Ulica Okrzei

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

kamilus
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 4
Rejestracja: 8 lip 2018, o 14:10
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ulica Okrzei

#11

Post autor: kamilus »

be-good pisze: 28 kwie 2011, o 11:20Z rodzinnego albumu
O. Ktoś z Twojej rodziny tam pracował. Zachowały się jakieś opowieści?
być może właścicielka i jej córka
Nope. Mój pradziadek nie miał siostry. W 1930 zresztą sam już chyba był właścicielem. Praprababcia zajmowała się import-eksport śledzi.

stolarni na ulicy Okrzei 10 (wtedy Forstera) - około 1930 roku.
Później stolarnia była na dworcowej 27. Przemieniona po wojnie przez komunistów w spółdzielnię inwalidów (dalej stolarnia, ale jak to działało to nie wiem - babcia zmarła jak miałem 14 lat i nie wszystko zdążyła opowiedzieć).

Zapęd elektryczny - chodziło o to, że pradziadek postawił na innowacyjność i jako pierwszy miał maszyny napędzane elektrycznie. Babcia wspominała, że przed wojną gdańscy stolarze jeździli do pradziadka na szkolenia z tych maszyn.
Za ten post autor kamilus otrzymał podziękowanie:
be-good (12 lip 2018, o 22:47)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ulica Okrzei

#12

Post autor: Jadzia »

kamilus pisze: 8 lip 2018, o 14:16 Nope. Mój pradziadek nie miał siostry. W 1930 zresztą sam już chyba był właścicielem. Praprababcia zajmowała się import-eksport śledzi.

Siema, kamilus :)
Z książki adresowej z 1924 r. wynika, że już wtedy Twój pradziadek urzędował na Forstera:
"Adresy miasta Tczewa i Pelplina", 1924 r.
"Adresy miasta Tczewa i Pelplina", 1924 r.
Znacznie wcześniej niż w 1930 r.

BTW, kiedy udostępniłam fotkę na FB, odezwał się do mnie kumpel. Napisał, że Łojewscy to jego rodzina ze strony ojca. Nazwisko panieńskie babci kolegi, to Łojewska. Później przenieśli się do Starogardu i nadal zajmowali się stolarstwem. Może to Twoja rodzina? ;)
Za ten post autor Jadzia otrzymał podziękowania (total 2):
kamilus (8 lip 2018, o 21:42) • be-good (12 lip 2018, o 22:48)
Ocena: 25%

kamilus
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 4
Rejestracja: 8 lip 2018, o 14:10
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ulica Okrzei

#13

Post autor: kamilus »

Władysław to prapradziadek (prawdopodobnie). Alfred to pradziadek.
Z tego co wiem, ale mogę się mylić - pradziadek nie posiadał rodzeństwa. Brat babci zmarł jako dziecko.
Generalnie ruszyła mnie teraz ta sprawa i postanowiłem nieco odkopać, ale nawet nie wiem za co złapać. Bazuję na tym co mi babcia opowiadała w latach 90tych. Babcia urodziła się na poczatku lat 30tych i swojego dziadka nigdy nie poznała, bo już był martwy. Stąd moje przekonanie, że w 1930+ właścicielem musiał być już pradziadek.
Ogólnie historię miał dość obfitą przez WWII i słyszałem ją tylko z podań starych sąsiadów już po śmierci babci.

Raczej to nie jest rodzina, a jeśli już to bardzo bardzo daleka, bo jedyna opcja to od rodzeństwa prapradziadka, o którym nie wiem kompletnie nic tak naprawdę. O praprababci jakieś podania w rodzinie się jeszcze zachowały (głównie takie, że to ona miałą smykałkę do biznesów i zbudowała zaplecze finansowe), ale o prapradziadku nic.
Coś tam kiedyś tylko słyszałem, że wątroba to mu nie wytrzymała ;)
Za ten post autor kamilus otrzymał podziękowanie:
be-good (12 lip 2018, o 22:47)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ulica Okrzei

#14

Post autor: Jadzia »

be-good pisze: 28 kwie 2011, o 16:25 W kalendarzu kościoła Św. Józefa z 1932 roku jest reklama:
Alfred Łojewski, mistrz stolarski. Stolarnia mebli i trumien z elektrycznym zapędem. Tczew, ul. Forstera 10 :o

No to dorzućmy ogłoszenie:
Kalendarz św. Józefa, 1932 r.
Kalendarz św. Józefa, 1932 r.
Dodam, że któraś pani Łojewska zasiadała w zarządzie Towarzystwa Matek Chrześcijańskich (stan na wrzesień 1927 r.) - "Kociewski Magazyn Regionalny", nr 1 z 2003 r.
ODPOWIEDZ