Zamek w Gniewie

Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Zamek w Gniewie

#11

Post autor: zielu »

Może taki, a nie inny wygląd dachu, wynikł z konieczności lepszego odprowadzania wód opadowych? :scratch

(sam nie jestem pewien, bo nie znam się na deszczach :nose )
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Zamek w Gniewie

#12

Post autor: Michał »

Wydaje mi się, że akurat dyskusja o rewitalizacji zabytkowych obiektów, jak najbardziej leży w tematyce naszego forum. :lol:

Co do Gniewu to mam mieszane uczucia, acz na miano "Gargamela" na pewno nie zasługuje.
Gniew2.JPG
Gniew2.JPG (74.74 KiB) Przejrzano 4332 razy
Gniew2.JPG
Gniew2.JPG (74.74 KiB) Przejrzano 4332 razy
Sam zamek może nie jest odbudowywany z użyciem materiałów klasy światowej, ale na pewno o kilka klas lepszych niż te użyte podczas ostatniej tzw. odbudowy.

Po paru latach zajrzałem parę tygodni temu też na dziedziniec i powiem, że tutaj byłem bardzo pozytywnie zaskoczony.
Gniew3.JPG
Gniew3.JPG (82.28 KiB) Przejrzano 4332 razy
Gniew3.JPG
Gniew3.JPG (82.28 KiB) Przejrzano 4332 razy
Być może na moją ocenę wpływa fakt, że jakąś dekadę temu miałem okazję dokładnie obejrzeć cały zamek "od podszewki" i podziwiać ówczesny, dość tragiczny stan różnych elementów konstrukcyjnych, więc "załatanie" różnorakich dziur po prostu cieszy oko.

Natomiast moje zamieszanie uczuciowe wywołał przede wszystkim budynek po prawej:
Gniew 1.JPG
Gniew 1.JPG (179.9 KiB) Przejrzano 4332 razy
Gniew 1.JPG
Gniew 1.JPG (179.9 KiB) Przejrzano 4332 razy
Sam z siebie nie jest on może jakiś zły, ale jak dla mnie wybitnie nie wpisał się w klimat wzgórza zamkowego. Gdyby choć kolorystyką nawiązywał do tzw "Pałacu Marysieńki", który de facto jest taką samą komercyjną improwizacją (acz na historycznym korzeniu). A tutaj mamy budynek, który świetnie wpisywał by się w sąsiedztwo dziewiętnastowiecznych budowli fabrycznych, ale nawet do nowożytnego kontekstu (o średniowiecznym nie mówiąc) średnio pasuje.

Ale jak to była cena za odbudowę zamku, to mimo wszystko było chyba warto. Przynajmniej dziś się tak wydaje...
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zamek w Gniewie

#13

Post autor: be-good »

Michał pisze:Natomiast moje zamieszanie uczuciowe wywołał przede wszystkim budynek po prawej...
Sam z siebie nie jest on może jakiś zły, ale jak dla mnie wybitnie nie wpisał się w klimat wzgórza zamkowego... Przynajmniej dziś się tak wydaje...
Tzw gniewski "koszarowiec" ma bodajże około stuletnie pochodzenie :scratch ?? , jeszcze niedawno (kilka lat temu) straszył pustką wybitych okien i zarwanymi dachówkami.
Pierwotnie jego bryła miała CHYBA nawiązywać do najbliższego mu tzw Pałacu Marysieńki...

Edytując dodaję obrazek:
Oto foto sprzed 5 lat:
Obrazek

Źródło: http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/1545 ... ewski.html
Dziś:
Obrazek

http://www.zamek-gniew.pl/hotel/hotel-rycerski
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Zamek w Gniewie

#14

Post autor: Michał »

No i tutaj mamy w wyraźniejszej skali problem bardzo podobny do tematu rewitalizacji naszego mostu. Świetnie widać, porównując oba zdjęcia "Hotelu Rycerskiego", że z jednej strony dokonano w sumie dość udanego remontu i adaptacji tego obiektu, starając się zachować jego oryginalny wygląd.

Jednocześnie jednak kiepsko to współgra z innymi obiektami całego założenia zamkowego. Podejrzewam, że to było pójście po najmniejszej linii oporu, ale nie sądzę by oryginalny obiekt był tak cenny (w skali całego zamku zresztą), by uniemożliwiało to adaptację nieco jednak wpisującą się w ogólny klimat. Nieco węższe okna, inne zwieńczenia dachów, ot, coś w stylu leżącego obok "Pałacu Marysieńki" i wrażenie byłoby całkiem inne.

No, ale w tym temacie gusta i poglądy są tak podzielone, że nie ma co się dziwić, że stosuje się właśnie takie rozwiązania.

Nie mniej, co podkreślam, ten dysonans nie burzy mojej pozytywnej oceny całego remontu. Zobaczymy jak im pójdzie z wnętrzami, ale tutaj, też można być optymistą. Zwłaszcza zdając sobie sprawę jak wyglądają wnętrza większości zachowanych, krzyżackich zamków.
Awatar użytkownika

Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 395
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Kontakt:

Re: Zamek w Gniewie

#15

Post autor: Michał »

Tytułem uzupełnienia warto zobaczyć jak zamek miał się prezentować w średniowieczu wg. samego Steinbrechta. Elewacja południowa.
Zdjęcie z suplementu do "Rydwanu" z 2008 roku pt. "Zamki warowne i umocnione dwory krzyżackie na Kociewiu", autorstwa Wiesława Gogana.
skanowanie0001.jpg
skanowanie0001.jpg (207 KiB) Przejrzano 4289 razy
skanowanie0001.jpg
skanowanie0001.jpg (207 KiB) Przejrzano 4289 razy
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Zamek w Gniewie

#16

Post autor: zet48 »

Na aukcji serwisu eBay pojawiła się ciekawa pocztówka z gniewskim zamkiem
Załączniki
$T2eC16J,!yEE9s5jDYfoBR9RvMySpQ~~60_12.JPG
$T2eC16J,!yEE9s5jDYfoBR9RvMySpQ~~60_12.JPG (24.68 KiB) Przejrzano 4279 razy
$T2eC16J,!yEE9s5jDYfoBR9RvMySpQ~~60_12.JPG
$T2eC16J,!yEE9s5jDYfoBR9RvMySpQ~~60_12.JPG (24.68 KiB) Przejrzano 4279 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Zamek w Gniewie

#17

Post autor: zielu »

Właściciel zamku w Gniewie chce powalczyć o fundusze norweskie na remont zamkowych pomieszczeń oraz lifting elewacji obiektu. Koszt zadania szacowany jest na 30 mln złotych. O szczegóły nie pytajcie, bo na razie wiem tylko tyle ;) .

P.S. Pojawił się nawet pomysł odbudowy donżonu, ale z różnych przyczyn - głównie technicznych - został odrzucony.
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Re: Zamek w Gniewie

#18

Post autor: Big Zbig »

Podczas mojego niedawnego weekendowego pobytu w Hotelu "Marysieńka" miałem okazję stwierdzić, że funkcjonująca w Hotelu Rycerskim Restauracja Kolumnowa serwuje bardzo dobre posiłki /tzw szwedzki stół/. Widać rękę gospodarza. Obiekt tętni życiem . Dywagacje nad historyczną stroną symbiozy tego obiektu z bryłą zamku należy włożyć do akademickich skryptów. Najważniejsze,że wpisał się pomocniczo w przedsięwzięcie pod nazwą" Zamek Gniew", o czym świadczy konieczność wcześniejszej rezerwacji pobytu.Malkontenci zawsze znajdą powód do krytyki ( patrz: odbudowa Mostu Tczewskiego).
Załączniki
Hotel Rycerski z Restauracją Kolumnową (29.06.2019 ).
Hotel Rycerski z Restauracją Kolumnową (29.06.2019 ).
ODPOWIEDZ