Wirtualny spacer po Farze

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Wirtualny spacer po Farze

#1

Post autor: LukaszB »

Miałem okazję przejrzeć pracę magisterską o bocznych ołtarzach kościoła farnego. Niezwykłe bogactwo symboli i duża wartość historyczna tych przecież często pomijanych elementów kościoła podsunęło mi pomysł stworzenia wirtualnego spaceru po Farze. Nie będzie to spacer skupiający się na wyglądzie świątyni jak np. http://spacer.bielsko.pl/3157.html" onclick="window.open(this.href);return false;, ale bardziej statyczny z dokładnym opisem wystroju Fary. Wyobrażam go sobie jako przechodzenie od jednej fotografii do drugiej z możliwością wyboru drogi, którą chcemy zwiedzić kościół. Najważniejszym elementem spaceru będzie możliwość kliknięcia na
wybrane elementy co spowoduje wyświetlenie się zbliżenia i opisu. Bardziej obrazowo to wyglądałoby tak:
- pierwsza fotka wejście do fary i krótka informacja o samym kościele
- po kliknięciu wchodzimy do przedsionka i mamy możliwość wyboru trzech dróg: do wnętrza fary, na chór lub spojrzenia w lewo
- jeżeli wybieramy lewą stronę to pokazuje się fotka tego miejsca i możliwość kliknięcia na niszę z fragmentami stopionych dzwonów. Klikając na nią pokazuje się zbliżenie dzwonów i opis pożaru fary z 1982
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

aga_piet
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 670
Rejestracja: 30 sty 2011, o 17:30
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#2

Post autor: aga_piet »

Ciekawa jestem, na ile jest technicznie możliwe połączenie opisywanej przez Ciebie funkcjonalności z panoramą tego typu:
http://panoramiczne.com.pl/blog/tczew/fara/02/

(aby obejrzeć panoramę trzeba mieć zainstalowaną jakąś wtyczkę)
Nie ma smalcu! Z dżemem są puree!
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#3

Post autor: zet48 »

Farę można wirtualnie zwiedzić na stronie http://www.wkraj.pl/index.php?page=vr&s ... /36802/264" onclick="window.open(this.href);return false; ...są tu zbliżenia głównego ołtarza ale nie ma dodanych opisów.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#4

Post autor: LukaszB »

Chce połączyć obie funkcje - wizualną i poznawczą. Nie wiem jeszcze do końca jak to zrobić, ale mam nadzieję że forumowicze podpowiedzą ::dawnytczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

mirek_tcz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 152
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:31
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#5

Post autor: mirek_tcz »

Fabryka Sztuk ma coś takiego http://www.cwrdw.tczew.pl/index.php?p=2,65,0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#6

Post autor: LukaszB »

mirek_tcz pisze:Fabryka Sztuk ma coś takiego http://www.cwrdw.tczew.pl/index.php?p=2,65,0" onclick="window.open(this.href);return false;
I to jest bomba :ok Poproszę o wycenę i zaczniemy działać ::dawnytczew
PS. Oczywiście musimy poczekać na remont ołtarza ;)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#7

Post autor: LukaszB »

Rozmawiałem z proboszczem i mamy bardzo zielone światło ;) Podobno jeden z uczniów katolickiego LO zrobił coś podobnego domowym sposobem i zdobył pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie "mój kościół". Możemy połączyć dwie inicjatywy :)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#8

Post autor: LukaszB »

Spacer "się robi", czekam na produkt finalny. Dzięki wsparciu osób, które pisały prace magisterskie o Farze punkty zostaną należycie opisane :hi
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#9

Post autor: LukaszB »

Prosiłbym o wrzucenie punktów w farze, których opis powinien znaleźć się na trasie wirtualnego spaceru. Postaram się przygotować opisu ołtarzy bocznych, ale fajnie gdyby forumowicze pomogli z innymi elementami wystroju fary. Jako przykład podam:
Pieta - jedyna zachowana średniowieczna rzeźba, pochodząca z pierwszej połowy XV wieku. Wykonana w tzw. stylu pięknym najprawdopodobniej przez jednego z gdańskich mistrzów. Odnaleziona w 1938 roku na strychu fary została tam umieszczona najprawdopodobniej podczas remontu kościoła w latach 1839-41. Pierwotną kolorystykę przywrócił jej przed II WŚ Władysław Drapniewski
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Wirtualny spacer po Farze

#10

Post autor: zet48 »

Ołtarz Główny - ustawiony został około roku 1690 i przez stulecia zdobiony swój ostateczny kształt uzyskał podczas generalnego remontu świątyni w latach 1906-1916. Uwagę zwracają dwa wielkie obrazy, pierwszy z nich mierzący 3x4m przedstawia „Ukrzyżowanie” i jest dziełem z pracowni Rubensa lub van Dycka. Drugie płótno usytuowane trochę wyżej w środkowej kondygnacji przedstawia moment zdjęcia Chrystusa z Krzyża, a linia kreski wskazuje na dzieło uczniów van Dycka. Ołtarz wieńczy figura Jezusa Zmartwychwstałego z czerwoną adamaszkową chorągwią w dłoni. Poniżej rzeźba Boga Ojca w postaci poważnego starca oraz mała figurka Ducha Świętego przedstawionego jako srebrną gołębicę. Po obu stronach wspomnianych wcześniej obrazów w zagłębieniach widnieją cztery postacie świętych Apostołów, Bartłomieja i Jakuba w górnej kondygnacji, a Piotra i Pawła w dolnej. Ponadto ołtarz zdobią poskręcane filary z ornamentami winorośli. Na ich szczytach ustawiono figury czterech aniołów, ale tylko dwa z nich możemy oglądać do dziś.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
ODPOWIEDZ