Narodowe Czytanie „Quo Vadis”

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7405
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 247 razy
Otrzymał podziękowań: 260 razy
Płeć:
Kontakt:

Narodowe Czytanie „Quo Vadis”

#1

Post autor: LukaszB » 20 sie 2016, o 14:15

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 3 września na godzi. 12.00 na Skwerze Różanym (na rozwidleniu ulic Mickiewicza i Krótkiej, w ramach Narodowego Czytania, pod patronatem Pary Prezydenckiej: Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy.

Wyboru tego niezwykłego dzieła naszego noblisty Henryka Sienkiewicza dokonali, w plebiscycie internetowym, sami czytelnicy. To dzięki nim zgromadzeni na uliczkach tczewskiej starówki usłyszą historię miłości Winicjusza i Ligii, która potrafiła połączyć dwa obce sobie światy – rodzącego się chrześcijaństwa i politeistycznego, antycznego Rzymu. Ta napisana z niebywałym kunsztem powieść historyczna zachwyci zapewne wszystkich malowniczymi opisami starożytnej metropolii, zwyczajów ich mieszkańców, ale przede wszystkim swoim ponadczasowym przesłaniem, mówiącym, że nawet szaleńcza przemoc nie jest w stanie zwyciężyć z autentycznymi wartościami.

O wrażenia zebranych zadbają jednak przede wszystkim czytający powieść Henryka Sienkiewicza, wśród których znajdą się m.in.: prezydent Mirosław Pobłocki, Katarzyna Mejna (sekretarz miasta), radni miasta: Bożena Chylicka i Krzysztof Misiewicz, Tamara Małecka (dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych), Tomasz Hildebrandt (pisarz), Katarzyna Piernicka (bibliotekarka), Maria Witkiewicz z Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Rok 2016 został ogłoszony przez Sejm ─ Rokiem Henryka Sienkiewicza.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

ODPOWIEDZ