Ul. Królowej Jadwigi

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Ul. Królowej Jadwigi

#1

Post autor: Jadzia »

Na forum Tcz.pl kolega krzych, którego serdecznie pozdrawiam i wspominam o jego skromnej osobie (obiecałam) :lol: , zamieścił świetne foto z takim podpisem:

Zdjęcie to, jak widać, nie przedstawia mostów. Fotograf w drodze do lub z mostów uwiecznił jakąś - prawdopodobnie zbombardowaną - kamieniczkę. Spróbujmy ją zidentyfikować!!!

http://forum.tcz.pl/showthread.php?tid=4597&page=69

Zdjęcie, które zmieścił krzych pochodzi ze zbiorów jego koleżanki. Znajdowało się wśród fotek z odbudowy mostów przez Niemców.
Damy radę zidentyfikować budynek? :scratch Z własnej kasy wypłacam 1.000 DT (krzych mi odda tego tysiaka w formie chmielu, tylko jeszcze o tym nie wie 8-) ) ;)
c198630d000f7a484fb50f3f.jpg
c198630d000f7a484fb50f3f.jpg (147.98 KiB) Przejrzano 1455 razy
c198630d000f7a484fb50f3f.jpg
c198630d000f7a484fb50f3f.jpg (147.98 KiB) Przejrzano 1455 razy
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ul. Królowej Jadwigi

#2

Post autor: be-good »

Czy zdjęcie pochodzi z tego samego źródła, co pozostałe?
Chodzi mi o to, czy możemy być (w dużym przybliżeniu) pewni, że to Tczew we wrześniu / październiku 1939 :scratch ??

Wydaje mi się, że we Wrześniu nie zniszczono w takim dużym stopniu znacznej liczby tczewskich budynków.
A wielkością odpowiada Waszemu zdjęciu zbombardowana Szkoła Podstawowa nr 8 - linkuję jej foto z moich Zagadek:

Obrazek

Obrazek

Patrz: viewtopic.php?p=2995#p2995

Choć trudno mi wskazać absolutne podobieństwo jakiegoś z fragmentów... :scratch
Ostatnio zmieniony 24 maja 2012, o 13:01 przez be-good, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ul. Królowej Jadwigi

#3

Post autor: Jadzia »

W tej chwili na temat zdjęcia wiem tylko to, co napisałam w pierwszym poście. Podpytam krzycha, może wie coś więcej.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ul. Królowej Jadwigi

#4

Post autor: LukaszB »

Tczew nie był dotkliwe zbombardowany w 1939 roku. Dwa naloty po 3 Sztukasy to razem około 3 ton bomb ( zapewne 12 sztuk), które trafiły w dworzec, koszary, stacje odpalania ładunków i północne obrzeża Suchostrzyg. SP 8 prawdopodobnie ucierpiała w wyniku nalotu z 1945 roku, ponieważ w 1939 roku lekcje odbywały się już w październiku (kronika szkolna ma taki zapis). Sadząc po ubiorach jest to koniec kwietnia /początek maja.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 625
Rejestracja: 16 mar 2011, o 20:55
Lokalizacja: Tczew:Bajkowe
Podziękował;: 63 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Ul. Królowej Jadwigi

#5

Post autor: zunia »

To nie szkoła w Suchostrzygach - łuki nad oknami? Wpis do kroniki w roku szkolnym 1944/1945 mówi, że "Budynek szkolny wraz z całym urządzeniem zburzony został w ostatnich dniach działań wojennych (...) .Wobec tego, że budynek został zburzony staraniem pierwszego Inspektora Szkolnego w Tczewie p. Jagusiaka Edwarda , przydzielono tut. szkole budynek pomajątkowy b. właściciela Paczkowskiego - Polaka , obecnie volksdeutscha (!)
Z relacji najstarszych nauczycielek wynika, że w 1939 r w październiku odbywały się w szkole lekcje.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Ul. Królowej Jadwigi

#6

Post autor: zet48 »

Mi się wydaje że to dwie kamienice ...w jasnej części fotografii możemy zobaczyć gzyms między parterem a pierwszym piętrem.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ul. Królowej Jadwigi

#7

Post autor: LukaszB »

zet48 pisze:Mi się wydaje że to dwie kamienice ...w jasnej części fotografii możemy zobaczyć gzyms między parterem a pierwszym piętrem.
Wystarczy sprawdzić jakie dwie sąsiednie kamienice oberwały w 1945 http://maps.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&o ... e532338945" onclick="window.open(this.href);return false;
Może to Królowej Jadwigi?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

krzych
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2012, o 16:17
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Ul. Królowej Jadwigi

#8

Post autor: krzych »

Cześć, jestem nowy. Niektórych z Was znam z tcz.pl. Moją skromną osobę wspomniała Jadzia. Zarejestrowałem się, żeby przedstawić dodatkowe informacje związane z zamieszczonym przez Jadzię zdjęciem.
Po przeczytaniu Waszych wątpliwości informuję, że:
1. Koleżanka weszła w posiadanie zdjeć niedawno, tak więc też nie możemy liczyć na dodatkowe informacje z jej strony.
2. Posortowałem zdjęcia na podstawie pewnych „zewnętrznych” cech. Każdy, kto kiedyś w życiu robił odbitki wie, że są różne maskownice, różne gilotyny i różne upodobania fotografa. Wszystkie zdjęcia mają format 6 x 9, jednak różnią się między sobą o kilka milimetrów. Sortując zdjęcia wg wielkości oraz wg układu ząbków otrzymałem takie wyniki:
I grupa: 1, 5, 7, 10, 13
II grupa: 2, 3, 4, 6, 9, 11, 12, 15, 16.
Zdjęcia 8 i 14 nie psują ani do siebie, ani do żadnej z grup.
Numeracja zgodna z numeracją w moim wątku na tcz.pl (link: http://www.forum.tcz.pl/showthread.php?tid=4597&page=69" onclick="window.open(this.href);return false; ) – zdjęcia zamieszczane w trzech postach: 1032, 1035 i 1039.

Zdjęcie zburzonego budynku nosi nr 6. Są podstawy zatem, aby sądzić, że zostało zrobione w okresie zbliżonym do wszystkich pozostałych umieszczonych w II grupie. Na tcz.pl zasugerowałem, że fotograf mógł spocić budynek w drodze do mostu. Oczywiście jest to tylko teoria, ale na początek dobra, jak każda inna.
I na zakończenie: od koleżanki dostałem jeszcze pocztówki most z tego samego okresu (możn znaleźć na mim wątku) oraz zdjęcia Berlina przedwojennego (jeszcze nie zmieszczone).
I to by było na tyle w pierwszym moim poście.
P.S. Jadźka, co to DT?
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Ul. Królowej Jadwigi

#9

Post autor: Jadzia »

krzych pisze:P.S. Jadźka, co to DT?
Forumowa kasa Krzysztofie. Dobrze, że nie pytasz o chmiel 8-) Forumowymi pieniędzmi się nie przejmuj, martw się o swoją formę spłaty :lol:
No i serdecznie witamy (wreszcie) ::dawnytczew

luqas7
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 1
Rejestracja: 3 kwie 2011, o 15:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Ul. Królowej Jadwigi

#10

Post autor: luqas7 »

Witam może posiadacie jakieś stare zdjęcia ww ulicy? pozdrawiam
ODPOWIEDZ