Zapraszamy na promocję biografii ks. Konstantego Damrota

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 391
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Zapraszamy na promocję biografii ks. Konstantego Damrota

#1

Post autor: Michał » 3 wrz 2012, o 22:38

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
i
Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
w Tczewie
zapraszają na promocję książki prof. Tadeusza Linknera

pt. „Śląski poeta na Kaszubach Ks. Konstanty Damrot (1870-1884)”.

Spotkanie odbędzie się 10 września 2012 r. o godz. 17:00

w Bibliotece Głównej przy ul. J. Dąbrowskiego 6.

Laudację promowanej książki wygłosi Jan Kulas.
Publikacja traktuje w głównej mierze o kaszubskim okresie życia ks. Konstantego Damrota (pseud. Czesław Lubiński) - urodzonego na Śląsku poety, pisarza, działacza, pedagoga. Na Pomorze sprowadziła go praca zawodowa, bowiem został dyrektorem seminarium nauczycielskiego w Kościerzynie. Pełnił również funkcje inspektora szkolnego. W tamtym okresie napisał książkę pt. Szkice z ziemi i historii Prus Królewskich. Listy z podróży odbytej przez Czesława Lubińskiego, która została skonfiskowana przez władze pruskie, a jej wydawca aresztowany. Pierwotną wersję Szkiców... drukowała „Gazeta Toruńska”.

Tadeusz Linkner poświęcił również jeden rozdział Annie z Bardzkich Karwatowej, urodzonej w Małym Turzu pisarce, która założyła w Kobysewie polską szkołę, co w latach zaboru było nie lada wyzwaniem.
Załączniki
damrot.jpg
damrot.jpg (27.33 KiB) Przejrzano 170 razy
damrot.jpg
damrot.jpg (27.33 KiB) Przejrzano 170 razy

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 391
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Zapraszamy na promocję biografii ks. Konstantego Damrota

#2

Post autor: Michał » 11 wrz 2012, o 22:40

By nie mnożyć wątków, to króciótko pozwolę sobie napisać w tym.

W czasie promocji książki Tadusza Linknera w ostatni poniedziałek (parę zdjęć z tej imprezy tutaj: http://www.zkp.tczew.pl/index.php/148-p ... -w-tczewie" onclick="window.open(this.href);return false;), pojawiło się kilka ciekawych wątków (omówionych obszernie przez laudatora i autora) związanych z Tczewem.

Po pierwsze w pracy o Konstantym Damrocie osobny rozdział poświęcony jest najbardziej znanej XIX-wiecznej pisarce pomorskiej Annie z Bardzkich Karwatowej, pochodzącej z Małej Turzy pod Tczewem. Ta dziś praktycznie kompletnie nieznana osoba, popularnością w zaborze pruskim biła w swoim czasie „podręcznikowych” dziś, literackich rówieśników.

Druga warta odnotowania kwestia, to publikacje głównego bohatera książki, ks. Konstantego Damrota. Otóż w jeden ze swoich szkiców (pierwotnie listów) publikowanych pod pseudonimem Czesława Lubińskiego opisał on wizytę w Tczewie (odbytą najpewniej w pierwszej połowie lat 70-tych XIX wieku). Opis dość krótki, ale bardzo ciekawy jest fragment poświęcony naszemu (wówczas jedynemu) mostowi, to jeden z nielicznych literackich jego opisów.

A jak go śląski poeta postrzegał każdy może przeczytać, w „Pielgrzymach” z 1885 roku, gdzie szkice te też były publikowane - w numerach 111 i 112 "list tczewski":

http://kpbc.umk.pl/Content/53856/1885_nr111.djvu" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kpbc.umk.pl/Content/53857/1885_nr112.djvu" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ