenę i Jadwigę. Postacie niewiast umieszczono w ostrołukowych blendach. W kaplicy warto też zwrócić uwagę na gotycką posadzkę oraz żelazną kratę sakramentarium, pochodzącą z połowy XIV wieku, zdobioną motywem czteroliścia.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 681 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#18

Post autor: LukaszB »

Otrzymałem dwie prace naukowe o Farze autorstwa Adama Samulewicza i Doroty Piechowskiej więc będziemy mogli opisy jeszcze lepiej sprawdzić.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#19

Post autor: zet48 »

Polichromie Prezbiterium - Stworzone przez Władysława Drapiewskiego oraz śląskiego artysty Klinka. Dziełem Klinka są wizerunki proroków umieszczonych w górnej części ścian prezbiterium - Jeremiasza, Ezechiela i Daniela po lewej oraz Izajasza po prawej. Również wielkie malowidło "Któryś za nas ciężki krzyż nosił" jest dziełem śląskiego artysty. W 1937 roku pelpliński malarz Władysław Drapiewski na polecenie ks. prob. Aleksandra Kupczyńskiego dokończył dzieło Klinka tworząc malowidła ścienne przedstawiające trzy pierwsze tajemnice bolesnej części Różańca - "Modlitwa w ogrójcu" po prawej stronie prezbiterium, "Biczowanie", "Cierniem ukoronowanie" po lewej.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 681 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#20

Post autor: LukaszB »

Słyszałem, że artysta Klink nie dokończył swojego dzieła ponieważ się mu zapiło na śmierć :(

Zworniki W 1783 r. sklepienie prezbiterium i nawy głównej wzbogacono o pięć drewnianych, płasko rzeźbionych zworników z inskrypcjami i przedstawieniami: Ducha Świętego, Baranka Bożego, krzyża z cierniową koroną oraz monogramami IHS i Maria otoczonych promienistą glorią.

Chrzcielnica - najstarszym elementem wystroju fary jest wykuta w granicie chrzcielnica, obecnie ustawiona w kruchcie południowej.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ