Promocja książki „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956”


Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 340
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Promocja książki „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956”

#1

Post autor: mzk » 10 mar 2017, o 10:00

Przez lata same wspomnienie o nim budziło autentyczny i zasłużony strach wśród mieszkańców powiaty tczewskiego, jak i całej polski. O jego bezwzględności i okrucieństwie powstały dziesiątki filmów i książek. Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie zaprasza we wtorek 14 marca na godz. 1730 (do Biblioteki Głównej przy ul. J. Dąbrowskiego 6), na promocje książki „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956”, autorstwa dr. Daniela Czerwińskiego, pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Wszyscy, którzy postanowią spędzić z tczewską książnicą wtorkowe popołudnie poznają wyjątkową publikację. Pierwszą monografię dziejów aparatu represji państwa komunistycznego na terenie ówczesnego województwa gdańskiego. Na ponad pięciuset stronach przedstawiono dokładne losy machiny terroru na Pomorzu, jak i ludzie, którzy go tworzyli. Opisano w niej metody pracy funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa oraz tych, wobec których były one stosowane. Tych, którzy postanowili walczyć o bez przymiotnikową Polskę z bronią w ręku, jak i samego społeczeństwa, próbującego ułożyć sobie życie w nowej, komunistycznej rzeczywistości.

Daniel Czerwiński (ur. 1985) – doktor nauk humanistycznych, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Interesuje się historią najnowszą Pomorza i aparatem bezpieczeństwa w Polsce Ludowej. Autor kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Członek zespołu redakcyjnego albumu Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim w latach 1945–1956.

ODPOWIEDZ