V Nadwiślańskie Spotkania Regionalne

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 391
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

V Nadwiślańskie Spotkania Regionalne

#1

Post autor: Michał » 1 paź 2011, o 16:15

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie serdecznie zaprasza na V Nadwiślańskie Spotkania Regionalne, które odbędą się w dniach 6-8 października 2011 roku.

Szczegółowy program:

6 października - czwartek
• 18.00 Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie
Inauguracja Spotkań
• 18.15 Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie
„W drodze na Kazbek” – relacja Doroty Szlumy i Krzysztofa Stawskiego z wyprawy do Gruzji

7 października - piątek
• 18.00 Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie
Dyskusja: "W rok po IV Kongresie Kociewskim – podsumowania – oceny – wnioski na przyszłość"

8 października – sobota
• 09. 00 - Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie
Koncert regionalny Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej "Torpeda"
• 10.00 - Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie
"Florian Ceynowa – pierwszy badacz Kociewia" – dyskusja poprzedzona prelekcją dra Ireneusza Pieroga – autora biografii Ceynowy
• 11.30 - Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie
Zakończenie Spotkań.

Po za tym uczniowie tczewskich szkół spotkają się z Danielem Kuflem - żuławskim regionalistą i działaczem Stowarzyszenia Żuławy oraz Tadeuszem Majewskim kociewskim dziennikarzem i pisarzem, zaś w Zespole Szkół w Suchym Dębie o Kociewiu opowiadał będzie dr Michał Kargul. Państwowa Straż Łowiecka przygotuje także pokaz dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Tczewie.

Spotkania odbywają się dzięki wsparciu finansowemu: Samorządu Miasta Tczewa, Samorządu Powiatu Tczewskiego, Związku Miast Nadwiślańskich, Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Partnerami projektu są: Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, Zespół Szkół Katolickich w Tczewie, Szkoła Podstawowa nr 5 w Tczewie, Zespół Szkół w Suchym Dębie, Państwowa Straż Łowiecka w Gdańsku.


Wstęp wolny!
Zapraszamy do CWRDW (Mały budynek) od czwartku do soboty!
Załączniki
logoZKP.GIF
logoZKP.GIF (748.98 KiB) Przejrzano 91 razy
logoZKP.GIF
logoZKP.GIF (748.98 KiB) Przejrzano 91 razy

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 391
Rejestracja: 4 lut 2011, o 15:33
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: V Nadwiślańskie Spotkania Regionalne

#2

Post autor: Michał » 20 paź 2011, o 12:16

W dniach 6-8 październik 2011 roku odbyły się już V Nadwiślańskie Spotkania Regionalne, które tradycyjnie organizuje Oddział Kociewski ZKP w Tczewie.

W tym roku tematem przewodnim Spotkań był regionalizm. Dlatego też do Zespołu Szkół Katolickich zaprosiliśmy dwóch gości: dziennikarza i pisarza ze stolicy Kociewia, Tadeusza Majewskiego oraz żuławskiego pasjonata Daniela Kufla. Zaś swego rodzaju punktem kulminacyjnym była debata "W rok po IV Kongresie Kociewskim – podsumowania – oceny – wnioski na przyszłość", na której zgromadzili się kociewscy działacze zaangażowani w zeszłoroczny kongres by podsumować swoją pracę oraz wytyczyć kierunki działań na przyszłość.

Przed oficjalną inauguracją, w czwartek 6 października w Zespole Szkół Katolickich w Tczewie odbyło się spotkanie uczniów z Tadeuszem Majewskim. Ten znany dziennikarz i pisarz opowiadał młodzieży o swojej dziennikarskiej drodze oraz o specyfice poszukiwania tematów na Kociewiu. Zaprezentował także prowadzony przez siebie lokalny portal dziennikarski kociewiacy.pl.

Inauguracja V Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych odbyła się tego samego dnia wieczorem w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły. Tradycyjnie regionalność imprezy organizowanej przez tczewskich zrzeszeńców wykracza po za granice Polski i tym razem uczestnicy mogli wędrować po zakątkach Gruzji, gdzie oprowadzali ich podróżnicy Dorota Szluma i Krzysztof Stawski. Bardzo ciekawa opowieść wzbogacona filami i pokazem zdjęć zakończyła się ciekawą dyskusją poświęconą tematyce gruzińskiej.

Następnego dnia, w piątek, w Zespole Szkół Katolickich gościł Daniel Kufel, właściciel domu podcieniowego w Trutnowach i działacz Stowarzyszenia „Żuławy Gdańskie”. Przedstawił on zebranym specyfikę ruchu regionalnego na Żuławach i trudności jakie z jednej strony niesie tam przyroda, a z drugiej niełatwe losy mieszkańców, z których zdecydowana większość mieszka tam od 1945 roku.

W tym samym czasie w Szkole Podstawowej nr 5 w Tczewie gościła Państwowa Straż Łowiecka z Gdańska, która uczniom, tradycyjnie już prezentowała swój sprzęt oraz przedstawiała swoje zadania. Towarzyszyły temu ciekawe pokazy i pogadanki na temat przyrody Kociewia i Żuław.
Także już tradycyjnie w Zespole Szkół w Suchym Dębie, dr Michał Kargul zaprezentował uczniom tamtejszego gimnazjum specyfikę Kociewia i jego regionalizmu. Przedstawił historię regionu oraz opowiadał o wyznacznikach współczesnego, nowoczesnego regionalizmu na obszarze Kociewia.
Głównym punktem Spotkań była jednak wieczorna debata w CWRDW "W rok po IV Kongresie Kociewskim – podsumowania – oceny – wnioski na przyszłość", która zgromadziła prawie wszystkich kociewskich regionalistów, od Świecia po Tczew, którzy byli zaangażowani w organizację IV Kongresu Kociewskiego. Do dyskusji zebranych wprowadziły głosy prof. Marii Pająkowskiej-Kensik, Doroty Piechowskiej oraz Jerzego Cisewskiego, zaś ponad dwugodzinną, momentami gorącą debatę (padłą m.in propozycja utworzenia województwa kociewskiego) moderował dr Michał Kargul. Zapis tego ciekawego spotkania, zostanie opublikowany w najbliższym, piątym zeszycie „Tek Kociewskich”, które zostaną wydane pod koniec roku.

W sobotę, przy niestety nieco mniejszej już frekwencji, Spotkania rozpoczęły się od koncertu Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda”, która pod wodzą Radosława Kornasa zaprezentowała prawie godzinny program muzyki regionalnej, przeplatanej wątkami światowymi. Następnie dr Ireneusz Pieróg, autor biografii Floriana Ceynowy, zaprezentował życie tego znanego Pomorzanina na terenie południowego Kociewia. Prelegent przedstawił kilka mało znanych wątków z życia bukowieckiego lekarza koncentrując się zwłaszcza na jego życiu rodzinnym i towarzyskim w czasie pobytu na Kociewiu. Prelekcja ta wywołała dyskusję, w czasie której m.in. apelowano o nie zawłaszczanie Floriana Ceynowa przez różne środowiska, zwracając uwagę na jego wielowymiarowość i zasługi dla całego Pomorza.

Był to ostatni punkt tegorocznych Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych. Materiały jakie w czasie nich zostały zebrane, będą opublikowane z V zeszycie „Tek Kociewskich”, który ukaże się pod koniec roku. Spotkania mogły się odbyć dzięki wsparciu Samorządów Miasta Tczewa i Powiatu Tczewskiego, Związku Miast Nadwiślańskich oraz Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Partnerami przy ich organizacji byli: Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie, Zespół Szkół Katolickich w Tczewie, Szkoła Podstawowa nr 5 w Tczewie, Zespół Szkół w Suchym Dębie oraz Państwowa Straż Łowiecka w Gdańsku.

O V NSR możemy także poczytać w prasie:

http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/4/17340" onclick="window.open(this.href);return false;

http://tczew.portalpomorza.pl/index.php ... &Itemid=34" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ